Trápí vás nedokonalý úsměv a nesprávně rostoucí zuby či předkus? Můžete sáhnout po řešení jménem rovnátka. Už dávno nejsou pomůckou, kvůli které budete terčem posměchu, a nosit je můžete v každém věku, když zatoužíte vylepšit svůj úsměv.
Investujte do sebe
Rovnátka si samozřejmě nekupujte naslepo online, ale poraďte se se svým zubním lékařem, který pro vás najde vhodné řešení. Tím je ortodoncie a ortodontisté. Ano, zpočátku bude nezvyk rovnátka nosit a vaše peněženka se může i poměrně prohnout, ale investice do vlastního zdraví je ta nejlepší. Celou řadu rovnátek hradí i některé zdravotní pojišťovny.
Co o rovnátkách možná nevíte?
- Existují tři druhy: fixní, snímací a fóliová, s jejich výběrem vám pomůže váš zubní lékař nebo ortodontista.
- Většina dospělých nosí rovnátka po dobu 18 až 30 měsíců.
- Po sejmutí fixních rovnátek většinou nastupují dočasná rovnátka, která fixují tkáň kolem zubů.
- Rovnátka nebolí, ale jejich nošení a úpravy můžou způsobit jisté nepohodlí.
Zubní kartáčky a nitě pro uživatele rovnátek
Jak pečovat o zuby s rovnátky?
Důslednost a pečlivost budou vaše zaklínadla při čištění zubů s rovnátky. Rovnátka totiž můžou komplikovat provádění zubní hygieny, při nesprávné péči zvyšují riziko vzniku zubního kazu, skvrn na zubech nebo zubního kamene.
Na trhu je naštěstí dostupný široký výběr pomůcek pro správné čištění zubů. Rovnátka a jejich okolí se můžou snadno stát domovem bakterií zubního plaku a zbytků jídla, proto buďte při čištění velmi pečliví a řiďte se pokyny zubního lékaře a dentální hygienistky.
Pomůcky pro čištění zubů s rovnátky
Jak čistit zuby s rovnátky?
Rovnátka vyčistěte pečlivě po celé délce, každý zub vyčistěte zvlášť, nezapomínejte ani na vnitřní plochy zubů. Používat můžete jak manuální, tak elektrický zubní kartáček s vlákny vhodnými pro čištění rovnátek. Zuby dočistěte jednosvazkovým zubním kartáčkem a mezizubními kartáčky. Používejte i zubní niť (některé jsou přímo určené pro čištění zubů s rovnátky). Zuby s rovnátkovým aparátem je ideální čistit po každém jídle.
Ústa pak pečlivě vypláchněte a jejich čistotu zkontrolujte v zrcadle. Skvělým pomocníkem při čištění zubů s rovnátky je zubní sprcha, jejíž paprsek vody dokáže dosáhnout na všechna potřebná místa. Existují také speciální tablety a roztoky, které detekují zubní plak. Díky nim zjistíte, zda jste opravdu čistili důkladně.
Velmi pečlivá ústní hygiena je důležitá hlavně u fixního typu rovnátek, protože tvorba plaku je v průběhu nošení tohoto typu vyšší. Důsledná péče se ale vyplatí v každém případě, nejlépe s použitím speciálních zubních past a ústních vod. Pokud nosíte snímací rovnátka, vyčistěte je pomocí tablet určených pro jejich čištění.
Teď už víte, jak na čištění zubů s rovnátky, a cesta k oslnivému úsměvu a zároveň zdravým zubům je zase o něco příjemnější.