Přejít na hlavní obsah

Jak se zbavit lupů. Co na ně pomáhá?

13. 10. 2017

notino.cz

Čtení na 4 minuty

Lupy ve vlasech sice pro vaše zdraví nepředstavují žádné riziko, ale z hlediska estetiky se často jedná o problém nesmírných rozměrů. Nekonečnému trápení se svědivou pokožkou ale můžete udělat přítrž.

Jak vznikají lupy

Abyste mohli nasadit správné zbraně, je třeba dobře znát protivníka. Podívejme se, co jsou to vlastně lupy. Pokožka sužovaná lupy trpí zánětem a její povrch se obnovuje o něco rychleji, než je běžné. Odlučuje potom drobné šupinky odumřelé kůže. Jak od sebe můžeme rozeznat jejich dva druhy?

  • Pokud vás trápí bílé drobné šupiny spadané na ramenou, pak máte suché lupy.
  • Naproti tomu mastné lupy jsou nažloutlé, ulpívají na pokožce hlavy a způsobují nepříjemné svědění a podráždění kůže. Další nepříjemností, která doprovází mastné lupy, bývá někdy i zápach.

Co pomáhá na lupy?

Tak jako u většiny zdravotních problémů je třeba i proti lupům bojovat jak zvenčí, tak i zevnitř. Ve stravě by vám neměl chybět vitamín B, selen a zinek, ty vlasy k dobrému stavu nezbytně potřebují. Nezapomínejte ani na pitný režim, dostatek pohybu i odpočinku. Vaše pleť i pokožka celého těla vám za takovou péči určitě poděkují a odvděčí se skvělou kondicí.

Šampony proti lupům

U péče zvenčí se vám vyplatí investovat do kvalitních přípravků speciálně určených pro citlivou pokožku s lupy. Naším favoritem je VICHY Dercos Anti-Dandruff šampon proti lupům, který koupíte ve variantách pro normální až mastné vlasy, pro suché vlasy, ale i pro citlivou pokožku. Šampon snižuje množství kvasinky Pityrosporum ovale (nebo-li Mallasezia furfur), ale i působí na vyrovnání mikro biomu vlasové pokožky, jehož rovnováha je stěžejní pro dlouhodobé odstranění lupů.

Dalším velmi účinným a zároveň jemným šamponem na lupy je Kerium od La Roche-Posay, který pomáhá v boji proti mastným lupům. Pokud hledáte přírodní alternativu, zkuste třeba KLORANE Myrte. Šampon je samozřejmě základ, ale stejně důležité, jako umět ho používat, je umět se ho i zbavit. Pro čistou a zdravou pokožku je třeba vždy pečlivě šampon z vlasů vymýt vlažnou vodou.

Kondicionéry na lupy

Pokud používáte kondicionér, zvolte přípravek vhodný pro citlivou pokožku a zároveň proti lupům, jakým je například Nodé K od BIODERMY. Zároveň se vyhněte se nevhodným a stylingovým přípravkům, které vlasy spíše oslabují. Pokud si vlasy barvíte, svěřte se raději do péče oborníků. Profesionální barvy jsou k pokožce hlavy a vlasům mnohem šetrnější než domácí přípravky. Kadeřník navíc přesně ví, jak na to. Při úpravě vlasů horkým vzduchem nezapomínejte na ochranný sprej, který pokožku brání před přílišným vysušováním.

Babské rady na lupy ve vlasech

Pro dobrou kondici vlasové pokožky můžete samozřejmě vyzkoušet i některé babské rady na lupy. Doporučuje se po umytí opláchnout vlasy vodou s přidanou citronovou šťávou, nebo jablečným octem, případně odvarem z rozmarýnu, nebo tymiánu. Pamatujte, že základem v boji proti lupům je ozdravit a obnovit vlasovou pokožku. Vyzkoušejte lokální péči na zrohovatělou pokožku hlavy DUCRAY Kertyol P.S.O. Do boje se můžete vyzbrojit i speciálním vlasovým tonikem proti lupům DermoCapillaire od EUCERINU.

A na závěr dvě důležité rady: Doporučujeme vybrané kúry a šampony proti lupům obměňovat, abyste zamezili rezistenci kvasinky Mallasezia furfur na účinnou látku. Pokud se výskyt lupů nelepší, je vhodné kontaktovat dermatologa.

A co pomáhá na lupy podle vás? Znáte nějaké osvědčené babské rady na lupy? Podělte se s námi o zkušenosti v diskusi.