Fluorid už ve svém těle dávno máte, je totiž jedním z životně důležitých stopových prvků, který se nachází v kostech a zubech. Fluoridy totiž obsahují fluor, který pomáhá chránit před zubním kazem.
Jak fluoridy chrání před kazy?
Fluorid se váže na zubní sklovinu, kde vytváří ochrannou vrstvu. Ta zabraňuje bakteriím v přístupu k zubům a ty jsou odolnější. Celý tenhle proces se nazývá remineralizace. To ale není všechno. Fluoridy také zpomalují růst bakterií a bojují proti kyselinám, které se do úst dostanou z potravy a nápojů. Dokonce dokážou zastavit zubní kaz v jeho počátcích.
Víte, že zuby jsou jedny z nejtvrdších struktur v těle? Sklovinová vrstva na povrchu zubu je dokonce tvrdší než beton, což je skvělá ochrana proti kazu.
Kolik potřebujete fluoridu
Je tedy jasné, že když je fluoridu v těle nedostatek, hrozí nám vyšší riziko kazivosti zubů a zubní sklovina ztrácí pevnost. Proto je fajn sáhnout po zubní pastě s fluoridem. Jak vysoký by měl být jeho obsah? Záleží na vašem věku a stavu zubů.
Obecně ale platí, že pro dospělé je průměrná denní dávka fluoru zhruba 4 mg pro muže a 3 mg pro ženu. Protože má každý člověk jinou strukturu zubu, potřebuje také jiné množství fluoridu. Určitě se poraďte se svým dentistou o správném množství.
Kde najdete fluoridy
Zubní pasty ale nejsou jediným zdrojem fluoridů, ty se totiž nacházejí také ve vodě, v rybách, černém čaji, zelenině, obilovinách, vlašských ořeších, kávě, mléku a mléčných výrobcích. Fluoridu je kolem nás dostatek a většina z nás tak pokryje jeho potřebu v běžném jídelníčku. Doplňovat byste ho tedy měli, pokud vás zubař upozorní na oslabenou zubní sklovinu, pokud máte vyšší kazivost zubů, závažné zubní kazy a podobně.
Zuby jsou jedinečné, stejně jako otisky prstů. Každý má jedinečný tvar, velikost a umístění, takže ve forenzní vědě můžou zubní záznamy poskytnout cenné informace o totožnosti.
S ničím se to ale nemá přehánět. Když je fluoridu moc, může se jeho nadměrné množství vyvinout ve fluorózu. Zuby jsou pak více porézní a vznikají na nich bílé skvrny, které později tmavnou. Kromě toho může nadbytek fluoru poškozovat střevní mikroflóru a snižovat i obranyschopnost organismu.
Zubní pasty bez fluoridu
Zubní pastu s fluoridem nepoužíváte, ale chcete se chránit před zubním kazem? Preventivně dokážou chránit i zubní pasty bez fluoridu. Přírodní zubní pasty bývají založeny na bylinné bázi a posilují tak šetrně a přirozenou cestou. Kromě toho, že zuby vyčistí, je dokážou i vybělit, zmírnit jejich citlivost nebo osvěžit dech.
Fluorid a dětské zoubky
Pro děti jsou fluoridy velmi důležité, protože jejich zoubky jsou proti kazu méně chráněny než zuby dospělých. Přesto u dětí do tří let volte raději pastu bez fluoru, později sáhněte po vhodné zubní pastě i s fluoridy, která pomůže chránit nově prořezané zoubky. A dohlédněte, aby pastu zbytečně při čištění nepolykaly.
Pasty pro děti s fluoridem i bez
Tak co, řeknete fluoridu v zubní pastě ano, nebo ne? Ať je vaše cesta za zářivým úsměvem co nejpříjemnější, ať už s fluoridem, nebo bez něj!