Jenže někdy samotná péče o pěkný vzhled nehtů nemusí stačit. Nehty jsou totiž odrazem našeho vnitřního zdraví a toho, jak se k tělu chováme. Vše, co děláme špatně, se poměrně rychle projeví na stavu našich nehtů. Pojďme se tedy podívat, co můžeme ze stavu našich nehtů vyvodit a hlavně jak se můžeme zbavit nechtěných vad přírodní cestou.
Bílé skvrnky na nehtech
Hlavní příčiny můžou být tři:
- Pokud se skvrnka vytvoří v důsledku drobného úrazu, tak s tím moc nenaděláte. Je nutné vyčkat, až zmizí.
- Jiná situace je u skvrn, které se tvoří často bez vnější příčiny. Ty obvykle naznačují, že tělu chybí některé důležité látky. V takovém případě je potřeba zlepšit hlavně příjem zinku a železa. Hodně zinku obsahují dýňová semena, ořechy, játra nebo červené maso. Vyzkoušet můžete i speciální doplněk stravy se zinkem. Železo nabízí pistácie, meruňky, višně, třešně, červená řepa a vnitřnosti. Chybět může i skupina vitamínů B. Ty lze snadno doplnit za pomoci pivovarských kvasnic. Zapomenout se nesmí ani na vitamin A a křemík.
- Bílé flíčky ovšem můžou symbolizovat i problém s nadměrným hromaděním kyseliny močové v těle. Zde je nutné okamžitě začít podporovat správnou funkci ledvin. Může totiž hrozit tvorba močových kamenů. Nepříjemná by byla i dna, pokud by tato situace trvala příliš dlouho.
Měkké a lámavé nehty
Za příliš častým lámáním nehtů může stát nedostatek aminokyseliny methioninu a také zinku. Methionin najdete např. v brokolici, luštěninách nebo lososu. Vstřebávání této aminokyseliny podporuje právě již zmíněný zinek. K doplnění vám může pomoci i tento Vitarmonyl Optima Capillaire, jenž obsahuje speciální směs látek pro zdravé nehty.
Vedle nedostatku může být rizikem i přebytek některých látek, je proto nutné dbát na co nejvíce pestrou stravu. Svoji roli hraje i psychika. Čím více stresu prožíváte a nedokážete mu odolávat, tím hrozí více problémů, včetně oslabení nehtů.
Lámavé a měkké nehty z pohledu přírodní medicíny někdy ukazují na nesprávnou funkci žlučníku, jater, ledvin nebo štítné žlázy.
Proti zvýšené lámavosti pomáhají i různé oleje. Ty lze použít k zábalům nebo natírání. Za všechny jmenujme alespoň arganový olej.
Určitě by vám pomohl i skvělý kondicionér na nehty Eveline Cosmetics, který při pravidelném používání regeneruje a posiluje nehty, bojuje proti jejich lámání, praskaní a třepení a dodává jim lesk.
Rýhy na nehtech
Za rýhami na nehtech většinou stojí zanesení organismu škodlivými látkami nebo špatná funkce zažívacího systému.
Pro detoxikaci těla je nutné změnit jídelníček na lehká a co nejzdravější jídla. Očistu je ale vhodné podpořit i bylinkami. Výborná je yucca shidigera, jejíž saponiny mají skvělý vliv. Snadno ji můžete užívat za pomoci těchto tablet s výtažkem z yuccy. Vyzkoušet můžete i detoxikační čaj.
Pokud by se jednalo o nesprávnou funkci zažívání, tak i zde se většinou jedná o nevhodné stravovací návyky. Primárně je ale dobré zjistit, jaký z orgánů zažívací soustavy má slabší funkci. Následně případnou přírodní léčbu zaměřit na konkrétní cíl.
Rýhy na nehtech můžou způsobit i různé saponáty a chemikálie. Proto je vhodné se jim vyhýbat a používat ekologické prostředky. Nebo si alespoň pořiďte ochranné pomůcky, tedy rukavice.
Ačkoliv někdo ještě rozlišuje diagnostiku podle podélných a příčných rýh, osobně se nedomnívám, že by to hrálo zásadní roli.
Zbarvení nehtů
Tato problematika je poměrně široká. Hlavní rozdělení je následující:
- Žluté nehty nemají jenom kuřáci. Může se jednat o žloutenku (zde by se to projevilo i na očích a kůži), zhoršenou funkci jater a žlučníku nebo lupénku. Ale také o nějakou infekci v těle či důsledek užívání antibiotik. Pro prevenci a často i léčbu jater výborně poslouží ostropestřec mariánský.
- Hnědá až černá barva nehtů by se rozhodně neměla podceňovat, neboť by mohlo jít o melanom. Ve hře jsou ale i krvácení pod nehtem nebo některé druhy léků.
- Namodralý odstín nehtů naznačuje oslabenou funkci srdce, zhoršený krevní oběh nebo nějaké plicní onemocnění. Kardiovaskulární systém lze podpořit rybím olejem v tobolkách, pro plíce jsou vhodné speciální bylinkové čaje.
- Za bledostí nehtů většinou hledejte jejich stárnutí, včetně celého organismu. Ale může to naznačovat i problémy s chudokrevností, cukrovkou (tedy pozor na slinivku), játry nebo některé chybějící vitamíny či jiné látky.
- Načervenalé nehty naznačují problémy s krví jako takovou. Důležité je věnovat pozornost také imunitnímu systému a lymfám.
Upozornění: Zde uvedené rady a přírodní postupy nenahrazují klasickou léčbu u lékaře a jejich užití se děje na vlastní odpovědnost čtenáře tohoto článku. Pokud trpíte nějakými zdravotními problémy, před aplikací přírodních postupů se vždy poraďte s vaším lékařem.
Chcete si udělat domácí manikúru? Čtěte naše tipy, jak si upravit nehty doma!