Asi všechny známe těch pár dní až týden až před menstruací, kdy se nám nic nechce, honí nás mlsná, nakládačky zajídáme nanukem, nebo naopak nejíme skoro vůbec a k rozbolavělému tělu se přidají ještě rozhárané emoce a nafouklé břicho. Průběh PMS je samozřejmě u každé ženy jiný a podle odborníků se v období před menstruací může objevit až tři sta různých psychických i fyzických příznaků. Většinu z nich mají na svědomí hormony.
Tělo nám zkrátka dává najevo, že potřebuje zvolnit. A k tomu, abychom respektovaly jeho přirozený rytmus, vůbec nemusíme být ezoženy. Vnímat vlastní potřeby, vnímat, co zrovna chce naše tělo i duše znamená přijetí sebe sama se vším, co k nám patří. Těžko se asi můžeme na těch pár „kritických“ dnů někam zavřít a čekat až to přejde, protože porady, děti ani plány nepočkají. Jak tedy zvládnout PMS citlivě, laskavě a s pozorností k sobě sama?
Jaké „radosti“ přináší PMS:
- výkyvy nálad, depresi, plačtivost, sebelítost
- nebo naopak vztek a naštvání
- napjatá, na dotek citlivá prsa
- nadýmání a otoky břicha
- křeče a bolesti v podbřišku
- změny pleti a akné
- bolesti hlavy
- únavu, spavost
- zadržování vody
- zácpu, průjem a jiné trávicí obtíže
Nejlepším způsobem, jak si zachovat pohodu během jakéhokoliv období menstruačního cyklu, je respektovat potřeby těla právě v té dané fázi, být k sobě laskavá a citlivá. „O své tělo i duši bychom se měli starat určitě pořád, nejen během PMS,“ připomíná Veronika Fraitová, která se zabývá celostním poradenstvím.
Klidná mysl, klidné tělo?
Podle ní naše tělo v období před menstruací přirozeně zpomaluje a sklízí všechno, co zaselo v předchozích fázích. Právě proto nám tato fáze může dělat největší problémy. „Pokud období PMS prožíváme dramaticky a nepříjemně, možná prožíváme nějaké náročné období. Nemáme sami na sebe dostatek prostoru a klidu a nevnímáme potřeby těla,“ říká poradkyně. Právě v takové chvíli můžeme být frustrované, podrážděné, vzteklé, kritické. Emoce s námi cloumají a můžeme mít pocit, že je všechno špatně, rozbrečí nás každá maličkost. V tomto období proto doporučuje zpomalit – cestou zklidnění mysli se nám totiž podaří zklidnit do určité míry i tělo.
Ještě něco pro sebe můžeme udělat – neberme PMS (a vlastně menstruaci jako takovou) jako svého nepřítele, ale jako možnost lépe poznat a pochopit své tělo a to, co nám říká. Když se více zajímáme o cykličnost a jednotlivé fáze cyklu, pochopíme, kdy je čas podávat výkony a kdy je naopak čas se ztišit a obrátit k sobě. A to je právě nyní – před menstruací.
5 tipů, jak vyzrát na PMS
- Odpočívejte a naslouchejte si - Zkuste přijmout, že ta kreativní, aktivní a smyslná část menstruačního cyklu je za námi. Teď přichází čas ztišení, zklidnění, odpočinku, spánku, tedy doba, kdy je třeba věnovat se sobě, svým potřebám.
- Hýbejte se pro radost - Najděte si pohyb, který vám dělá dobře a přináší vám radost. Teď není ta pravá doba na lámání rekordů v posilovně, adrenalinové sporty a zkoušení metod Wima Hofa. Zkuste procházky, jógu (hlavně nidra) nebo plavání.
- Vsaďte na bylinky - Kontryhel, řebříček, meduňka nebo drmek dokáží zmírnit příznaky PMS. Dopřejte si je ideálně v podobě čajů, postačí šálek denně. Vhodná je také pupalka nebo třezalka tečkovaná.
- Jezte zdravě, i když vás honí mlsná - Trávení bývá během PMS i menzes citlivé, je proto vhodné omezit alkohol, kofein a sůl (právě ta může stát za otoky). Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny a bílkovin, zvyšte přísun probiotik i prebiotik. Proti křečím v břiše a bolestem hlavy zabírá magnezium, imunitu, která bývá před menstruací oslabená, posílí vitamín C.
- Nestresujte se tolik - Naše mentální kondice má na psychiku i fyzický stav těla mnohem větší vliv, než si myslíme. Nedávejte prostor domněnkám a zkuste negativní myšlenky poslat k čertu. Rady „berte všechno s nadhledem a humorem“ zní samozřejmě jako klišé, když během PMS trpíte jako pes a chcete jen odočívat v pokoji s čokoládou a seriálem, ale on ten humor opravdu pomůže. Alespoň trochu.
Když už víte, co potřebujete, zkuste tyhle potřeby také správně komunikovat s okolím. „V období PMS říkáme věci, které v sobě držíme potlačené a potřebují vybuchnout na povrch,“ říká Veronika Fraitová. „Pokud jsme přehlížely prohřešky svého okolí nebo svého muže, tak teď jim to jsme schopné spočítat i s úroky. Všechno nás v tomto období může štvát víc než normálně. Je proto dobré partnera upozornit, že si tímto obdobím zrovna procházíme. I když většinou to poznají sami.“
A samozřejmě o tom adekvátně mluvte i s dětmi, upřímnost se vyplatí. Pokuste se partnerovi i potomkům vysvětlit, co se s námi v tomto období děje, jak se cítíte a proč se tak chováte. Nemusí to pochopit, ale budou znát příčiny. Neřešte taky v PMS nic důležitého a nedělejte unáhlená rozhodnutí. A hlavně buďte hodná sama na sebe.
Bears with Benefits: Femtastic PMS vitamin - Gumoví medvídci s vitamíny a rostlinnými výtažky podporují hormonální rovnováhu. Zmírňují nepříjemné fyzické a psychické projevy PMS, ale i nepravidelného cyklu či bolestivé menstruace.
Dr. Hauschka: Facial Care - Maska uklidní citlivou a podrážděnou pleť, hloubkově ji hydratuje, posiluje buněčné vazby a zajišťuje tak pokožce elasticitu.
llnature: Kontryhel žlutozelený bylinné kapky - Kontryhel rády využívaly bylinkářky pro úlevu od ženských obtíží. Bylinné kapky přispívají k normální činnosti cévní soustavy a ulevují od pocitu těžkých nohou.
Rituals: The Ritual of Jing - Relaxační pěna s krásnou vůní uklidní tělo i mysl a krásně zjemní pokožku.
Maxi Vita: Magnézium + B komplex + vitamin C - Hořčík působí proti křečím, vitamín C pomůže oslabené imunitě a B komplex se postará o zdraví vlasů, pokožky i nehtů.
Apotheke: Meduňka - Voňavá bylinka účinně podporuje citlivé trávení, uklidňuje organismus a přes spaním je lepší než počítání oveček.
Gynimun: Dual protect s dvojím účinkem - Tohle unikátní probiotikum určené speciálně pro ženy harmonizuje vaginální a střevní prostředí díky obsahu jak střevních, tak vaginálních přátelských bakterií.