Dentální hygiena od profíka je základ
Chcete-li mít jistotu, že dáte své péči o ústní dutinu maximum, musíte nejdřív na návštěvu k profíkům na dentální hygienu. „My zkontrolujeme stav ústní dutiny, dásní, sliznice… Pomocí speciální barvy najdeme místa, na nichž vám po čištění zůstává plak, tedy místa, kde čistíte špatně. Odstraníme zubní kámen, dokážeme vás zbavit také nežádoucí pigmentace zubů pískováním, po kterém následuje fluoridace pro posílení zubní skloviny. A pak vám hlavně pomůžeme vybrat pomůcky, s nimiž si budete čistit zuby, potažmo mezizubní prostory sami doma, a ukážeme vám správné techniky čištění,“ popisuje ve stručnosti Tereza Dobrová, DiS. (@bojovnice.za.krasny.usmev).
Kartáček? Co nejměkčí a „nejhuňatější“!
U kartáčku jednoznačně platí, že saháte po co nejměkčím (soft, ultra soft apod.), vlákna jsou nejlepší rovně zastřižená a je třeba se dívat po jejich počtu. „Počet vláken u některých značek rovnou napoví číslo vyražené na rukojeti zubního kartáčku. A jeho hlava by měla být v ideálním případě osázená jen štětinami, žádné „lešticí“ vsadky nejsou potřeba. Což platí i pro hlavice elektrických nebo sonických zubních kartáčků,“ upozorňuje Tereza Dobrová. Na dočištění hůře dostupných zadních zubů nebo když chcete mít jistotu, že stáhnete všechen zubní plak i z těch předních, se doporučuje také jednosvazkový zubní kartáček. Umí prostě lépe zacílit na problematická místa.
Jak na čištění mezizubních prostor? Pečlivě!
Mezizubní kazy bývají jedním z nejčastějších a nejzbytečnějších problémů ústní dutiny. Jen málokdo totiž čistí mezizubní prostory pravidelně, a ještě méně lidí ví, jak si vybrat mezizubní kartáček, jak používat mezizubní kartáček, kdy je čas na dentální nit nebo že existuje něco jako dentální sprcha.
- Na čištění mezizubním kartáčkem záleží!
„Mezizubní kartáčky jsou naprostý základ. Jak vybrat mezizubní kartáčky, vám opět ukáže nejlépe vaše dentální hygienistka. Záleží totiž na tom, jak natěsno zuby rostou, v jakém stavu jsou dásně… A také je důležité vědět, že návštěvu od návštěvy se mohou doporučované šířky mezizubních kartáčků měnit, protože někdy dásně bývají například v důsledku zánětu mírně nateklé, a když otok nakonec splaskne, je čas vyměnit nejmenší mezizubní kartáčky za větší,“ vysvětluje Tereza Dobrová. Jinak mírná bolest i lehká počáteční krvácivost dásní jsou v podstatě normální, brzy odezní. A protože budou potřeba různé šířky mezizubních kartáčků, což vám znovu upřesní na dentální hygieně, úplně ideální je pořídit si pak (až budete vědět, jaké) mix mezizubních kartáčků.
Který mezizubní kartáček si vybrat?
A jak používat mezizubní kartáček?
Opatrně ho těsně nad dásní vsunete mezi dva zuby tak, aby se neohýbal, nedeformoval, či dokonce mezi zuby nezlomil. Pak jednou až dvakrát opakujte pohyb tam a zpět. Po každém použití nezapomeňte mezizubní kartáček pečlivě opláchnout pod tekoucí vodou. A jak často čistit mezizubním kartáčkem? Minimálně při večerním čištění, nejlépe ale dvakrát denně! Za nové je vyměňte ideálně jednou za měsíc, nebo když se začnou štětinky třepit, popřípadě se ohne drátek.
- Máte i zubní nitě?
„Někdy jsou mezizubní prostory tak úzké, že si musíte vystačit s pomocí dentální nitě. Tou začínáte shora a stíráte nečistoty směrem dolů, ovšem ideálně opakovaně, aby pak nezůstaly nad dásněmi, v nejzranitelnějším místě. Proto je pořád nejlepší kombinovat mezizubní kartáčky a dentální nitě,“ podotýká Tereza Dobrová s tím, že pokud vám dělá problém naučit se grif, opět požádejte svou dentální hygienistku o nácvik. Nebo zvolte jednodušší formu, tzv. floss picky (vypadají jako párátka kombinovaná s „lukem“). S těmi dosáhnete i mezi zadní zuby. „Skvělá jsou také tzv. dentální párátka napuštěná fluoridem, protože pomáhají zaléčit i počínající kaz!“ doporučuje Tereza Dobrová.
Nezapomínejte ani na zubní nit
Dentální sprchy pro fajnšmekry
„Dentální sprchy jsou třešničkou na dortu v čištění mezizubních prostor. Je geniální na dočištění mezizubních prostor, a samozřejmě si ji zamilují majitelé rovnátek, lidé, kteří mají tzv. můstky nebo implantáty, případně vědí, že jsou místa, která především co do čištění mezizubních prostor dokážou čistit spíše s obtížemi,“ vysvětluje Tereza Dobrová. Dentální sprchy, kterým se také jinak říká ústní sprchy, pak fungují jednoduše. Tenký proud vody, obohacený o bublinky, dokonale dočistí, co jste třeba nedotáhli. Proudy vody mohou mít různou intenzitu, některé tryskají rovně, jiné rotují, proud vody může pulzovat… A existují i cestovní verze ústní sprchy.
Dentální sprchy nejen pro fajnšmekry
Poslední krok: ústní voda. Anebo ne?
Pokud jste si pro pocit čistých zubů na konci zvyklí vyplachovat ústa ústní vodou, můžete v tom pokračovat. Někdo se bez toho pocitu svěžesti na konci prostě neobejde. „Ale pokud zvládnete dokonale předchozí kroky dentální hygieny, eliminují se i nepříjemné pocity, které v ústech míváte po probuzení,“ překvapuje Tereza Dobrová. Pokud nicméně patříte k fanouškům ústní vody, klidně jí fanděte dál. „Jen při jejím výběru myslete na mikrobiom své ústní dutiny a volte spíše jemnější varianty ústních vod. Protože by nemělo jít o úplné vymýcení bakterií z úst, jak se někdy mylně snažíme. Spousta z nich je užitečných!“ upozorňuje dál dentální hygienistka.
Záchrana před zubařem?
„Pokud se kaz objeví skutečně ve chvíli, kdy ještě nezasahuje do zubní skloviny, dokážete ho skutečně doslova učistit doma. Uděláme dokonalou zubní hygienu v ordinaci a domů odejdete s přesnými instrukcemi, jak dál postupovat. Vybereme také perfektní produkty, které vás podpoří,“ vysvětluje dentální hygienistka, Tereza Dobrová, Dis. Skvěle funguje například Currasept Biosmalto Mousse, unikátní pěna pro obnovu zubní skloviny. Zmínili jsme už dentální párátka napuštěná fluoridem, viz G.U.M Soft-Picks +Fluoride, a nakonec můžete vypláchnout ústní vodou proti zubnímu kazu, jako je třeba Elmex Caries Protection.
A je to. Máte hotovo. Kartáček, mezizubní kartáček, dentální nit, dentální sprcha, podle volby také ústní voda, a máte jistotu, že jste (až vás dentální hygienistka naučí, jak to všechno správně používat) udělali maximum pro zdraví svých zubů a pro to, abyste ke svému zubaři chodili opravdu jen na preventivní prohlídky!