S levandulí (nejen) na akné
I pokud ve světě květin spíše bloudíte, o relaxačních a zklidňujících účincích levandule jste už nejspíš slyšeli. Vedle toho má taky protizánětlivé a antibakteriální účinky a díky nim se (prý) levandulový olej používal při nedostatku antiseptik během první světové války k čištění ran vojáků.
Tak objevte hrdinské schopnosti levandule i vy – produkty s jejím obsahem potěší hlavně aknózní a problematickou pleť a fungují i jako skvělá prevence pupínků. Jen buďte s levandulovým olejem opatrnější u citlivé pleti. I když vzácně, může na něj pokožka reagovat podrážděním.
Ibišek: anti-age hrdina
Má přezdívku „botoxová rostlina“ a nejspíš už tušíte, proč ibišek ve své skincare rutině chcete. Je totiž bohatý na antioxidanty v čele s myricetinem, takže umí odrážet útoky volných radikálů. Navíc zpomaluje degradaci elastinu a kolagenu, což jsou klíčové složky pro mladistvý vzhled pleti. A protože obsahuje i spoustu vitamínu C, jako bonus podporuje i samotnou tvorbu kolagenu.
Růžová hydratace
Možná je růže vaše oblíbená květina, ale pokud máte suchou nebo citlivou pleť, rozhodně se stane vaší oblíbenou kosmetickou přísadou. Využít jejího potenciálu můžete skrze růžový olej, ale vzhledem k tomu, že pouhé jedno kilo oleje se neobejde bez 4 až 5 tun okvětních lístků této květiny, možná raději sáhnete po méně koncentrované, a tudíž levnější růžové vodě.
Ta pomáhá pleť hydratovat, podporuje přirozenou hydratační bariéru a zmírňuje zarudnutí a podráždění. Přestože jsou studie zatím v začátcích, z obsahu flavonoidů a polyfenolů se dá usuzovat, že funguje i jako ochrana před volnými radikály.
Pleť v pohodě díky heřmánku
Dát si heřmánkový čaj a ulehnout do peřin ve zklidněném módu – praxe známá po staletí. Ještě předtím ale zkuste výtažek z heřmánku využít k čištění pleti nebo objevte jeho sílu v pleťovém séru. Díky flavonoidu apigeninu má totiž protizánětlivé účinky a umí pleť zklidňovat a zmírňovat zarudnutí. Vedle toho taky obsahuje další silné antioxidanty, polyfenoly a fytochemikálie, které pleť chrání před volnými radikály, a to znamená jediné – mladistvější vzhled!
Slunečnice potěší všechny
Nikoliv okouzlující žluté okvětní lístky, ale semínka – to je hlavní přínos slunečnice v péči o pleť. Lisuje se z nich totiž olej, v němž najdeme spoustu vitamínu E s antioxidačními vlastnostmi a kyselinu linolovou, která zase posiluje kožní bariéru a pomáhá s hydratací. Pokud jste hned u slova „olej“ usoudili, že to nebude nic pro vaši aknózní nebo mastnou pleť, ještě s verdiktem počkejte. Olej ze slunečnicových semínek je totiž nekomedogenní, takže neucpává póry a hodí se tak pro všechny.
Zimolez jako stopka pro podráždění
Existuje několik typů zimolezu, v kosmetických produktech je ale největší hvězdou zimolez japonský. Má protizánětlivé vlastnosti, takže si ho oblíbí i svědivá nebo podrážděná pokožka, ale boduje i na poli anti-age ingrediencí. Stejně jako řada jeho květinových kolegů, díky obsahu flavonoidů bojuje proti volným radikálům.
Měsíček pro velké i malé
Měsíček lékařský nemá místo jen v dětských mastičkách. Profitovat z jeho protizánětlivých, antibakteriálních a uklidňujících vlastností bude i vaše pleť. A s trochou nadsázky vám právě její dětský vzhled navrátí. Některé studie totiž naznačují, že má potenciál zvyšovat produkci kolagenu. Díky obsahu mastných kyselin pak přispívá k výživě pokožky a vysoký obsah flavonoidů opět znamená ochranu před volnými radikály.
Ať už přírodní složky v kosmetice běžně vyhledáváte, nebo je nijak neřešíte, kapkou voňavých květin v krému nebo séru nemůžete nic zkazit. Jakou květinovou přísadu zvolíte vy?