Přejít na hlavní obsah

Obličejová masáž gua sha: Stop vráskám!

30. 3. 2020

notino.cz

Čtení na 5 minut

Každá žena touží být věčně mladá a většina pro to dělá maximum. Viditelného zlepšení pleti obličeje můžete dosáhnout pomocí obličejové masáže gua sha, která je žhavým trendem Instagramu i beauty blogů. Víte ale, že terapie nefritovými destičkami, jako třeba Zoë Ayla Luxurious Jade Gua Sha Therapy Tool, je ve skutečnosti prastará technika, která vychází z tradiční čínské medicíny? Abyste se do toho mohli správně pustit doma, zjistili jsme o ní maximum od odbornice Evy Petrušové.

Jaké jsou benefity masáže gua sha?

„Samotný název vychází ze spojení dvou čínských slov, gua (škrábat) a sha, což znamená výsev. Pomocí gua sha destiček se totiž „vyškrabává“ nemoc z těla. Platí to hlavně při celotělové masáži, obličejová gua sha je jemnější. Nefritové destičky a válečky, například Zoë Ayla Jade Facial Roller And Gua Sha Tool, jsou oproti prstům ruky tvrdé, proto lépe rozmasírují a vyžehlí otoky i při lehkém přítlaku,“ vysvětluje terapeutka tradiční čínské medicíny Eva Petrušová. Obličejová masáž gua sha ovšem neznamená jen příjemně strávenou chvilku relaxace, jejímž bonusem je eliminace vrásek a zářivá pleť. Podle Evy je to také diagnostická a ozdravná metoda, pokud se provádí na terapeutické úrovni. Kromě toho dokáže zmírnit napětí svalů obličeje, zlepšit prokrvení pleti a eliminovat váčky pod očima i stařecké skvrny.

„Obličejem a celkově hlavou probíhá několik akupunkturních drah s velmi důležitými body, které zkušený praktik tradiční čínské medicíny využívá k ovlivňování celkového stavu jedince. Nefrit je navíc vzácný kámen, který obsahuje minerály potřebné pro lidské tělo, zvlhčuje a hladce po pleti klouže. Ve spojení s vhodným médiem (sérem, olejem) a se znalostí teorií a principů TČM může řešit mnohé nejen v obličeji.“

Gua sha v pohodlí domova

Pokud budeme vnímat kosmetickou gua sha masáž jen jako pěstící a zkrášlovací techniku, je možné si ji s vhodnými pomůckami a přípravky užívat i doma. „Doporučuji masáž provádět jednou za 10 dní vleže na zádech, nikoli vestoje před zrcadlem, jak to obvykle vídám na profilech mnoha blogerek,“ upozorňuje Eva.

Podle ní má totiž na pleť vliv zemská přitažlivost, takže pokud kůži taháte zespoda nahoru vstoje, příliš jí tím neprospíváte. „Jako médium zvolte olej s vhodnou kluzností, který se moc nevsakuje, nebo sérum s podobnými vlastnostmi. Není žádoucí, aby se pleť při masáži vytahovala,“ vysvětluje terapeutka.

Jak na gua sha masáž

Nejprve pleť odličte. Provedením jemného obličejového peelingu, který odstraní odumřelé buňky, můžete podpořit působení olejů. Pak už nanášejte médium podle potřeby tak, aby gua sha kámen po pleti přejížděl bez vytahování nebo tlačení kůže před sebou. Masáž začněte na krku a teprve poté se věnujte obličeji. Všechny pohyby směřujte od středu ke stranám ve třech, maximálně deseti opakováních.

Respektujte masážní linie

  • Krk přejíždějte směrem zezdola nahoru k hraně obličeje, nikdy nestahujte kůži dolů ke klíčním kostem.
  • U čela začněte z místa mezi obočím směrem vzhůru k vlasům, nad oblouky miřte do jednotlivých stran nad obočím.
  • Okolí očí masírujte do kruhu – od kořene nosu přes nadočnicové oblouky, od vnějších koutů očí pod oči a zpět na výchozí místo.
  • Nos ošetřete rovnými tahy po stranách i svrchu, a to od špičky ke kořeni.
  • Tváře promasírujte půloblouky vedenými pod lícními kostmi a od brady ke spánkům.
  • Nosoretní rýhy přejeďte od brady kolem úst až k nosu.

Díky vhodným tahům vám už za krátký čas bude odměnou omlazená a zářivá pleť bez otoků. Inspirovat se můžete u odborníků (masérů, terapeutů a lékařů), naopak je lepší se vyvarovat kopírování špatných postupů z neověřených zdrojů na internetu a sociálních sítích.

Kosmetika vhodná pro masáž gua sha

Pro domácí použití vybírejte různé druhy olejů podle jejich specifických účinků a typu pleti. Např. Saloos ricinový olej na obličej a tělo se dokonale postará o suchou, citlivou nebo poškozenou pleť, kterou promastí a zároveň pomůže s redukcí vrásek a pigmentových skvrn. Saloos bio arganový olej s vysokým množstvím přírodního vitaminu E zase působí jako anti-agingový zázrak. Pleť intenzivně a hloubkově hydratuje a vyživuje.

Výborná jsou i lehounká emulzní liftingová séra, jako například Collistar Pure Actives nebo Biotherm Aquasource Aura Concentrate. Jejich aktivní složky za pomoci nefritu pronikají hlouběji do pokožky, a z jejich účinku tak vytěžíte maximum. Abyste pleti maximálně prospěla správnými tahy, doporučuje terapeutka absolvovat alespoň základní kurz obličejové masáže nebo se řídit podle terapeutických videí na internetu. Zkuste třeba naše video: