Přejít na hlavní obsah

Víte, jak na problematickou pleť?

13. 11. 2020

notino.cz

Čtení na 5 minut

Kdo někdy nebojoval s problematickou pletí, ten asi pochází z nějakého jiného vesmíru. Někdo z nás si „odbyl“ akné v pubertě a už se jen občas vypořádává s nějakým lokálním problémem. Jiní bohužel musí řešit problematickou pleť v dospělosti. Na rozdíl od trička z e-shopu ale naši pleť nemůžeme reklamovat, takže se pojďme všem pupínkům, černým tečkám a mastné pleti postavit čelem!

Hlavní příčiny problematické pleti

Hormonální nerovnováha

Nejčastěji se samozřejmě objevuje problematická pleť v pubertě jako důsledek hormonálních změn. Hormony totiž stimulují větší tvorbu kožního mazu, což může komplikovat přirozený proces odstraňování odumřelých kožních a způsobovat přemnožování bakterií na pokožce. To všechno vede k tomu, že se na pleti začnou tvořit pupínky nebo černé tečky.

Hormonální výkyvy mohou ale stejným způsobem ovlivnit pleť také v dospělosti. Často se stav pleti zhorší během menstruace, po vysazení hormonální antikoncepce, v těhotenství nebo po porodu.

Nevhodná péče o pleť

I když můžete problémy s pletí svádět na hormony nebo genetiku, existuje celá řada věcí, kterými vaší pokožce škodíte vy sami.

Velice často si zaděláváte na potíže, když dlouhodobě používáte kosmetiku nevhodnou pro váš typ pleti. Hutné krémy, které mazové žlázy spíše dráždí, nemají ve vaší rutině co dělat. Stejně tak byste se měli vyvarovat komedogenní kosmetice, která ucpává póry, což je to poslední, co vaše problematická pleť potřebuje.

Co dokáže akné ještě zhoršit?

Bohužel, s výčtem negativních faktorů ještě nekončíme. Dobrá zpráva ale je, že s následujícími věcmi si dokážete poradit, pokud budete chtít. Na čem můžete zapracovat?

  • Špatná strava – Nevyvážený jídelníček dokáže výrazně přispět ke zhoršení stavu pleti. Proto byste měli dbát na jeho pestré složení, případně omezit příjem potravin s vysokým obsahem cukru a mléčné výrobky.
  • Kouření – Dlouhodobé kouření má samozřejmě špatný vliv na vaše tělo zevnitř i zvenčí. Pleť se (mimo jiné) více zanáší a častěji se objevují pupínky i černé tečky.
  • Sluneční záření – Je to jednoduché, na slunce byste rozhodně neměli chodit bez kvalitní UV ochrany!
  • Nehygienické kosmetické pomůcky – Spočítejte si, jak často si čistíte štětce nebo houbičku na make-up a jak často se líčíte? Nezanášejte si zbytečně obličej a pomůcky pravidelně umývejte.
  • Stres – Bojovat proti stresu může být běh na dlouhou trať, nicméně i on je důvodem problémů s pletí. Proto se vyplatí naučit se vědomě relaxovat a najít si způsob, jak pravidelně stres odbourat.
  • Akné z roušek – Rouška zadržuje pot na pokožce, tím ji dráždí, a pleť se tak může snadněji zanítit. To samozřejmě neznamená, že roušku zahodíme, jen musíme myslet na to, že pokožka potřebuje pořádnou péči a akné z roušek včas řešit.

Péče o problematickou pleť

Jak se tedy starat o pleť tak, abyste ji zbytečně nedráždili a neobjevili na obličeji každé ráno nějaký nový přírůstek? Kromě toho, že můžete v určitých ohledech zapracovat sami na sobě, vám tento boj pomůže zvládnout jedině kvalitní kosmetika na problematickou pleť.

Pořádné čištění je základ

Perfektně vyčištěná pleť je naprostou nezbytností! Všechny nečistoty a přebytečný maz musíte odstranit z pleti opravdu každý den. Pro každodenní použití se skvěle hodí hloubkově čisticí gel na problematickou pleť Eucerin DermoPure, který odstraní zbytky make-upu, maz i zbylé nečistoty. Pokud dáváte přednost jiné konzistenci, vyzkoušejte čisticí pěnu na problematickou pleť Saffee Acne Skin. Důkladně hydratuje a je výborná na čištění obličeje, ale i krku, dekoltu a horní části zad.

Do své rutiny byste určitě měli zařadit i kvalitní masku! Udělejte si alespoň jednou za týden chvilku pro sebe, zapněte si oblíbený seriál nebo přečtěte kousek knížky a mezitím nechte působit masku na problematickou pleť. S čisticí slupovací maskou Shiseido Waso Purifying Peel Off Mask vám stačí 20 minut a jednoduše zbavíte nečistot i stresu.

Hydratace a lokální péče

Nezapomínejte, že i mastnou pleť musíte hydratovat. Když je totiž vaše pokožka vysušená, má tendenci se mastit o to víc. Proto vyzkoušejte hydratační krém na problematickou pleť Vichy Normaderm Phytosolution, který má super lehkou texturu a nechá pleť volně dýchat.

Abyste donutili akné k ústupu ještě rychleji, každé ráno i večer zařaďte do rutiny také fluid Cleanance Comedomed od Avene. Vaše pleť bude krásně sjednocená, matná a ostatní problémy postupně odezní.

Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří bojují s pupínky jen jednou za čas, rozhodně vám gratulujeme. A taky doporučujeme vyzkoušet spolehlivého pomocníka v podobě lokální péče proti akné Saffee Acne Skin. Nanášejte ji vždy na vyčištěnou pokožku a pouze na problematická místa. Uvidíte, že za chvilku bude vaše pleť opět hladká a zářivá!

Máte nějaký další zaručený trik, jak na problematickou pleť vyzrát? Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích!