Přejít na hlavní obsah

Laktační poradkyně: Na kojení se připravte už v těhotenství

6. 4. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Pro vašeho malé zlato je kojení vždycky to nej, co mu můžete (nejen) v počátcích jeho života dát. Krom obrovské porce lásky, chování a objímání, samo sebou. Víte ale o kojení i ty „technické“ věci? Možná vám pomůžou pochopit, jak tenhle celý zázrak funguje.

Kdy se samotné kojení rozbíhá nebo jak souvisí jeho (ne)úspěšný start s průběhem porodu či velikostí bradavek? O tom všem jsem si povídala s laktační poradkyní PhDr. Miloslavou Kameníkovou z  Centra porodní asistence při FN Brno

My o kojení mluvíme hlavně po porodu, ale celý ten zázrak laktace začíná mnohem dříve, je to tak? 

Už od 17. týdne se začíná tvořit mlezivo, o kterém se mluví jako o tekutém zlatu a které je po porodu tím prvním, co miminko od maminky přijme. Mlezivo je tak cenné, že jej dokonce odstříkáváme maminkám předčasně narozených miminek a miminek narozených císařským řezem a snažíme se, aby se dostalo alespoň do úst miminka.  

Jaký je důvod? 

Jde o koktejl obrovsky cenných látek. Pomáhá právě narozeným miminkům vyrovnávat glykemii, a především pak skrze mlezivo dochází k prvnímu osidlování střev miminka přátelskými bakteriemi, které známe jako mikrobiom. Zvenku dochází k podobnému osidlování pokožky miminka z kůže maminky nebo tatínka při skin to skin kontaktu, který by měl být po dobu alespoň dvou hodin pravidlem po každém přirozeném porodu. Aby dotepal pupečník a došlo právě k prvnímu přisátí.  

První přisátí by mělo vypadat jak, aby bylo správné? 

Miminko leží mamince na bříšku, samo se doplazí a pusinkou si najde máminu bradavku. Proto také mluvíme o samopřisátí. Roli v tom hrají instinkty a fakt, že miminko má po porodu nejvíce vyvinutý hmat a čich. Ví, za čím „jít“. A ví, jak se napít. Není třeba mu bradavku doslova cpát. Potřebuje jen čas.  

Kojení je unikátní i pro navazování vztahu mezi maminkou a dítětem. Je to velmi intimní vazba, která má pro dítě kromě výživy ještě bonus zklidnění a snadného usnutí.

Fungují určitě i hormony. Oxytocin jako hormon lásky, prolaktin jako hormon podporující laktaci. Hraje v rozjezdu kojení roli i průběh porodu? 

Ano, hormony hrají zásadní roli. A porody přirozené, bez medikace, bývají následované nejsnazším prvním přisátím se. Ale to neznamená, že se kojení nenastartuje třeba po epidurálu a že úleva při porodu nebo porod císařským řezem znamená zkázu pro kojení. Není třeba se stresovat. Ale maminky se stresují. Výzkumy organizace Úsměvem mámy ukázaly, že až 35 % žen zažívá po porodu stres právě kvůli potížím s kojením. Proto je dobré se připravit ještě v těhotenství, získat si správné informace. 

Možná i proto, že kolem toho ještě koluje dost mýtů. Bohužel na některých předporodních kurzech i v porodnicích pořád ještě můžeme slýchat, že „tohle nejsou prsa na kojení, máte vpáčené bradavky, s tím nenakojíte…“ A to je pak stres, když vám někdo řekne, že máte „špatná prsa“. 

Tohle je jeden z častých mýtů, na kterém je bolavé hlavně to, že jej šíří někteří z nás zdravotníků. Co se týče vpáčených bradavek – je možné, spíše pro lepší pocit, před porodem vkládat do podprsenky formovače.  

A záleží tedy na tvaru bradavek? 

V počátku kojení nezáleží na tvaru bradavek ani prsou, na velikosti prsou ani dvorců. Jen na správném přisátí, správné vzájemné poloze matky a dítěte a vhodném rytmu přikládání ke kojení. A mimochodem, miminka si umí pusinkou maminčiny bradavky tvarovat, bradavky projdou největším vývojem až po porodu. Je třeba trochu počkat, ne hned nabízet kloboučky, které jsou v porodnicích až příliš časté. 

Praktické věci, které se mohou u kojení hodit

Zmínila jste další věc: jak často kojit? Některé porodnice ještě dnes doporučují tříhodinové intervaly.  

Doporučení je neomezovat v délce ani frekvenci kojení. Děti, které pijí správným způsobem, nezůstávají na prsu hodiny. Dítě, které to dělá, se obvykle nepřisává správně a nedostává všechno mléko, co by mohlo. Zde je třeba pomoci. 

A co doporučujete v začátcích kojení? 

Ze začátku kojení je třeba, aby dítě bylo u prsu minimálně osmkrát za čtyřiadvacet hodin, tedy doporučuje se přikládat často, ne později než po čtyřech hodinách, aby se udržovaly hladiny hormonů a produkce mléka. Protože to se tvoří v závislosti na poptávce. Když miminko vypije, dotvoří se mléko. Když miminko nevypije, produkce mléka se zpomaluje. Tělo je chytré.  

Mateřské mléko představuje ultravýživný komplex unikátního množství vitamínů a minerálních látek. Je mírně nasládlé, a pokud ho máte dostatek, můžete jej darovat i do tzv. banky mateřského mléka. Z ní pak porodnice čerpají mateřské mléko třeba pro dokrmování předčasně narozených miminek.

Je možné laktaci podpořit třeba doplňky stravy? 

Už před porodem je dobře hlídat vyváženou stravu s dostatkem živin. A po porodu o to víc, že jsou maminky vyčerpané, přichází bdění v noci, hází jimi hormony a mají začít v klidu kojit. Pokud se dobře nají, půjde to určitě snáz. Pitný režim je také v pořádku. A jeho součástí mohou být i čaje na podporu kojení. Ale opravdu jako podpora, žádný čaj sám o sobě žádné mléko nevytvoří.   

Kojení je dar a výsada. I tak ale platí: máma, která nekojí (třeba proto, že nemůže), není kvůli tomu špatná máma.