Co je UV záření
Ultrafialové (UltraViolet) paprsky jsou druhem slunečního záření. Existují tři: UVA, UVB a UVC. Z UVC paprsků nám naštěstí nic nehrozí, protože je zastaví ozonová vrstva v atmosféře. Zato paprsky UVA a UVB jsou celkem problematická dvojka.
Mohou poškodit kůži, oči i imunitní systém a způsobit spálení, rakovinu kůže a další zdravotní problémy. Takže sice jsou pro život potřeba, ale je lepší se před nimi pořádně chránit kvalitními širokospektrálními SPF krémy na obličej, tedy těmi, které chrání před paprsky UVA i UVB. Ty poznáte tak, že je na nich napsáno broad spectrum nebo UVB/UVA nebo faktor SPF/PA+. Vybírejte nejlépe ochranné krémy PA+++ nebo PA++++.
Stupně PA hodnocení:
- PA+ = nízká ochrana proti UVA záření.
- PA++ = střední ochrana proti UVA záření.
- PA+++ = vysoká ochrana proti UVA záření.
- PA++++ = extrémně vysoká ochrana proti UVA záření.
UVA záření
UVA paprsky tvoří zhruba pětadevadesát procent slunečního záření, kterému jsme vystaveni každý den. Ano, každý den. UVA paprsky jsou s námi pořád. I když je zataženo, prší nebo když si přes mlhu nevidíte na nos. A taky procházejí sklem. A když se před nimi nelze pořádně schovat, je dobré si nalít čistého vína a říct si, co nepěkného nám mohou způsobit.
Dobře se to pamatuje podle uvA. A jako ageing. Tedy stárnutí. UVA paprsky pronikají do pokožky hlouběji než paprsky UVB, poškozují kolagenová vlákna, a vedou tedy k předčasnému stárnutí pleti i pokožky celého těla. Můžete se těšit na expresní nástup vrásek a pigmentových skvrn. Také mohou způsobit sluneční alergii a vést k rakovině kůže.
Takže ano, pokud ubráníte svůj obličej a tělo před těmito paprsky, budete (téměř) věčně mladí.