Přejít na hlavní obsah

Ztrácíte se v široké nabídce krémů s SPF? Poradíme vám!

10. 5. 2022

notino.cz

Čtení na 6 minut

Víte, že používání přípravků s SPF je nutnost nejen na dovolené, ale v jejich široké nabídce se trochu ztrácíte? Poradíme vám, jaké typy ochrany existují a jaké jsou přímo ideální pro den strávený ve městě anebo u vody, při sportování i opalování na pláži. Slunce tak vaši pokožku zkrášlí, ale neublíží jí.

Jak si vybrat správnou ochranu před sluncem

Jedním z důležitých faktorů jsou symboly na přípravcích. UVA a UVB jsou standard. UVA nás ochrání před stárnutím pleti, UVB zase před spálením. Proto je třeba sledovat na obalech produktů oba tyto symboly. 

Mně osobně vyhovují jak chemické, tak minerální filtry. Obecně jsou oba velmi prospěšné, ale někteří lidé dávají přednost minerálním. Ty jsou vyloženě vhodné pro citlivou pokožku a pro děti. Některé značky kombinují oba typy filtrů. Pokud trpíte alergií na slunce, je vhodnější sáhnout právě po filtru minerálním. Příjemným bonusem je, že bývá šetrnější k životnímu prostředí. 

Neméně důležitá je textura. Pokud máte mastnější pleť, volíme lehčí emulze s nelepivou konzistencí. Nebude se žmolkovat pod make-upem. Capital Soleil Mattifying 3-in-1ochranný matující krém na obličej SPF 50+ je vhodný pro pleť se sklonem ke zvýšené tvorbě mazu. Na takový typ pleti není vhodné nanášet vrstvy přípravků. Je tedy vhodné aplikovat jen pleťové sérum a ochranný krém.

TIP! Pokud se přípravek s SPF žmolkuje, vynechejte nanesení svého denního krému a použijte jen pleťové sérum. Dnešní SPF přípravky mají podobné benefity jako denní krémy.

Atraktivním typem přípravku jsou olejové formy. Pokožce dodávají lesk. Některé oleje mají mastnější texturu, jiné se chovají jako suchý typ oleje. Olejové přípravky se SPF můžou obsahovat jemné zlatavé třpytky, které vypadají moc hezky na těle.

Sportujete rádi? Pak oceníte praktické přípravky ve spreji, jejichž aplikace je velmi snadná. Většinou poskytují vyšší odolnost proti vodě a potu a hlavně se dobře znovu nanášejí, když je potřeba a první vrstva není dostatečná. Můžete je použít kdykoliv a klidně i přes make-up, čímž se zachová ochrana proti slunci. Mívají vysoký ochranný faktor.

Sun SunsiStick ochranná tyčinka na citlivá místa SPF 50+ poskytuje vysokou míru ochrany a používá se především lokálně. Skvěle ochrání rty, nos, uši a další citlivá místa. Myslete i na to, že tetování, jizvy nebo stavy po dermatologických zákrocích vyžadují vysoký SPF faktor a praktičnost. Bývají proto transparentní, ale i tónované. Často zanechávají světlejší povlak, aby bylo vidět pokrytí.

Produkty

Jak chránit vlasy před sluncem?

Věděli jste, že i vlasy potřebují chránit před sluncem stejně jako pleť? Ať už máte hrubší a pórovitější vlasy nebo jemnou a citlivou vlasovou pokožku, měli byste jim dopřát zvýšenou péči, zvlášť pokud jste u moře a kromě sluce na vaše prameny působí i sůl. Vlasy se nadměrně vysušují a kůže na hlavě může trpět stejně jako pleť. Mnohé z vlasových přípravků obsahují kromě UV filtrů i výživnější oleje, které vlasy regenerují anebo hydratují. 

Pěkný efekt dovolenkových vln s ochranou vytvoří Kérastase Soleil Huile Sirene  hydratační dvojfázová olejová mlha pro plážový efekt. Kromě jiného zvládne vytvořit pěkný strukturovaný efekt právě na vlnitých vlasech. Hydrataci ocení hlavně suché vlasy a jejich konečky.

Jaké SPF je vhodné jen na pleť?

Sama používám SPF 30. Při své ranní rutině si na denní krém aplikuji ochranný krém. Moje sušší pleť ocení víc lehkých textur. Používání denní ochrany proti slunci je potřeba řešit nejenom na dovolené. Pokud jste se ještě před sluncem chránit nezačali, je možná nejvyšší čas. 

Je dokázané, že denní používání ochrany proti slunci výrazně snižuje proces stárnutí. Správná ochrana proti slunci je tak bojovníkem číslo 1 proti stárnutí, což platí samozřejmě i pro muže. Jejich pokožka je sice hrubší, ale během bývá sušší a pórovitější, i když to muži až tak neřeší. Jejich pleť ale reaguje na slunce podobně. Objevují se výraznější vrásky po 40. narozeninách, pleť může více pnout a vyskytují se i popraskané cévky. U mužů se také mnohem častěji vyskytuje bazaliom. Jde o kožní nádor na nejvíce exponovaných místech kůže, bývá zhoubný i nezhoubný. Každoroční kontrola znamének  je proto velmi důležitou prevencí pro celou rodinu. 

Je vaše pleť citlivá? Sáhněte po Heliocare 360°fluidní krém na opalování SPF 50+. Oslabená kožní bariéra potřebuje silnější ochranu. Pokud trpíte pigmentovými skvrnami, přípravky s obsahem SPF by se měly stát vaší kamarádkou.

Produkty

Pokud jste typem žen, která z jakéhokoliv důvodu nemá ráda vrstvení produktů, vyzkoušejte Purito Daily Go-To Sunscreen lehký ochranný krém na obličej SPF 50+. U takto lehkých krémů bývá vrstvení pohodlné a nemáte pocit, že je pokožka zatížená a „dusí se“. Druhou možností je vynechání klasického denního krému z vaší beauty rutiny a nahrazení produktem se SPF hlavně v letních měsících.

Mnohé ženy mají problém s jemnou a citlivou pokožkou na rtech. Doporučují sáhnout po balzámech na rty s SPF, které působí jako balzám a zároveň rty dostatečně ochrání. 

Obsahuje make-up se SPF dostatečnou ochranu? 

Stačí nanést make-up s obsahem SPF a naše pleť je dostatečně chráněná? Kdepak! Make-up se SPF sice určitý druh ochrany obsahuje, ale nikdy nemůže nahradit kvalitní přípravek s obsahem SPF. A to z jednoduchého důvodu: make-up na pleť totiž nenanášíte stejným způsobem jako krém, tedy nikoliv na všechna místa obličeje, krku a případně dekoltu. A některé z nás zase používají make-up jenom jako korektor, pouze na určité časti obličeje. 

Vhodné ovšem je používání přípravku na ochranu pleti plus make-upu se SPF. U některého typu pleti někomu může používání make-upu zachránit pleť před pigmentovými skvrnami. V každém případě je  make-up, tónovací krém, či BB krém skvělou volnou, pokud si chcete pleť chránit před sluncem ještě důkladněji. 

SPF je zkrátka nutnost. Potřeba. Rutina. Nevyhýbejme se slunci. Ale „konzumujme“ ho s rozumem.