Přejít na hlavní obsah

Velký letní test: víte, jaký jste fototyp?

12. 6. 2018

Jana P

Čtení na 4 minuty

Dřív, než začnete vystavovat tělo slunečním paprskům, potřebujete dobrý opalovací krém. A než jej vyberete, potřebujete zase vědět, jaký jste fototyp – resp. do jaké míry pokožka reaguje na UV složku slunečního záření. Protože právě stupeň její citlivosti rozhoduje o tom, čím se máte ideálně namazat.

Škálu fototypů sestavil v roce 1975 harvardský dermatolog Thomas B. Fitzpatrick, proto se jí říká také Fitzpatrickova škála. Vychází ze zjištění, že geneticky daná barva vlasů, očí a barva pokožky (resp. množství melaninu v ní) určují výsledek opalování (jeho intenzitu, ale i zdravotní rizika). Do své stupnice zahrnul i předcházející von Luschanovu chromatickou škálu, jež stanovovala typ pokožky na základě porovnávání její barvy před sluněním a 36 skleněných matných destiček se stupňujícím se odstínem. Vám dnes stačí odpovědět na pět jednoduchých otázek, a hned budete svůj fototyp znát:

1. Jakou máte (původní) barvu vlasů?

 1. velmi světlé nebo rezavé
 2. blond nebo světle hnědé
 3. tmavě blond, hnědé až kaštanově hnědé
 4. tmavě hnědé až černé

2. Jaká je vaše barva očí?

 1. jasně modré
 2. tmavší modré, zelené nebo šedé
 3. hnědé, zelenohnědé
 4. hnědé až hnědočerné

3. Vaše pokožka je před opalováním:

 1. velmi světlá
 2. světlá, lehce narůžovělá
 3. středně světlá, béžová
 4. světle hnědá, s olivovým nádechem

4. Zdobí vás pihy?

 1. ano, spousta a prakticky všude
 2. celkem dost
 3. sem tam se možná nějaká najde
 4. vlastně ne

5. Na sluníčku vaše pokožka:

 1. ihned intenzivně rudne, nikdy nenabere opálený odstín
 2. často se spálí, jen velmi zřídka chytne hnědý tón (nebo jen na některých částech těla)
 3. pobyt na slunci jí obvykle nevadí, krásně hnědne, spálí se jen výjimečně a lehce
 4. nabere bronzové opálení, které vám vždycky všichni závidí

Převaha odpovědí A = fototyp I

Slunce je váš nepřítel. O to větší přítel musí být váš opalovací prostředek. Vždycky byste měli volit jen ty nejvyšší faktory a bez nich se na slunci zdržujte maximálně 10 minut. I k rybníku nebo na zahradu se namažte SPF 50 či 50+. U moře, kde je slunce ještě intenzivnější, se držte zásadně ve stínu.

Notino pro tento fototyp doporučuje: Bioderma Photoderm Max ochranná mlha SPF 50+, LA ROCHE-POSAY Anthelios,

VICHY Idéal Soleil Capital ochranné mléko na tělo a obličej SPF 50+

Převaha odpovědí B = fototyp II

Také pro vás platí, že slunce jen opatrně. Bez ochranného krému ho vaše pokožka unese maximálně 20 minut. U moře se držte ve stínu a používejte SPF 50 nebo 50+. Doma, v parcích, při cestě do práce a když slunce doslova nežhne, sáhněte alespoň po SPF 30. Rovnoměrně se stejně neopálíte.

Notino pro tento fototyp doporučuje: Piz Buin Tan & Protect ochranný olej urychlující opalování SPF 30, BIODERMA Photoderm Bronz ochranný suchý olej ve spreji SPF 30, VICHY Dermablend korekční make-up SPF 35

Převaha odpovědí C = fototyp III

Vaše pokožka má k opalování kladný vztah. Běžné středoevropské slunce snese bez namazání okolo 30 minut. Když se cíleně opalujete, pak dohněda. Spálení jste zažili párkrát, ale spíše v extrémním podnebí. SPF 30 bude v pohodě. Zřejmě vám postačí i u moře.

Notino pro tento fototyp doporučuje: BIODERMA Photoderm opalovací mlha ve spreji SPF 30, Estée Lauder Double Wear Nude Water Fresh fluidní make-up SPF 30, DERMACOL Cover extrémně krycí make-up SPF 30

Převaha odpovědí D = fototyp IV

Sotva se mihnete na slunci, hnědnete. Spálenou pokožku neznáte, zato obdivné výkřiky „ty jsi zase byl/a u moře!“, ty slýcháte často. Bez ochranného krému zvládnete i 45 minut, jakkoliv v zájmu vašeho zdraví je samozřejmě se také lépe namazat. Faktor postačí nižší, dokonce i SPF 15–20 bude fajn.

Notino pro tento fototyp doporučuje: Lancaster Sun Beauty nemastné mléko na opalování ve spreji SPF 15, LANCÔME Teint Miracle rozjasňující make-up SPF 15, Vichy Idéal Soleil ochranné hydratační mléko na obličej a tělo SPF 20, Avène Hydrance hydratační krém pro normální až smíšenou pleť SPF 20, MAX FACTOR Healthy Skin Harmony tekutý make-up SPF 20

P.S.: Jakkoliv se v Evropě setkáte především s označením fototypů I až IV, existuje i fototyp V, jenž přísluší Asiatům či Arabům, a fototyp VI, který mívají zase lidé s tou nejodolnější, tedy černou pletí. Ani jeden z nich nemá s opalováním problém a potřebuje jen nízké hodnoty SPF. Z těch můžeme doporučit například Collistar Sun Protection opalovací sprej SPF 10, Nuxe Sun opalovací olej na obličej a tělo SPF 10.