Přejít na hlavní obsah

Trápí vás zápach nohou? Tady jsou pravidla, jak se ho navždycky zbavit

6. 3. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 4 minuty

Zpocené nohy, které zapáchají pokaždé, když si sundáte boty. Znáte to a nevíte, co s tím? Pojďme si proto v deseti krocích projít pravidla, která opravdu pomáhají zápachu nohou předcházet.

Pocení nohou je přirozené, ale… 

Pátráte-li po tom, jaké má zápach nohou příčiny, je to jednoduché. Na chodidlech se nachází velké množství potních žláz, a pokud se neumíte vznášet, jsou prakticky celý den v kontaktu s povrchem bot, ponožek nebo podlahy. Tedy „nedýchají“.  

Lékaři mají pro zapáchající pocení nohou diagnózu: bromodóza

Kromě nevhodně vybraných bot, ponožek z umělých vláken a nedostatečné hygieny pak při vzniku bromodózy hrají svou roli také hormony. Proto je to „jako na padnutí“ v pokoji puberťáků, hodně si zápach nohou hlídají těhotné a ti, kteří se stresují, nebo navíc pod stresem podávají velké sportovní nebo fyzické pracovní výkony.  

Čím delší kontakt plosky nohy s jakoukoliv plochou pak znamená vyšší teplo. To podporuje pocení, které je součástí přirozeného ochlazování těla. Pot se pak potkává s bakteriemi, které se přirozeně vyskytují na povrchu kůže, a když se bakterie přemnoží, přijde obávaný zápach.  

10 tipů, jak na zápach nohou 

1. Kupujte kvalitní boty. Ty, které „dýchají“. A v tomto případě díky bohu za moderní technologie, protože s nimi jsou dneska prodyšné společenské sandálky, lodičky stejně jako boty na túru nebo super teplé kožené zimní boty. Ideální materiály jsou přírodní.  

2. O boty pečujte. Mají-li vyjímatelnou vložku, vyndávejte ji, aby proschla a bylo možné ji i vnitřek bot ošetřit kvalitním antibakteriálním sprejem. Pokud se dají boty prát, perte je.  

3. Střídejte boty (jako ponožky)! Zatímco u partnerů se časté výměny moc nenosí, u bot je výměna v rámci prevence zápachu nohou žádoucí. Střídejte minimálně dva páry. Kde můžete, se přezouvejte, a také choďte bosky.  

4. Investujte do dobrých ponožek. Nejlepší ponožky proti pocení nohou jsou ty bambusové a s obsahem antibakteriálního stříbra. S nimi se zpocené nohy stávají minulostí opravdu snadno.  

5. Používejte sprej proti pocení nohou. Protože kvalitní spreje na nohy a spreje do bot umí nejen zamezit množení bakterií. Přináší i příjemnou parfemaci nebo ochlazují unavená chodidla.

Díky čemu budou vonět vaše boty a chodidla

6. Choďte pravidelně na pedikúru. Bez péče o nohy totiž riziko zápachu nohou nezmizí. Nejdůležitější pak je pravidelné odstraňování odumřelých částic kůže, péče o mozoly, meziprstní prostory a případná zranění. A jako bonus si u pedikérky odpočinete. 

7. Jestli se stydíte nebo máte chodidla v dobré kondici, starejte se o ně klidně „jen“ doma. A vyberte si tzv. mokrou pedikúru (kde se kůže změkčí počáteční koupelí), nebo suchou (při níž snadno bez vody pilníkem či elektrickým pilníkem na chodidla obrousíte hlavně ztvrdlou kůži na patách). Hlavní je pravidelnost!  

8. Hýčkejte chodidla krémy i maskami. Po koupeli, sprše, ale právě především po dobré domácí pedikúře si nechte prostor ještě pro vyživující a pečující masky na chodidla nebo vhodné (pečující i antibakteriální) krémy.  

Výbava pro domácí pedikúru

9. Zkoušejte i babské rady. Ty na otázku „jak zabránit pocení nohou“ doporučují časté omývání nebo koupele v nálevu černého čaje, přidávat do koupele určené chodidlům pár kapek tea tree oleje nebo octa. Oboje z dezinfekčních důvodů.  

10. A pokud vás trápí opravdu silný zápach nohou, tak ten bývá spojený s hlubším problémem, označovaným jako nadměrné pocení rukou i chodidel (obvykle se potkávají oba problémy). Máte-li na ně podezření, zamiřte určitě za dermatologem. Může vám doporučit i estetický zákrok, který se jmenuje iontoforéza. Návštěva lékaře platí i v případě, že vás trápí výskyt plísní na chodidlech. 

Teď už každopádně víte o pocení nohou všechno. Určitě alespoň dost na to, abyste se mu dokázali vyhnout nejen v horkých dnech.