Dentální hygiena od profíka je základ
Chcete-li mít jistotu, že dáte své péči o ústní dutinu maximum, musíte nejdřív na návštěvu k profíkům na dentální hygienu. „My zkontrolujeme stav ústní dutiny, dásní, sliznice… Pomocí speciální barvy najdeme místa, na nichž vám po čištění zůstává plak, tedy místa, kde čistíte špatně. Odstraníme zubní kámen, dokážeme vás zbavit také nežádoucí pigmentace zubů pískováním, po kterém následuje fluoridace pro posílení zubní skloviny. A pak vám hlavně pomůžeme vybrat pomůcky, s nimiž si budete čistit zuby, potažmo mezizubní prostory sami doma, a ukážeme vám správné techniky čištění,“ popisuje ve stručnosti Tereza Dobrová, DiS. (@bojovnice.za.krasny.usmev).
Kartáček? Co nejměkčí a „nejhuňatější“!
U kartáčku jednoznačně platí, že saháte po co nejměkčím (soft, ultra soft apod.), vlákna jsou nejlepší rovně zastřižená a je třeba se dívat po jejich počtu. „Počet vláken u některých značek rovnou napoví číslo vyražené na rukojeti zubního kartáčku. A jeho hlava by měla být v ideálním případě osázená jen štětinami, žádné „lešticí“ vsadky nejsou potřeba. Což platí i pro hlavice elektrických nebo sonických zubních kartáčků,“ upozorňuje Tereza Dobrová. Na dočištění hůře dostupných zadních zubů nebo když chcete mít jistotu, že stáhnete všechen zubní plak i z těch předních, se doporučuje také jednosvazkový zubní kartáček. Umí prostě lépe zacílit na problematická místa.
Jak na čištění mezizubních prostor? Pečlivě!
Mezizubní kazy bývají jedním z nejčastějších a nejzbytečnějších problémů ústní dutiny. Jen málokdo totiž čistí mezizubní prostory pravidelně, a ještě méně lidí ví, jak si vybrat mezizubní kartáček, jak používat mezizubní kartáček, kdy je čas na dentální nit nebo že existuje něco jako dentální sprcha.
- Na čištění mezizubním kartáčkem záleží!
„Mezizubní kartáčky jsou naprostý základ. Jak vybrat mezizubní kartáčky, vám opět ukáže nejlépe vaše dentální hygienistka. Záleží totiž na tom, jak natěsno zuby rostou, v jakém stavu jsou dásně… A také je důležité vědět, že návštěvu od návštěvy se mohou doporučované šířky mezizubních kartáčků měnit, protože někdy dásně bývají například v důsledku zánětu mírně nateklé, a když otok nakonec splaskne, je čas vyměnit nejmenší mezizubní kartáčky za větší,“ vysvětluje Tereza Dobrová. Jinak mírná bolest i lehká počáteční krvácivost dásní jsou v podstatě normální, brzy odezní. A protože budou potřeba různé šířky mezizubních kartáčků, což vám znovu upřesní na dentální hygieně, úplně ideální je pořídit si pak (až budete vědět, jaké) mix mezizubních kartáčků.