Budiž (červené) světlo
Když začali v NASA experimentovat v devadesátkách s červeným světlem a jeho vlivem na růst rostlin ve vesmíru, všimli si jedné zajímavé věci. Vědcům, kteří se o rostliny starali, se mnohem rychleji hojily jizvy a jiná drobná poranění na rukou. Pustili se do dalších výzkumů, a my tak díky NASA máme možnost okusit kouzlo terapie červeným světlem.
V čem red light terapie spočívá? Prostřednictvím LED diod působí červené paprsky na mitochondrie, které jsou jakousi elektrárnou buněk. Ty díky tomu pracují efektivněji, ať už jde o růst nových buněk, nebo nápravu poškozených. Jednoduše řečeno – červené světlo má na vaši pokožku podobný efekt, jako když si ráno dáte své oblíbené flat white. Najednou jde všechno lépe a rychleji.
Síla červené
Pokud jste už o terapii světlem slyšeli, možná přemýšlíte nad tím, proč jsou těmi hvězdami zrovna červené paprsky. Jde o jejich vlnovou délku a schopnost proniknout osm až deset milimetrů pod pokožku. Zatímco modré nebo zelené světlo se drží více u povrchu kůže, červené světlo se tak dostává do té hloubky, kde dochází k produkci kolagenu a elastinu. A to je přesně to, co chceme!
Vyzkoušejte red light terapii na vlastní kůži
Proč bude vaše pleť červené světlo zbožňovat?
- Anti-age efekt: Chcete zlepšit vzhled a strukturu pokožky? Terapie červeným světlem ukazuje v tomto ohledu více než zajímavé výsledky. Působí na fibroblasty, které zajišťují tvorbu kolagenu, což znamená posílení a zpevnění pokožky a vyhlazení vrásek.
- Akné: Podle výzkumů se zdá, že má červené světlo potenciál snižovat zánětlivost, podráždění i produkci kožního mazu, a je tak skvělým parťákem při snaze o zklidnění akné.
- Jizvy a rány: Další studie naznačují, že červené světlo podporou krevního oběhu a stimulací aktivity buněk urychluje hojení ran a jizev. A podobně by mohlo působit dokonce i na opary.
- Vypadávání vlasů: A jeden bonus na závěr – červené světlo podporuje buněčnou aktivitu, což může znamenat pozitivní vliv na osoby trpící androgenní alopecií. A dokonce by mohlo vlasy také posilovat.
Abychom ale nemalovali červené světlo rovnou na růžovo, je třeba dodat, že výzkumy red light terapie stále pokračují a je potřeba jich provést víc, aby se všechny zmiňované účinky daly potvrdit. Dosavadní výzkumy ale zatím vypadají více než slibně, tak proč neudělat průzkum na vlastní kůži?
Neinvazivní, netoxické, bezpečné
A testování přímo na sobě se opravdu obávat nemusíte. Červené světlo totiž nemá nic společného se světlem v soláriích nebo slunečním zářením, neobsahuje škodlivé UV paprsky, a vaše zdraví tak nijak neutrpí. Dokonce i vedlejší účinky se objevují jen velmi vzácně, ale pro úplnost – výjimečně vás může po terapii červeným světlem potkat únava očí, hyperpigmentace nebo suchost či svědivost pokožky.
Vyrazte za red light terapií
Možná jste na nabídku ošetření červeným světlem narazili u své kosmetičky nebo ve wellness centru, ale vyzkoušet jeho efekt můžete i doma. K mání jsou totiž LED masky na obličej nebo třeba dekolt a poprsí. Některé dokonce kombinují více barev světelných paprsků, což může přinést ještě zajímavější výsledky.
Úspěch terapie červeným světlem tkví především v pravidelnosti. Podle odborníků byste si měli najít čas 10–20 minut třikrát až pětkrát týdně, ale doporučení se někdy trochu rozcházejí. A tak máme nejjednodušší radu ze všech – držte se návodu výrobce a toho, jak vaše pleť reaguje. Nebo se poraďte se svou kosmetičkou, či ještě lépe s dermatologem.
A teď už víte, proč stojí za to vypadat na pár minut denně jako stormtrooper. Jdete do terapie červeným světlem s námi?