Zbavte se krepatých vlasů už napořád

15. února 2021notino.cz
Jsou neforemné, odstávají do všech stran, těžko se upravují – jestli máte zkušenosti s krepatými vlasy, určitě to znáte. Jednou variantou je zaplést si copánky jako Monica Geller na Barbadosu. Lepším řešením je ale krepatění vlasů předejít nebo ho usměrnit pomocí vhodných produktů a několika jednoduchých pravidel v péči. Proč nám vlasy vůbec krepatí a jak tomu co nejlépe zabránit?

Proč dochází ke krepatění vlasů?

Za všechno může vlhkost. Vnější vrstva vlasů je pórovitá, a díky tomu vlasy snadněji absorbují vlhkost ze vzduchu. To nemusí být problém až do chvíle, kdy se vody ve vlasech nahromadí příliš – začnou se nafukovat, jsou hrubší na dotek… a krepatý efekt je na světě.

Ke krepatění vlasů může docházet například po mytí, v deštivém počasí, nebo v podnebí s vyšší vlhkostí vzduchu. Daleko častěji k němu mají sklon kudrnaté vlasy, protože mají přirozeně pórovitější povrch, který vlhkost absorbuje snadněji a více než povrch rovných vlasů. Na pozoru byste se ale měli mít i před suchými krepatými vlasy. Krepatění se totiž může dostavit i v tomhle případě, tentokrát naopak z velkého nedostatku vlhkosti. Jak se s ním tedy co nejlépe poprat?

Správným mytím proti krepatění

Na případné krepatění musíte myslet už při samotném mytí. Právě v té chvíli máte totiž největší šanci vlasy hydratovat, uhladit a zbytečně nepodráždit. V hlavě by se vám velkými tučnými písmeny mělo točit hlavně slovo HYDRATACE. Hydratované vlasy jsou totiž daleko méně náchylné k pohlcování vlhkosti ze vzduchu a tím pádem ke krepatění.

Kvalitní hydratační šampon by vám tedy v koupelně neměl chybět! Za zkoušku rozhodně stojí šampon proti krepatění vlasů Moroccanoil Smooth – vlasy perfektně hydratuje a díky obsahu kvalitních olejů je krásně uhladí.

Dalším krokem při mytí by měl být přirozeně kondicionér. Zvlášť, když chcete docílit hladkých vlasů, byste tento krok neměli vynechávat. Vaši neposlušnou hřívu úspěšně zkrotí kondicionér proti krepatění vlasů Schwarzkopf Professional BC Bonacure Keratin Smooth Perfect. Zacelí jejich strukturu a usnadní vám rozčesávání. Už podle názvu kondicionéru Goldwell Dualsenses Just Smooth je jasné, že i s tímhle pomocníkem půjde hladce jak mytí, tak rozčesávání. Hebkost a lesk na sebe určitě nenechají dlouho čekat!

Na hydrataci byste měli myslet i u masky na vlasy, kterou zařaďte do své rutiny jednou až dvakrát týdně. Díky obsahu arganového oleje je skvělou maskou na krepaté vlasy L’Oréal Professionnel Mythic Oil, která vaši hřívu vyživí a dokonale uhladí. Hustotu, vitalitu a ztracený lesk vám vrátí i maska Moroccanoil Smooth, kterou můžete pro posílení účinku kombinovat se šamponem ze sejné řady.

Na co byste ale při výběru produktů neměli zapomínat? Vlasy nezachráníte bez správné techniky! Je důležité chovat se k nim hezky už při mytí a vysoušení.

Jak na krepaté vlasy při mytí a vysoušení

 • Při mytí vlasy zbytečně nedrhněte a nedrážděte.
 • Naneste šampon a krouživými pohyby jím masírujte pokožku hlavy.
 • Oplachujte vlasy vlažnou nebo studenou vodou.
 • Po umytí vlasy nekruťte ani nedřete ručníkem.
 • Ručník jen přikládejte na mokré vlasy a nechte ho nasáknout přebytečnou vodu.
 • Poté vlasy nebalte do turbanu, ale nechte je dýchat.
 • Pokud češete vlasy hned po mytí, postupujte velice opatrně od konečků ke kořínkům, nikdy ne naopak.

Pozor na tepelnou úpravu

Samozřejmě, že nejlepší možnou variantou je nechat vlasy volně uschnout. Kdo na to má ale čas? Když už tedy sáhnete po fénu, přepněte na chladnější vzduch a samozřejmě použijte termoochranu.

Ideálně zvolte přípravek na krepaté vlasy, který vás zároveň ochrání před teplem. Krém na krepaté vlasy L’Oréal Professionnel Serie Expert Liss Unlimited je proto ideální volbou – vlasová vlákna uhladí, krásně zacelí, a navíc je ochrání před nadbytečnou vlhkostí.

Pro všechny typy vlasů je vhodný i balzám Goldwell StyleSign Just Smooth, který poskytne vaší hřívě účinnou ochranu a po jeho použití se bude snadno tvarovat.

Pokud vám krém ani balzám nevyhovuje, vyzkoušejte sprej proti krepatění vlasů s termoochranou Bumble and Bumble Hairdresser's Invisible Oil Heat/UV Protective Primer, který je nejen ochrání, ale hezky je uhladí a dodá jim tu správnou strukturu.

TIP: Pro vysoušení zkuste fén na vlasy s ionizační funkcí. Dokáže udržet vlasy více hydratované a díky tomu zabrání i jejich krepatění.

Styling krepatých vlasů

I když už máte všechny přípravky, myjete i vysoušíte tak, jak byste měli, nějakou dobu to trvá, než se krepatění zbavíte. Jak na to, když s vámi vlasy při úpravě zatím úplně nespolupracují? Tady je pár triků, které se vám můžou hodit.

 • K ještě většímu uhlazení používejte po mytí bezoplachovou péči v podobě uhlazujícího krému jako je například vyživující Shu Uemura Essence Absolue.
 • Vlasy upravujte až po úplném zaschnutí a vychladnutí od fénu, budou daleko lépe držet tvar.
 • Rozčesávání vám usnadní kartáč s kvalitními štětinami. Rozčesávejte po menších pramenech a vždy postupujte od konečků ke kořínkům – v tom vám určitě skvěle pomůže BrushArt Hair.
 • Pro perfektní fixaci a lepší odolnost proti vlhkému vzduchu používejte fixační laky s technologií anti-frizz, která pomůže vlasový povrch lépe uzavřít.

Vidíte, uhladit krepaté vlasy není vůbec těžké. Chce to jen trochu trpělivosti a vaše hříva za chvíli získá zpět svou hebkost i ztracený lesk.

Přečtěte si více