Udělejte si doma svůj vlastní barber shop!

20. září 2016Radek

Určitě víte, co je to barber shop. Ještě aby ne, když jich poslední dobou přibývá jako hub po dešti. Jde o holičství určené výhradně pro muže, kde vás nejen ostříhají, ale pokud máte knír nebo plnovous, tak se profesionálně postarají i o něj. V těch doopravdy luxusních si můžete dokonce dát i doutník nebo třeba skleničku dobré whisky. Ale co dělat, pokud vousy máte, ale nějaký podobný barber shop ve vašem okolí chybí nebo se vám prostě nechce vyhazovat několik stovek jen za jednu návštěvu? Dnes se nebudeme bavit o tom, jak se holit či vousy zastřihovat, ale spíše o tom, jak správně pečovat nejen o vousy samotné, ale i o pokožku pod nimi. Jak prostě dosáhnout toho, aby byla pleť zdravá a i vousy zdravé a lesklé. Takže jak přesně na to?

Aby se dostavil co nejlepší výsledek, je potřeba o vousy pečovat doopravdy pravidelně, a proto je nejprve nutné vybrat základní péči, kterou vaše vousy potřebují. Podle mě mezi základní produkty takové péče patří mýdlo, určené výhradně na vousy, olej a balzám. Ještě je dobré mít nějaký dobrý a kvalitní kartáč nebo hřeben na vousy, ale pokud s péčí o vousy teprve začínáte, tak obyčejný hřebínek poslouží úplně stejně.

Před nedávnem se mi do rukou dostaly výrobky poměrně mladé rakouské značky Men’s Room. Skvěle poslouží k vysvětlení, jak který výrobek funguje, jak ho používat a jaký je jeho výsledný efekt pro vaše vousy.

Odkdy začít s pravidelnou péčí o vousy?

Velmi obecně se dá říct, že s pravidelnou péčí o vaše vousy byste měli začít zhruba od délky 2 cm (na tloušťku prstu). Od této délky již vousy začínají více trčet, nerostou tak spořádaně a hlavně se například mýdlo už těžko dostává až k pokožce pod vousy. Mnoho mužů, kteří si nechavají plnouvous narůst, si stěžují na svědění. Je to první příznak toho, že pokožka není v pořádku, je vysušená a mělo by se jí věnovat více pozornosti.

Men’s Room mýdlo na vousy

Je vlastně úplně jedno, jak dlouhé vousy máte, ale pokud jsou špinavé, tak to vypadá doopravdy hrozně. Dlouhé vousy mají tu velkou nevýhodu, že se v nich zachytává prach, různé nečistoty nebo zbytky jídla. Je proto důležité věnovat jejich umývání zvýšenou pozornost. Ale proč používat speciální mýdlo? Jednoduše proto, že dokáže vyživovat nejen vousy, ale i pokožku pod nimi a tím předchází jejímu vysušování a podráždění. A co si budeme nalhávat. Nemůžete mít hezké vousy, pokud pokožka pod nimi není zdravá a řádně vyživená. Toto tekuté mýdlo je určeno pro každodenní použití a je v 50ml balení. Naštěstí ho stačí poměrně málo, i přesto velmi dobře pění, takže celé balení nějakou dobu vydrží. O to, aby vaše vousy i pokožka byly dobře vyživovány, se stará směs přírodních olejů jako například grepový nebo limetkový, které mýdlu navíc dodávají jemnou citrusově svěží vůni.

Men’s Room olej na vousy

Olej na vousy jsem začal používat teprve před nedávnem. Nejprve jsem si myslel, že je dobrý tak možná proto, aby se mi vousy hezky leskly a byly hezky voňavé. Ale používání oleje na vousy má mnoho dalších výhod.

  • Vousy hydratuje. S tím jak vousy rostou, tak dochází k jejich vysušování a to především na konečcích. Proto je důležité je pravidelně hydratovat.
  • Vousy posiluje. Dobrý olej vyživuje i váček, ze kterého vous roste a tak předchází především jeho lámání a většímu vypadávání. Je to dost podobné jako s vlasy.
  • funkci kondicionéru. Stejně jako používáme u vlasů kondicionér, olej na vousy plní podobnou funkci. Chrání je například před vlivy slunce nebo při práci v suchém prostředí.
  • Vousy jsou díky němu poddajnější.
  • Vousy se díky němu budou lesknout a budou vypadat zdravější.
  • Vousy budou po použití krásně vonět. Většina z nich totiž obsahuje vonné esence a jde tudíž i o jakýsi parfém na vousy.

Olej od Men’s Room poskytuje výživu a hydrataci především díky obsahu několika různých olejů. Najdete v něm olej mandlový, meruňkový, šípkový, jojobový a arganový. Dále podobně jako mýdlo obsahuje ještě limetkový a grepový olej, takže má podbnou citrusovou vůni. Prodává se v balení 30 ml a opět není nutné aplikovat mnoho. Pokud to totiž přeženete, tak vousy naopak vypadají tak jaksi „urousaně“. Na můj kratší plnovous stačí jedno zmáčknutí pumpičky, u plnovousů střední délky a delších bych doporučoval dvě.

Men’s Room balzám na vousy

Vousy mají s vlasy hodně společného, proto je potřeba je upravovat tak, aby měly co nejhezčí tvar. Tedy pokud vám nevadí, že trčí na všechny strany, protože málokterému muži rostou vousy vždy stejným směrem. Pro styling vousů slouží speciální produkty a u Men’s Room to je balzám. Ten má poněkud tuhou, řekl bych až “máslovou” konzistenci, ale v rukou se dá dobře rozetřít a pak pohodlně do vousů aplikovat. Kromě toho, že pomůže vousy vytvarovat, tak je i změkčuje, což ocení hlavně vaše drahé polovičky.

Tip: Potřebujete zastřihnout plnovous? Vyberte si ten nejlepší zastřihovač vousů a vlasů v našem článku!

Přečtěte si více