Přejít na hlavní obsah

U sprchového gelu nestačí „jen” vůně a dobrá cena!

26. 9. 2023

Jana Krajčová

Čtení na 4 minuty

U pleťových krémů hledáme ve složení kyselinu hyaluronovou a retinol, v tělových mlékách bambucké máslo, v šamponech eratin nebo kofein. Když jde o sprchové gely, stačí nám příjemná vůně a často i výhodná cena. Asi tušíte, kam tím mířím. Proč si výběr „sprcháče“ zaslouží kapku víc pozornosti?

Každý den uděláme zhruba 35 000 rozhodnutí. To je hodně. Není tak zrovna čas na to se hodinu probírat stovkami produktů na mytí, které nám obchody servírují. Mám pro vás proto krok, kterým můžete začít. A to je zúžení výběru na sprchový gel, nebo sprchový krém.

Sprchový gel vs. krém 

Je v tom rozdíl? Je! A to i přesto, že oba dělají to stejné, tedy čistí pokožku, a tyto termíny se často zaměňují.  Sprchový gel je lehčí, svěží, bývá průhledný a více parfémovaný a hodí se pro normální nebo mastný typ pokožky. Sprchový krém má obvykle jen decentní vůni, krémovou texturu a díky vyživovacím schopnostem je správnou volbou v případě suché nebo citlivé pokožky.    

Věděli jste, že sprchový gel a krém není to stejné? Liší se konzistencí i parfemací a každý se hodí pro jiný typ pokožky.

Sprchový krém, který vám sedne

Aktivní látky podle typu pokožky 

Zatímco na aknózní pleť obličeje bychom si nikdy nedali krém pro pleť dehydratovanou, s kůží od krku dolů je to jinak. Je silnější, takže musí něco vydržet! A tak si suchá kolena a lokty klidně každý den myjeme univerzálním sprcháčem, který pokožku možná vysušuje ještě víc.  

Buďte na zbytek těla trochu hodnější a vezměte typ pokožky v potaz. Protože ať už se potýkáte se suchostí, akné, zarostlými chloupky, nebo hyperpigmentací, dobrá volba ingrediencí může pomoct. Co ve složení hledat? 

Zkuste sprchování s aktivními látkami

  • Suchá pokožka 

Vysušená pokožka chce hydrataci a zjemnění. Pomůže bambucké máslo, glycerin, ceramidy a mandlový nebo jojobový olej. Ruce pryč dejte od mýdel s alkoholem a přehnanou parfemací. 

  • Aknózní pokožka 

S akné na zádech či hrudníku vám pomohou ingredience, které pokožku vyčistí a zbaví přebytečného mazu. Vyhlížejte ve složení AHA a BHA kyseliny, jako je kyselina glykolová či salicylová nebo tea tree olej.   

  •  Zralá pokožka 

Pokožce, která ztrácí pevnost a elasticitu, budou svědčit podobné ingredience jako té suché. Přidat ale můžete retinol, který s nadšením přivítá třeba oblast dekoltu nebo místa nad koleny či kolem loktů. A chybu neuděláte ani s antioxidanty.  

  •  Citlivá pokožka 

Hlavně nedráždit, to je úkol číslo jedna. Takže to chce sprcháč bez vůně, klidně sáhněte po hypoalergenní variantě. Složky jako aloe vera nebo výtažky z měsíčku či heřmánku nabídnou příjemné zklidnění.   

 Podle odborníků není nutné sprchové gely a krémy s aktivními látkami používat každý den, nebo dokonce několikrát denně. Mnohé ingredience mohou vysušovat, takže po nich stačí sáhnout dvakrát nebo třikrát do týdne. A nemusíte s nimi ani mýt celé tělo. Zaměřte se na partie, kde se nejvíce potíte, nebo cítíte podráždění či jiný problém.  

Bude to fungovat? 

Celé to zatím dává smysl, že? Možná vám ale vrtá hlavou jedna věc. Můžou aktivní látky fungovat, i když je za pár okamžiků od aplikace spláchnete? Nebojte, peníze za tyto produkty neskončí v odtoku. Většinou obsahují právě takové složky, které práci stihnou během několika okamžiků. Ale není od věci, pokud jim dáte trochu času navíc –⁠ nechte je působit, zatímco si budete šamponovat vlasy nebo holit nohy.  

 Je to podobné jako u čisticích produktů na obličej. V obou případech výborně fungují AHA a BHA kyseliny, ceramidy a účinek odborníci potvrzují i u antioxidantů nebo tea tree oleje. Otazník ale nad některými aktivními látkami visí. Patří k nim například vitamín C nebo kyselina hyaluronová, kde je pro optimální efekt potřeba delší kontakt s pokožkou.  

 A ještě jedna důležitá věc. Po aplikaci produktů s ingrediencemi, jako jsou AHA kyseliny nebo retinol, je pokožka citlivější a náchylnější ke spálení. Proto následně nezapomínejte na ochranu proti slunečnímu záření!  

 Už víte, s jakou aktivní látkou si zpříjemníte příští sprchování?