Přejít na hlavní obsah

Víte, podle čeho vybírat nejlepší hračky pro své miminko? Orientujte se podle věku i vhodných materiálů

7. 12. 2022

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Jen co se vyřádíme na e-shopech při výběrech super roztomilých mimi outfitů, přichází obvykle druhá vlna miminkovských nákupů. Rozvojové hračky všeho druhu. Které se hodí, v jakém věku, proč je třeba hlídat kvalitní materiály a jak moc musí být rozvojové hračky zároveň také interaktivní?

0 až 6 měsíců 

První týdny patří rozkoukávání 

Když se vás už třetí rodinná návštěva zeptá, co miminku mají koupit, můžete je místo dalších dudlíků a dupaček nasměrovat k výběru správných prvních hraček. Na začátek třeba k interaktivním plyšovým hračkám typu „usínáček s melodií“. Je to totiž jedna z věcí, které mohou pomoct usnadnit vytvoření usínacích rituálů. A pak jsou důležité kontrastní hračky. Černo-bílé, doplněné později o červenou. Proč? Protože pomohou v rozvoji vidění. 

„Po narození miminko vidí jen odstíny šedé barvy, zaostřuje na dvacet až čtyřicet centimetrů. Ve druhém měsíci už může vnímat kontrast bílé a černé a mezi 3. a 4. měsícem dozrává zrak ke vnímání barev,“ vysvětluje fyzioterapeutka Barbora Fleissnerová a dodává: „Černobílé vidění zajišťují v oku takzvané tyčinky a čípky zase to barevné. A kolem 3. měsíce dozrává nejvíc těch, jež dokážou zachytit červenou.“

Když přijde období uchopování… 

A zatímco úplně první hračky je fajn zavěsit, aby je děti mohly pozorovat, po třetím měsíci věku je už začnou uchopovat. Je skvělé, když šustí, cinkají, mají na sobě zrcátka nebo samy něco přehrávají. „Jen hlídejte množství podnětů. V tomto věku je snadné miminko interaktivními hračkami zahltit,“ upozorňuje fyzioterapeutka. 

Nejlepší interaktivní hračky pro 0-6 měsíců

6 až 12 měsíců 

Z pasivního miminka do aktivního kojence 

Po šestém měsíci začíná legrace! Z pasivního miminka se stává aktivní objevitel, který se dávno otáčí, začíná se dostávat na všechny čtyři, pokouší se sedět a nakonec si stoupne. Už vyhodnotí více podnětů, tedy i interaktivní hračky a senzorické nebo senzomotorické hračky mohou být „složitější“. 

„Zároveň bychom děťátku měli nabídnout snadno uchopitelné hračky pro rozvoj motoriky, té jemné. Hrubá motorika související s pohybem je podporovaná už jen tím, že se děti snaží za hračkami dostat. Při samotném hraní jim můžeme zpočátku pomoci, ale dobré je nechat samotné objevovat věci kolem sebe, protože děti v tomto věku chtějí zkoumat,“ říká Barbora Fleissnerová.  

A z čeho to je? 

Právě teď také extrémně záleží na tom, z jakého materiály hračky jsou, protože váš kojenec už dávno frčí v období „ochutnávám svět“. Miminka jej totiž poznávají opravdu všemi smysly – což je přesně ten důvod, proč všechno dávají do pusinky. A také se derou na svět zoubky, takže hračky se stávají i „kousátky“! Hlídejte tedy certifikaci, ať už vyberete plastové, nebo třeba dřevěné interaktivní hračky.  

TOP interaktivní hračky 6m+

Batolata, batolata, hejbejte se! 

Zatímco o motivaci k pohybu se už starat nemusíte, přichází po 1. roce prostor pro další rozvojové hračky pro děti. Můžete být už rafinovanější, protože i hra vašich dětí má dávno logiku. Buďte v klidu u nekonečného opakování dějů. Jednu věž s nimi postavíte třeba dvacetkrát, než je přestane bavit ji srážet. Fascinujícím způsobem tak ukládají „příčinu“ a „následek“ a sledují funkčnost světa.

„Kromě skládání věží pak podporuje tvořivost například skládání jednoduchých puzzle, vkládání tvarů, rozpoznávání tvarů, provlékání. Vhodné jsou také zvukové hračky, knížky s velkými obrázky a obecně barevné hračky,“ doporučuje fyzioterapeutka.

Co se týče takových těch úplně echt blikajících hraček a hraček vydávajících divoké zvuky, které dítě dělají pasivním, ty bez výčitek vynechejte. A pojďte podporovat tvořivost, jemnou motoriku i rozvoj všech smyslů. Třeba i tím, že je necháte šmejdit po bytě a skříních!  

Interaktivní hračky 1+ a podpora motoriky

Dva roky utekly jako voda... 

Pokud se to ještě nestalo, po druhých narozeninách se hlavním cílem stane objevování světa venku. Synonymem mámy dvouleťáka je uběhaná máma, máma, které zná první projevy období vzdoru. A v kontrastu k tomu také máma, která s nekonečnou trpělivostí stráví na procházce dvě hodiny na jednom místě, aby dítě mohlo objevovat ty nejkrásnější kamínky, louže, broučky... 

Spousta dětí dostává své první „motorky“, ale tady si dejte na čas a s odrážedly všech typů nespěchejte. „Pokud jde o odrážedla, určitě je nepořizujte, dokud dítě opravdu samo nechodí, dokud si nejste jistí, že zastaví, změní směr… A pak vybírejte takové, aby bylo lehké a mělo úzkou a nastavitelnou sedačku. Proto je vhodnější počkat na koloodrážedlo, kde se na rozdíl od motorky používá střídavé odrážení se a trénuje rovnováha,“ dodává Barbora Fleissnerová. 

A hračky na doma?  

Puzzle, stavebnice a první knížky budou dál tou nejlepší volbou. Podporujte také tzv. rolové hry, kdy už si dítě hraje „na něco“, třeba na kuchaře/ku. Vyhnuli bychom se rozdělování hraček podle pohlaví, třeba takové interaktivní stavebnice milují nejen kluci, ale i malé holčičky. Nemusíte se tedy dívat na to „pro koho jsou“, sledujte raději jejich zdravotní nezávadnost a vhodnost s ohledem na věk. 

Čím zabavíte své dvouleťáky?

Vybráno? Dost možná se vám některé z těchto interaktivních hraček pro děti budou hodit i jako vánoční dárek.