Přejít na hlavní obsah

Víme, co pomáhá na atopický ekzém

3. února 2021notino.cz
Extrémně suchou, zarudlou kůži, nebo protivné svědění zná určitě každý, kdo trpí atopickým ekzémem neboli atopickou dermatitidou. Tyto nepříjemné projevy vás totiž při tomto chronickém kožním onemocnění můžou doprovázet pravidelně. Co všechno jde udělat pro to, aby se vaší pokožce ulevilo?

Co je atopický ekzém

Pokud trpíte atopickou pokožkou, znamená to, že se ve vaší kůži netvoří dostatečné množství lipidů, a to vede k porušení kožní bariéry. Vaše kůže tím pádem není schopná ubránit se vlivům jako jsou různé alergeny nebo například bakterie. Výsledkem je extrémně vysušená pokožka, která nedokáže vázat vodu, často rudne, praská a loupe se.

Stejně, jako se může objevit atopický ekzém u dospělých, může se objevit u dětí. Sklon k atopickému ekzému je vrozený, jeho projevení záleží na spoustě vnitřních i vnějších faktorů a může se vyskytovat v podstatě kdekoli na těle, na tváři, ale i na vlasové pokožce. V případě, že se projeví, není lehké se ho zbavit, ale můžete udělat hodně pro jeho redukci.

Na co si dávat pozor

Existuje spousta věcí, kterým je dobré se vyhnout, abyste atopický ekzém nevyvolali. Samozřejmě je to opravdu individuální a u každého zabírá něco jiného. Často vám ukáže až čas, na co vaše pokožka reaguje a na co ne.

  • Ekzém dokáže vyprovokovat nepřiměřený stres. Psychická pohoda je totiž v tomto případě opravdu důležitá a má vliv na to, jestli se ekzém objeví nebo ne. Měli byste tedy omezit stres na nutné minimum.
  • Vyhýbejte se alergenům v potravinách. Ideální je nechat se vyšetřit, zjistit, na jaké složky máte intoleranci a upravit tak podle toho jídelníček.
  • Dalším známým alergenům je často těžké se vyhnout, ale je dobré vědět, že i oni můžou být spouštěčem.
  • Dejte si pozor i na čisticí prostředky a při manipulaci s nimi noste rukavice.
  • Atopická pokožka reaguje špatně i na parfemovanou kosmetiku – je proto třeba vybírat pečlivě všechny produkty, od parfémů až po líčidla, pokud máte atopický ekzém na obličeji.

Co na atopický ekzém zabírá

Když už se ekzém objeví, je nutné s ním zabojovat, abyste jeho projevy zmírnili. Zásadní je pravidelné navštěvování dermatologa a dodržování léčby, kterou je vhodné doplnit speciální kosmetikou pro atopiky.

Základem pro redukci atopické kůže jsou tzv. emoliencia – tělová mléka, oleje nebo krémy pro atopiky, které hydratují a zjemní pokožku. Tyto produkty je nutné používat každý den.

Jaká je tedy kosmetika, kterou si můžete dovolit aplikovat denně a pomůže vám nerozzlobit ekzém? Máme pro vás tipy na zachránce, které můžete používat, ať už máte atopický ekzém na rukou, na zbytku těla nebo na obličeji.

Začněte už ve sprše se sprchovým olejem Bioderma Atoderm, který bude kůži hydratovat a chránit před dalším podrážděním.

Skvělou koupel pro atopiky si užijete s mycím olejem La Roche-Posay Lipikar Huile AP+. Je téměř univerzální, takže ho použijte na celé tělo i obličej a díky jeho složení tak podpoříte posílení vaší kožní bariéry.

Čím mazat atopický ekzém

Hned po koupeli naneste na celé tělo krém na atopický ekzém Bioderma Atoderm Intensive Baume, který vaši podrážděnou a svědící pokožku zklidní a sníží nutkání škrábat se. Pocitu svědění, pnutí nebo dokonce pálení zabrání i tělové mléko pro atopiky A-Derma Exomega nebo balzám Topicrem AD Emollient Balm.

Jako pojistka do kabelky se vám díky šikovnému balení bude hodit krém Eucerin AtopiControl, kterým tak můžete kdykoli a kdekoli zkrotit atopický ekzém na rukou. Ze stejného důvodu se vám zalíbí i relipidační krém Avene XeraCalm A.D.

Jak zmírnit atopický ekzém okamžitě

Říká se, že úporné svědění často předčí jakoukoli bolest. A pravděpodobně nikdo by nemohl souhlasit víc než člověk s atopickým ekzémem. Abyste byli vždycky připravení se svědivou pokožkou zatočit, mějte po ruce okamžitou záchranu.

SOS tyčinku La Roche-Posay Lipikar Stick AP+ použijte, kdykoli budete mít potřebu se poškrábat. Od pocitu svědění se vám hned uleví, a navíc díky tyčince posílíte ochrannou bariéru pokožky.

Sprej pro rychlou úlevu Eucerin AtopiControl potřebuje jen jednu minutu na to, aby podrážděnou pokožku zklidnil, má chladivý efekt, a hlavně působí po dobu až 6 hodin!

Boj s atopickým ekzémem je někdy náročný a může se zdát nekonečný. Pokud se u vás projeví, mějte na paměti, že nejdůležitější je řešit problém s dermatologem. A díky těm správným přípravkům si pak zvládnete život s ekzémem aspoň z části ulehčit.

Přečtěte si více