Proč máme aloe vera tak rádi
Pokud patříte k nadšeným konzumentům TikToku, nejspíš vás tento hit neminul. Aloe vera poznáte podle špičatých, silných a dlouhých listů, které ukrývají skutečný poklad – aloe vera gel. Ano, je to přesně ten zachránce, který vás vysvobodí od spálených zad, když to přeženete na sluníčku.
Používá se i na jiná drobná poranění a díky antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem na něj nedají dopustit ti, kdo zápasí s akné a dalšími kožními problémy. Podle některých studií má příznivý vliv na elasticitu pleti, a hovoří se dokonce i o anti-age efektu.
Svěřte se do péče aloe vera
Šťáva, to je jiná káva
Když tato rostlinka dokáže zázraky zvenčí, proč by nefungovala i uvnitř? Tak situaci vnímá řada (nejen) TikTokerů, kteří slyší na proklamované benefity šťávy z aloe vera, jako je detoxikace organismu, podpora imunity nebo zlepšení stavu pokožky.
Jenže tak jednoduché to není. Většina studií zkoumajících účinky aloe vera se zaměřovala právě na použití gelu na určité místo na těle, případně na rostlinu jako takovou. Podle mnohých odborníků tak efekt při vnitřním užívání není dostatečně prozkoumaný a tvrzení se týkají spíše obecných účinků aloe vera než šťávy samotné. Řada z nich se tak kloní k tomu, že velkou roli v celém hypu hraje placebo efekt.
Aloe pravá není to pravé pro každého
Ale nejde jen o to, že jsou možná očekávání od šťávy z aloe vera přehnaná. Podle odborníků totiž může způsobit i zdravotní komplikace. „V případě předávkování šťávou z aloe hrozí riziko nežádoucích účinků, jako je silný průjem, dehydratace, bolesti břicha a nepříjemné křeče,“ upozorňuje výživová poradkyně Jana Rážová.
Navíc existují nemalé skupiny lidí, kteří by se jí měli vyhnout úplně. „Užívání aloe nelze doporučit lidem se zánětlivým onemocněním trávicího traktu, hemoroidy nebo třeba onemocněním ledvin,“ dodává odbornice. A „na potom“ odsuňte její popíjení i v případě těhotenství nebo kojení.
DIY šťáva z aloe vera? Raději ne
Víme, varování už bylo v souvislosti se šťávou z aloe vera hodně, ale neodpustíme si ještě jedno. Pokud se vám doma na parapetu aloe vera vyhřívá, mohla by vás snadno zlákat spousta internetových návodů, jak si nápoj vyrobit doma. Proč to není dobrý nápad? „Při domácí výrobě bych se obávala nesprávného postupu zpracování,“ upozorňuje Jana Rážová.
Jak odbornice vysvětluje, listy z aloe totiž kromě gelu obsahují i žlutou pryskyřičnou tekutinu zvanou latex. A pokud by se do šťávy dostala, hrozí, že váš výsledný produkt bude mít silně projímavý účinek.
Pít, či nepít?
Přemýšlíte, jak se tedy k tomuto trendu postavit? Naprosto chápeme, že vás i tak láká. Jen nezapomeňte na staré známé heslo „všeho s mírou“. A nebojte se v případě pochybností poradit se svým lékařem. Jana Rážová také doporučuje začít s užíváním v malých dávkách. Při výběru konkrétního produktu pak prozkoumejte složení. Čím méně dalších látek bude šťáva obsahovat, tím lépe. Pozor si dejte především na množství přidaného cukru, ať nepijete spíše přeslazenou vodu.
V jakém týmu aloe vera jste vy? Dáte šťávě šanci, nebo se budete držet osvědčeného gelu?