Přejít na hlavní obsah

Celý svět oslavuje včely a vy byste měli taky! Víte proč?

20. 5. 2023

Jana Krajčová

Čtení na 4 minuty

V obchodech si vybíráme z desítek druhů zeleniny a ovoce, oblékáme se do příjemného bavlněného oblečení, sladíme si čaj medem. Samozřejmost? Možná, ale nic z toho by neexistovalo nebýt jednoho malého žlutočerného tvora. Hádáte správně, jsou jím včely. A nejspíš bychom bez nich neexistovali ani my lidé.

Co dokážou včely?  

Všichni tušíme, že včely jsou hodně užiteční tvorové, ale možná vás překvapí jak moc. Patří k hlavním a nejefektivnějším opylovačům a mají tak zásadní vliv na to, že máme co jíst. Až 90 % rostlin (a 75 % zemědělských plodin) je totiž na opylování závislých.  

A nejde jen o zmíněné ovoce a zeleninu. Opylovávají také rostliny, na kterých si pochutnávají hospodářská zvířata, takže jim můžeme být vlastně vděční i za maso nebo mléčné výrobky. Nezapomínejme také, že díky rostlinám máme třeba i bavlnu a mnohé léky. Vedle toho včely opylovávají i volně rostoucí stromy, jejichž život je zase důležitý pro další zvířecí druhy. Jsou zkrátka neodmyslitelnou součástí celého ekosystému.

Kvůli 1 kg medu včely navštíví více než 4 miliony květů! Denně jich zvládnou asi 1 500 až 2 000.

Jenže chemická hnojiva a postřiky, změny klimatu, znečištění ovzduší, ubývající životní prostor i polní monokultury včelám škodí. A protože bychom bez nich podle mnohých odborníků doslova nebyli nic, neměli bychom tyto skutečnosti přehlížet. I proto od roku 2018 slavíme 20. května Světový den včel.   

Práce všeho druhu 

Přirovnání pilný jako včelka se nepoužívá pro nic za nic. Kromě toho, že včely přispívají k produkci řady plodin, si najdou čas také na výrobu vlastních produktů, jako je med, propolis nebo mateří kašička. A jsou tak povedené, že je z jejich úlů rádi krademe a využíváme všemi možnými způsoby. Třeba i v dermokosmetice.  

Číslem jedna je v tomto ohledu samozřejmě med, který je pro svou multifunkčnost oblíbený už tisíce let. A když byl dobrý pro Kleopatru, bude dobrý i pro nás. Dokáže udržovat hydrataci v pokožce i vlasech, vyživuje a zklidňuje. Je také silným antioxidantem a působí antibakteriálně, takže z něj jásá i problematická pleť, kterou čistí a pomáhá jí bojovat proti akné. A obsažené enzymy navíc fungují i jako jemný peeling.  

Podobné účinky má i propolis, který se díky regeneračním schopnostem používá při léčbě zánětů, k hojení ran i při kožních onemocněních. Své místo má v ústní hygieně, zabírá i na afty a opary. Ale pozor, nejprve jeho účinky na svou pokožku opatrně vyzkoušejte, výjimečné totiž nejsou alergické reakce.

Oblíbená včelí kosmetika

Za planetu i za zdravou pleť 

Až se budete poohlížet po nových kosmetických kamarádech do sbírky, nakoukněte do nabídky značek, které si důležitost včel uvědomují. Vlasová a pleťová kosmetika Apivita sází na přírodní složení a za využití různých včelích produktů bojuje proti vráskám, vysoušení pleti nebo třeba vypadávání vlasů.  

Zároveň podporuje udržitelné včelaření, věnuje se vzdělávání dalších generací a je členem hnutí 1 % for the Planet, mezinárodní organizace, jejíž členové přispívají alespoň jedním procentem svých ročních zisků na ekologické účely. Tomu říkáme win-win!    

Děkujeme, včely! 

Taky najednou cítíte obrovský vděk a chcete pruhovaným pracovnicím pomoci? První krok, kterým je uvědomit si, co všechno pro nás dělají a jak jsou důležité pro celý život na Zemi, jste už udělali. Teď můžete jít dál. Není ale třeba se hned oblékat do včelařské kombinézy a pořizovat si včelstvo. Máme pár jednodušších tipů, při kterých navíc spojíte příjemné s užitečným: 

  • Vysaďte si na zahradu nebo za okno medonosné rostliny bohaté na nektar a pyl. Budou potěchou pro včelky i pro oko.  
  • Pořiďte si nebo vyrobte včelí hotel. Poskytne včelkám a dalšímu hmyzu přístřeší, vám pomůže k lepší úrodě a zbaví vás škůdců.  
  • Nesekejte trávu každý týden. Nechte ji vyrůst a vykvést, včely to ocení a vy si odpočinete.  
  • Pro svou práci potřebují včely také spoustu vody. Umístěte na zahradu pítko, postačí miska s vodou, kameny a větvemi. Brzy si zvyknou k němu přilétat. 

Na medové vlně

Že teď budete včely na zahradě vítat o něco přívětivěji? Nedivíme se, máme to stejně.