Přejít na hlavní obsah

Výživa na vlasy: Jak používat kondicionér, masku a balzám správně?

22. 3. 2021

notino.cz

Čtení na 7 minut

Bez hloubkové hydratace vlasů nebude vaše kštice nikdy vitální a lesklá. Vysušená vlasová vlákna se totiž třepí, mohou se více mastit a působí celkově unaveně. Za neupravitelným „vrabčím hnízdem“ pak často stojí nedostatečné a nesprávné používání výživy na vlasy – kondicionérů, vlasových masek, balzámů a dalších pěsticích přípravků.

Jenom umýt nestačí

Věděli jste, že samotné používání šamponu je ve skutečnosti málo? Jeho složky se postarají pouze o čištění, nikoli o výživu – z hřívy smyjí mastnotu a špínu z vnějšího okolí, zbytky stylingu a mrtvé buňky z pokožky hlavy. Při namáčení navíc dojde k lehkému nabobtnání povrchu vlasů a mokrá hříva je pak mnohem náchylnější k mechanickým i tepelným poškozením.

Na řadě jsou kondicionéry, vlasové masky a balzámy

Aby se hříva opět zacelila, je třeba dodat vlasům ochranné a zkrášlující látky prostřednictvím výživy na vlasy. Jen tak budou dostatečně hydratované, pevnější, odolnější a připravené na styling.

Netápejte v pojmech:

Extra výživa pro vlasy

  • Oplachový kondicionér na vlasy – Měl by se nanášet po každém umytí šamponem. Svými složkami vlasy vyhladí a vytvoří na jejich povrchu pomyslný obranný štít, díky kterému je hříva pružnější. Často obsahuje složky usnadňující rozčesávání, jako třeba kondicionér Bumble and Bumble Hairdresser´s s obsahem šesti vzácných, za studena lisovaných olejů.
  • Kondicionér udržuje také přirozenou hydrataci vlasů, a to až do jejich dalšího mytí, proto se hříva víc leskne. Například revitalizační péče pro suché a poškozené vlasy Framesi Morphosis Re-structure s obsahem mořského kolagenu a perlového proteinu „obalí“ leskem každé jednotlivé vlasové vlákno, takže je efekt maximální. Protože ale všechny kondicionéry působí jen na povrchu vlasu, pro hloubkovou výživu je třeba sáhnout po ještě intenzivnějších péčích.
  • Bezoplachový kondicionér – Je mylné si myslet, že bezoplachovým kondicionérem ve spreji můžete nahradit ten klasický. Správně by se mu mělo říkat bezoplachová péče, protože se jedná o nadstavbu – třetí krok ve vlasové rutině. Aplikuje se po oplachovém kondicionéru nebo masce, a to rovnoměrně do vlhkých nebo suchých vlasů. Jeho úkolem je dodat hřívě něco navíc, například ochranu před tepelným šokem ze sušení, složky předcházející krepatění, podporu vlnění, případně hydrataci jako Moroccanoil Hydration nebo Schwarzkopf Professional BC Bonacure Hyaluronic Moisture Kick. > Balzám na vlasy – Zaměňujete kondicionér s balzámem na vlasy? Chyba. Svým složením je první jmenovaný mnohem lehčí a působí na povrchu vlasu, zatímco balzám proniká hlouběji a cílí na konkrétní problémy (suchost, poškození a podobně).
  • Kúra nebo maska na vlasy – Poškozená, dehydratovaná hříva sama regenerovat nedokáže, potřebuje proto pomoc ve formě vlasových kúr (masek na vlasy). Jejich složky pronikají ještě hlouběji než kondicionér a balzám do vnitřní struktury vlasu, kde regenerují jeho poničené jádro. Masku vybírejte podle momentálních potřeb svojí hřívy.
  • Chybí-li jí vláha, sáhněte po vlasových kúrách pro suché a poškozené vlasy, jako jsou například Goldwell Dualsenses Rich Repair, Alfaparf Milano Semi di Lino Reconstruction Reparative nebo Wella Professionals Invigo Nutri-Enrich. Řešit můžete i předčasné stárnutí vlasových vláken, třeba revitalizační maskou Kérastase Chronologiste Masque Intense Régénérant, nebo regulaci oranžových tónů blond hřívy. O to se zase postarají účinné složky hloubkově regenerační masky Kérastase Blond Absolu Masque Cicaextreme.
  • Oleje na vlasy – Jedním z posledních hitů se staly oleje na vlasy. Jen pár kapek umí hřívu hloubkově hydratovat, uhladit, vyživit a rozzářit. Oleje dokonce dokážou zabránit elektrizování a ochránit před slunečními paprsky. Skvěle se hodí pro vlnité, krepaté a nepoddajné vlasy, kterým navrací měkkost a lesk. > Zábaly na vlasy – Mají hloubkově regenerační účinky, obdobně jako vlasové masky, obsahují ale obvykle takové složky, které se aktivují teplem. Doporučuje se proto hřívu po nanesení přípravku zabalit do fólie a přes ni zavinout ještě ručník. Stejně jako vlasové kúry by se neměly aplikovat příliš často, stačí jednou týdně.

Nanášejte je správně

Jak používat kondicionér?

Před nanášením přípravku vymačkejte z vlasů vodu, z příliš mokré hřívy totiž kondicionér steče. Malé množství velikosti oříšku naneste asi 2–3 cm od kořínků. Aby se péče rovnoměrně rozložila, je dobré hřívu pročesat prsty nebo opatrně hřebenem se širokými zuby (mokré vlasy se totiž při česání snadněji poškodí) a poté opláchnout. Doba působení bývá uvedena na obalu a obvykle není nijak dlouhá. Kondicionér účinkuje prakticky okamžitě, takže překročení uvedeného času lepší výsledek nezajistí. Protože jeho složky vlasy nezatěžují, je vhodný ke každodenní péči.

Kondicionéry

Jak používat balzám na vlasy?

Balzám na vlasy má bohatší texturu než kondicionér a je možné jím vyživovat i pokožku hlavy. Neměl by se ale používat častěji než dvakrát týdně, aby hříva neztěžkla. Obvykle se nechává působit okolo 5 minut.

Balzámy na vlasy

Jak používat masku na vlasy?

Masky mají bohatou krémovou texturu, aplikují se do délek vlasů a obvykle se nechávají působit více minut podle návodu od výrobce, který by vás měl také upozornit na to, zda je následně třeba použít ještě kondicionér. Některé firmy totiž mají takové složení masek, že nedokáže vlas uzavřít, pouze ho vyživí. Není to však pravidlem, proto návod k použití neopomíjejte. Masky na vlasy rozhodně nejsou vhodné ke každodenní péči, jejich příliš častým působením by se vlasy mohly přetížit stejně jako u balzámu a efekt by byl opačný.

Masky na vlasy

Jak používat olej na vlasy?

Oleje je možné používat kdykoli, a to na suché i vlhké vlasy. Jen je třeba dát si pozor na aplikované množství, aby se hříva rychleji nemastila. Postačí opravdu pár kapek – u jemných vlasů spíše do délek a na konečky, vlnité či silně poškozené můžete projet prsty celé.

Oleje na vlasy

Co si zapamatovat?

  • Oplachový kondicionér na vlasy aplikujte po každém mytí šamponem.
  • Bezoplachový kondicionér nenahrazuje oplachový.
  • Balzám na vlasy není to samé jako kondicionér, proniká hlouběji a cílí na konkrétní problémy.
  • Maska na vlasy regeneruje poničené vlasové jádro a neměla by se používat častěji než jednou týdně.
  • Oleje na vlasy stačí jen malé množství, jinak se hříva příliš zamastí.
  • Zábal na vlasy potřebuje pro své působení teplo.

Jakou péči na vlasy používáte nejraději? Máte mezi přípravky svoje stálice, nebo ráda experimentujete? Objevila jste nějaký must-have? Podělte se o něj s námi!