Přejít na hlavní obsah

Vyzrajte na PMS: 5 triků, jak tohle období přežijete vy i okolí

18. 8. 2022

Jana Uhlířová

Čtení na 7 minut

Trpíte před menstruací? Nejste sama. Premenstruační syndrom zná důvěrně až sedmdesát procent žen. Jak se projevuje? Vyšší citlivost, problémy s trávením i akné, bolesti hlavy i břicha, nekontrolovatelné chutě, touha schovat se někam do kouta a objevit se, až bude po všem. Víme, jak o sebe v tomhle náročném období pečovat tak, aby bylo dobře vám i vašemu okolí.

Asi všechny známe těch pár dní až týden až před menstruací, kdy se nám nic nechce, honí nás mlsná, nakládačky zajídáme nanukem, nebo naopak nejíme skoro vůbec a k rozbolavělému tělu se přidají ještě rozhárané emoce a nafouklé břicho. Průběh PMS je samozřejmě u každé ženy jiný a podle odborníků se v období před menstruací může objevit až tři sta různých psychických i fyzických příznaků. Většinu z nich mají na svědomí hormony.  

Tělo nám zkrátka dává najevo, že potřebuje zvolnit. A k tomu, abychom respektovaly jeho přirozený rytmus, vůbec nemusíme být ezoženy. Vnímat vlastní potřeby, vnímat, co zrovna chce naše tělo i duše znamená přijetí sebe sama se vším, co k nám patří. Těžko se asi můžeme na těch pár „kritických“ dnů někam zavřít a čekat až to přejde, protože porady, děti ani plány nepočkají. Jak tedy zvládnout PMS citlivě, laskavě a s pozorností k sobě sama? 

Jaké „radosti“ přináší PMS: 

 • výkyvy nálad, depresi, plačtivost, sebelítost 
 • nebo naopak vztek a naštvání 
 • napjatá, na dotek citlivá prsa 
 • nadýmání a otoky břicha 
 • křeče a bolesti v podbřišku 
 • změny pleti a akné 
 • bolesti hlavy 
 • únavu, spavost 
 • zadržování vody 
 • zácpu, průjem a jiné trávicí obtíže 

Nejlepším způsobem, jak si zachovat pohodu během jakéhokoliv období menstruačního cyklu, je respektovat potřeby těla právě v té dané fázi, být k sobě laskavá a citlivá. „O své tělo i duši bychom se měli starat určitě pořád, nejen během PMS,“ připomíná Veronika Fraitová, která se zabývá celostním poradenstvím.

„Kdo se mnou nevydrží během PMS, ten si mě nezaslouží během ovulace.“

Klidná mysl, klidné tělo? 

Podle ní naše tělo v období před menstruací přirozeně zpomaluje a sklízí všechno, co zaselo v předchozích fázích. Právě proto nám tato fáze může dělat největší problémy. „Pokud období PMS prožíváme dramaticky a nepříjemně, možná prožíváme nějaké náročné období. Nemáme sami na sebe dostatek prostoru a klidu a nevnímáme potřeby těla,“ říká poradkyně. Právě v takové chvíli můžeme být frustrované, podrážděné, vzteklé, kritické. Emoce s námi cloumají a můžeme mít pocit, že je všechno špatně, rozbrečí nás každá maličkost. V tomto období proto doporučuje zpomalit –  cestou zklidnění mysli se nám totiž podaří zklidnit do určité míry i tělo. 

Ještě něco pro sebe můžeme udělat – neberme PMS (a vlastně menstruaci jako takovou) jako svého nepřítele, ale jako možnost lépe poznat a pochopit své tělo a to, co nám říká. Když se více zajímáme o cykličnost a jednotlivé fáze cyklu, pochopíme, kdy je čas podávat výkony a kdy je naopak čas se ztišit a obrátit k sobě. A to je právě nyní – před menstruací.  

5 tipů, jak vyzrát na PMS 

 1. Odpočívejte a naslouchejte si - Zkuste přijmout, že ta kreativní, aktivní a smyslná část menstruačního cyklu je za námi. Teď přichází čas ztišení, zklidnění, odpočinku, spánku, tedy doba, kdy je třeba věnovat se sobě, svým potřebám.
 2. Hýbejte se pro radost - Najděte si pohyb, který vám dělá dobře a přináší vám radost. Teď není ta pravá doba na lámání rekordů v posilovně, adrenalinové sporty a zkoušení metod Wima Hofa. Zkuste procházky, jógu (hlavně nidra) nebo plavání.
 3. Vsaďte na bylinky - Kontryhel, řebříček, meduňka nebo drmek dokáží zmírnit příznaky PMS. Dopřejte si je ideálně v podobě čajů, postačí šálek denně. Vhodná je také pupalka nebo třezalka tečkovaná.
 4. Jezte zdravě, i když vás honí mlsná - Trávení bývá během PMS i menzes citlivé, je proto vhodné omezit alkohol, kofein a sůl (právě ta může stát za otoky). Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny a bílkovin, zvyšte přísun probiotik i prebiotik. Proti křečím v břiše a bolestem hlavy zabírá magnezium, imunitu, která bývá před menstruací oslabená, posílí vitamín C.
 5. Nestresujte se tolik - Naše mentální kondice má na psychiku i fyzický stav těla mnohem větší vliv, než si myslíme. Nedávejte prostor domněnkám a zkuste negativní myšlenky poslat k čertu. Rady „berte všechno s nadhledem a humorem“ zní samozřejmě jako klišé, když během PMS trpíte jako pes a chcete jen odočívat v pokoji s čokoládou a seriálem, ale on ten humor opravdu pomůže. Alespoň trochu.

Když už víte, co potřebujete, zkuste tyhle potřeby také správně komunikovat s okolím. „V období PMS říkáme věci, které v sobě držíme potlačené a potřebují vybuchnout na povrch,“ říká Veronika Fraitová. „Pokud jsme přehlížely prohřešky svého okolí nebo svého muže, tak teď jim to jsme schopné spočítat i s úroky. Všechno nás v tomto období může štvát víc než normálně. Je proto dobré partnera upozornit, že si tímto obdobím zrovna procházíme. I když většinou to poznají sami.“  

A samozřejmě o tom adekvátně mluvte i s dětmi, upřímnost se vyplatí. Pokuste se partnerovi i potomkům vysvětlit, co se s námi v tomto období děje, jak se cítíte a proč se tak chováte. Nemusí to pochopit, ale budou znát příčiny. Neřešte taky v PMS nic důležitého a nedělejte unáhlená rozhodnutí. A hlavně buďte hodná sama na sebe.  

Produkty

Bears with Benefits: Femtastic PMS vitamin - Gumoví medvídci s vitamíny a rostlinnými výtažky podporují hormonální rovnováhu. Zmírňují nepříjemné fyzické a psychické projevy PMS, ale i nepravidelného cyklu či bolestivé menstruace.  

Dr. Hauschka: Facial Care - Maska uklidní citlivou a podrážděnou pleť,  hloubkově ji hydratuje, posiluje buněčné vazby a zajišťuje tak pokožce elasticitu. 

llnature: Kontryhel žlutozelený bylinné kapky - Kontryhel rády využívaly bylinkářky pro úlevu od ženských obtíží. Bylinné kapky přispívají k normální činnosti cévní soustavy a ulevují od pocitu těžkých nohou. 

Rituals: The Ritual of Jing - Relaxační pěna s krásnou vůní uklidní tělo i mysl a krásně zjemní pokožku.  

Maxi Vita: Magnézium + B komplex + vitamin C - Hořčík působí proti křečím, vitamín C pomůže oslabené imunitě a B komplex se postará o zdraví vlasů, pokožky i nehtů.   

Apotheke: Meduňka - Voňavá bylinka účinně podporuje citlivé trávení, uklidňuje organismus a přes spaním je lepší než počítání oveček.  

Gynimun: Dual protect s dvojím účinkem - Tohle unikátní probiotikum určené speciálně pro ženy harmonizuje vaginální a střevní prostředí díky obsahu jak střevních, tak vaginálních přátelských bakterií.