Přejít na hlavní obsah

Milujete opalování? Dopřejte tělu po slunění relaxační lázně

3. 7. 2024

Andrea Machajdíková

Čtení na 4 minuty

Po každém pobytu na slunci věnujte své pokožce speciální péči. Jen tak se pak můžete pyšnit opálenou, ale zároveň svěží a hydratovanou kůží.

Na hřejivé sluneční paprsky se většina z nás těší celou zimu, a když to konečně přijde, je třeba v euforii nezapomínat, že UV záření nás sice nabíjí energii a vykouzlí nám žádoucí bronzové opálení, ale zároveň může pokožku i značně poškodit. 

„Když se vystavujeme slunečnímu záření, naše kůže dostává pořádně zabrat. Může být podrážděná, zarudlá, vysušená, brání se UV záření vznikem pigmentových skvrn a zbarvením do hněda,“ upozorňuje Barbora Grillová, lékařka všeobecné dermatovenerologie a estetické dermatologie.  

A dodává, že UV záření se ale vyhnout nemůžeme. Proto je potřeba používat pravidelně opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem 50+, které pokožku alespoň částečně ochrání. A nesmíme rozhodně zapomínat ani na péči po opalování. Ta pomůže k obnovení ztracené hydratace, nastartuje regenerační mechanismy v poškozených buňkách, pokožku zklidní a některé složky pomáhají i prodloužit opálení. 

Mažte, mažte, mažte 

Nevěřili byste, jakou službu své pokožce prokážete, když jí každý den věnujete alespoň pár minut péče. Produkty po opalování totiž neslouží jen k udržení bronzového tónu kůže, ale především pokožce navrací ztracenou hydrataci, zklidňují, urychlují regeneraci, vyhlazují svrchní část pokožky a zamezují tak vzniku nových vrásek. V neposlední řadě také účinně zpomalují stárnutí pokožky způsobené UV zářením.  

Stačí, když si po každém delším pobytu na slunci a po večerním mytí namažete speciálním poopalovacím přípravkem celé tělo a odměnou vám bude pružná, jemná a krásně opálená pokožka, kterou budete toužit odhalit v krátkých šortkách nebo šatech na ramínka. „Jako dermatolog doporučuji kupovat přípravky, které jsou přímo určené k poopalovací péči. Tak budete mít skutečně jistotu, že obsahují vše, co kůže potřebuje. Majitelé citlivé pokožky by měli sáhnout po produktech bez parfemace třeba z řad lékárenské dermokosmetiky,“ radí Barbora Grillová.  

Do boje o krásnou pokožku po slunění

Vybavte se tím pravým 

Právě teď je ten pravý čas pořídit si kromě opalovacích přípravků i poopalovací péči. Můžete si vybírat z různých textur podle toho, co je vám příjemné. Krémy mají hutnější složení a mohou zanechávat na pokožce mastný film. Mléka a gely se oproti nim mnohem snadněji roztírají a rychleji vstřebávají. Gely po opalování mají navíc tu výhodu, že velmi často obsahují příjemně chladivou složku.  

A tím zdaleka nekončíme. Sáhnout můžete i po sprejích po opalování, jejichž největší výhodou je velmi rychlá aplikace, a není potřeba je nijak výrazně roztírat. A právě proto je mají v oblibě především muži, kteří si na dlouhé krémování většinou příliš nepotrpí. Poslední variantou jsou lehké a jemné pěny, které se opět vstřebávají velmi rychle, takže se hned po nanesení můžete obléknout a vyrazit třeba do plážového baru.  

Účinné látky v after-sun péči 

Zaměřeno na pleť

Když kůže volá SOS 

I když všichni víme, jak nebezpečné mohou být sluneční paprsky, někdy se zkrátka stane, že je podceníme. Na spálenou kůži, která nás bolí na dotek, je ideální přípravek obsahující panthenol, který má mírně chladivý, a především zklidňující účinek. Stejně tak vám od nepříjemného pocitu uleví léčivé aloe vera, vitamin A nebo měsíček lékařský

Pokud zrovna ani jeden takový nemáte po ruce, sáhněte zatím po ověřených „babských metodách“, jako jsou obklad z černého čaje či zeleného čaje, nebo potírání studeným tvarohem či jogurtem. A nechte si rozhodně každoročně zkontrolovat pigmentová znaménka dermatologem. 

Tip: Neopalovali jste se? Použijte i tak po sprchování místo běžného tělového mléka přípravek po opalování. Pokožka totiž dostává zabrat i pískem, chlorem, slanou vodou nebo nadměrným pocením.  

Když budete svou pokožku opečovávat, na podzim budete nadšení z toho, jak je svěží. Ať už bude opálená, nebo ne.