Přejít na hlavní obsah

Jak využít Suchý únor k detoxikaci organismu? Našli jsme ty nejlepší pomocníky!

28. 1. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 3 minuty

V některých zemích mají suchý leden, v Česku se Liga otevřených mužů postarala o Suchý únor (nebo také Suchej únor). Zajímá vás, nebo vás to míjí? Tak jako tak platí, že začátek roku přeje detoxikaci organismu, ke které se pár týdnů bez alkoholu i dalších neřestí skvěle hodí! Co vám s očistou těla pomůže?

Pijte vodu a míchejte si zdravé drinky 

Na začátek očisty těla udělejte z vody základ pitného režimu. Kromě alkoholu vyřaďte i klasickou kávu – vyměňte ji za kávu s adaptogeny, naučte se míchat drinky na pročištění těla nebo připravujte bylinné čaje na podporu detoxikace.  

Podobně podpůrně fungují také nápoje obsahující medicinální houby (například ashwagandha) nebo ty umíchané z takzvaných zelených potravin. Poměrně často se při detoxikaci užívá chlorella nebo zelený ječmen. Zelené potraviny i medicinální houby seženete také v tabletkách a zajímat by vás měly především pro svůj obsah antioxidantů. 

Detoxikační pitný režim (a něco navíc)

Zaměřte se hlavně na játra 

S alkoholem, nebo bez, jedním z nejzatěžovanějších orgánů v těle jsou játra. Jsou dokonalou „čističkou“, dokážou za jedinou minutu zpracovat až dva litry krve, kterou zbavují těžkých kovů, pesticidů a dalších toxinů. Když je toho na ně moc, cítíte únavu, pokožka a pleť nestojí za nic a je ten správný čas postarat se o pročištění těla. Játra pak snáze zregenerují.  

Detoxikační kúra pro všechny 

Suchý únor vás míjí, protože nepijete? Super! Ale i tak je třeba ulevit tělu unavenému zimou, virózami, nedostatkem pohybu, sluníčka a vitaminů. Zima neprospívá proudění lymfy, trávení ani hladině energie v těle. Je čas na jarní detoxikaci organismu pro všechny! 

Celkově si pohlídejte nejen pitný režim, ale i jídlo. Zapomeňte na smažené, rafinovaný cukr, potraviny se spoustou „éček“. Podporu pro játra představuje brukvovitá i zelená listová zelenina, oříšky, semínka. A protože jde o detoxikaci organismu, hledejte hlavně BIO potraviny (bez toxinů v podobě pesticidů).  

Pozornost zaměřte i na doplňky stravy. Hodně se skloňují ty, které obsahují ostropestřec mariánský (podporuje aktivitu jaterních enzymů) a kurkumin (přispívá ke zdraví jako silný antioxidant s protizánětlivým potenciálem). 

Podpořte svá játra

Detoxikační beauty rutina 

Domácí detoxikace organismu by měla proběhnout i ve jménu krásy! Zapojte masáže lymfy (zajděte si na profi, nebo alespoň kupte vhodné masážní oleje). Pokud vám to dělá dobře, saunujte se. Dejte si detoxikační koupel a k tomu Nuse Insta-Masque detoxikační pleťovou masku. Vyberte krémy s detoxikační schopností. Beauty rutinu akcentujte víc než kdy jindy především co do čištění pleti a  odličování pleti. 

Při vylučování toxinů totiž z těla může přechodně dojít ke zhoršení kvality pleti (protože skrze pokožku z těla odchází řada škodlivin). Tak aby vás to nezaskočilo.  

Nejlepší detoxikace pleti

Přidat můžete třeba i půst, který k detoxikaci patří. Ale to raději konzultujte s lékařem nebo výživovými specialisty. A hlavně berte tenhle „předjarní úklid“ těla jako proces rozmazlování. Jako něco, co dáváte sami sobě…