Přejít na hlavní obsah

Trápí vás akné na hýždích? Poradíme, jak se s ním nadobro rozloučit 

23. 2. 2024

Petra Vachoušková

Čtení na 3 minuty

Zjišťovali jsme, co akné na hýždích způsobuje, čím můžete jeho tvorbě předcházet i jak se ho zbavit jednou provždy. 

Přemýšlíte, jak se zbavit pupínků na hýždích? Poradíme vám, jak na to, vysvětlíme, proč mohou vznikat a kdy je dobré navštívit dermatologa.  

Vyrážka na hýždích: nejčastější viníci  

Akné na zadku představuje velmi častý problém, kterému čelí mnoho lidí bez ohledu na věk nebo pohlaví. Hned po obličeji je to jedna z nejvíce nepříjemných oblastí na těle, kde se může akné objevit. Jeho stav potom zhoršuje celá řada faktorů. Nejčastěji mezi ně patří nošení těsného a neprodyšného spodního prádla, nadměrné teplo a zapaření pozadí, holení hýždí, ale například i různé hormonální změny.  

„Některé pupínky na zadečku mohou zavinit také bakteriální nebo plísňové infekce, které vyžadují lékařské ošetření. Včasná léčba je velmi důležitá k tomu, aby se zabránilo vzniku jizev a dalšímu šíření infekce,“ vysvětluje odborná kosmetička Kristýna Hlaváčová z @better_skin_now.  

Co pomůže na akné na hýždích

Pokud vás pupínky na hýždích trápí a nedaří se vám jich zbavit, je dobré vyhledat odbornou pomoc. Dermatolog stanoví přesnou diagnózu a zahájí cílenou léčbu. 

Nejdůležitější je prevence  

Existuje ale i několik efektivních způsobů, jak zabránit tomu, aby se vám povrchové či podkožní akné na zadku dál vytvářelo. Nejdůležitějším bodem prevence je udržovat pokožku čistou a zabránit jejímu podráždění. Po každém cvičení nebo intenzivním pohybu, při kterém se kůže zpotí a hrozí její zapaření, se proto běžte co nejdřív osprchovat a pokožku osušte čistým ručníkem.  

Jakou kosmetikou pečovat o akné na hýždích   

 K umytí pokožky s akné volte antibakteriální mýdlo nebo sprchový gel, který kůži v dané partii účinně vyčistí, přitom ji nevysuší. Jednou až dvakrát týdně můžete pokožce v postižené oblasti dopřát také peeling. „Vhodné jsou jemné a vůči pokožce šetrné peelingové produkty s obsahem kyseliny salicylové nebo s aktivními složkami proti akné, například s látkou benzoylperoxid,“ doporučuje kosmetička Kristýna Hlaváčová.   

 Rozhodně ale místo, kde se objevil bolák, ve sprše nějak násilně nedřete. „Hojení pupínku tím neurychlíte, naopak můžete pokožku výrazně poškodit a napáchat na ní další škody,“ varuje ještě odborná kosmetička Veronika Michalová z @veronika.skincare.   

Čím mýt pupínky na stehnech a hýždích 

Kromě přípravků určených k mytí pokožky s akné zařaďte do své každodenní péče také vhodné tělové mléko nebo krém. „Vybírejte kvalitní produkty, které pokožku s pupínky zhydratují, vyživí a zároveň zapůsobí proti dalšímu růstu baktérií. Tvorba akné a množení bakterií spolu totiž vždy úzce souvisí,“ vysvětluje kosmetička Veronika Michalová.  

Šetrné mazání na pupínky na zadečku

Tak už víte, jak se zbavit akné na hýždích a jakou zvolit kosmetiku, případně které spodní prádlo pro jistotu vyřadit ze svého šatníku?