Přejít na hlavní obsah

Balíme! Co opravdu patří do tašky do porodnice pro vás i pro miminko?

19. 8. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 4 minuty

Seznam věcí do porodnice bývá dlouhý jako pracovní týden. Víte, co by měla porodní taška doopravdy obsahovat, aby v ní bylo všechno pro vaše pohodlí během porodu, rekonvalescence i pro novorozené miminko?

Klidně tašky dvě 

Dvě tašky jsou opravdu praktičtější, snáz se v nich zorientujete. A dělit věci v nich můžete na ty, které budete potřebovat během porodu, a na ty poporodní – využijete je na novorozeneckém oddělení. 

Porodní taška 

I když vám to bude uprostřed kontrakcí jedno, v pořádku musíte mít hlavně všechny doklady, pojištění apod. To kontrolujte především. Až pak plánujte, co si sbalit do porodnice dál! 

Šperky nechte doma, zato myslete na nabíječku na telefon. Pro sebe i budoucího tatínka vezměte přezůvky, svačinky v podobě nějakých jednoduše stravitelných cukrů (porod je dlouhý), lahve, do nichž budete moct doplnit pití (ideálně s pítkem nebo brčkem). Pokud chcete rodit ve svém oblečení, pak volné triko nebo košili, u níž vám nevadí, že se mohou zničit. 

Nezapomeňte na balzám na rty (budou suché a mohou praskat) a menší ručník nebo žínku, na otírání při porodu nebo třeba na chladivé obklady. Pro osvěžení si můžete vzít také hydratační mlhu či levandulovou, popřípadě růžovou vodu. Taška do porodnice to všechno v klidu „unese“! 

Chcete-li intimnější osvětlení než nemocniční, možná se bude hodit podsvícený ultrazvukový difuzér, do něhož můžete kápnout i vhodné esenciální oleje pro psychickou úlevu i fyzické uvolnění.  

Aromaterapie obecně může být mezi věcmi, co si sbalit do porodnice, opravdu zásadní. Citrusy dodávají energii i pomáhají, když se vám chce zvracet. Heřmánek tlumí bolest. Levandule konejší a uvolňuje. A když k heřmánku a levanduli kápnete ještě rozmarýn, máte něco jako „přírodní epidural“, směs krásně pracující s porodní bolestí. Esenciální oleje navíc můžete po jedné dvou kapkách přidat i do masážního oleje a nechat si uvolnit například přetížená bedra…

U porodu vám může pomoct

Poporodní taška 

Pro maminku: 

První poporodní dny budou s ohledem na odcházející očistky náročné na intimní hygienu. Jako základ budete potřebovat pohodlné síťované kalhotky a silně absorpční poporodní vložky. Do sprchy byste měla jít po každé toaletě – ale lépe než intimními gely se omývejte jen vodou. Také sprchové gely volte neutrální: aby miminko cítilo vás, ne parfemaci produktu. A pokud můžete, ze stejného důvodů do porodní tašky výjimečně nebalte parfémy.  

Pro podporu hojení si pořiďte gelový podsedák a obrátit se můžete s důvěrou i na homeopatika. Apis Mellifica, Ledum Pallustre 9CH a Staphysagria 9CH, která se doporučuje hlavně po nástřihu. 

Kojicí podprsenky připište na seznam do porodnice také, vezměte si dvě na střídání, stejně jako pohodlné noční košile s rozepínáním vpředu. Teplé ponožky mnohdy oceníte i v létě (budete unavená po porodu) a župan stejně tak.  

S sebou mějte malé snacky, tyčinky s rychlým cukrem (jako u porodu), a dostatek pití, které můžete zajistit i čajem na podporu kojení. Stačí pár sáčků. 

Poporodní komfort a začátky kojení

Pro miminko: 

Než budete dávat dohromady i tuhle část seznamu věcí do porodnice, poptejte se přímo tam, kde budete rodit, co všechno vám k péči o novorozence nabídnou. Někde je k dispozici všechno od pomůcek na přebalování po oblečení nebo výbavičku na první koupel, někde si všechno musíte vzít s sebou.  

Do porodní tašky se musí vejít: 

Oblečení vel. 50/56 (určitě i čepičku a rukavičky, i když v létě jen lehounké, bavlněné – čepička pomáhá s termoregulací a rukavičky proti poškrábání se ostrými novorozeneckými nehtíky), plenky podle počtu dnů (zhruba 6 plenek na den), vlhčené ubrousky, přebalovací podložka, krém proti opruzeninám, a pokud si miminko netroufnete pokaždé omývat pod tekoucí vodou, sežeňte si i tzv. čisticí olej (na intimní partie miminka po přebalování).  

Miminko v čistotě a bezpečí

Zabaleno, připraveno? Tak my vám už jen cestou do porodnice popřejeme, ať všechno dobře dopadne