Přejít na hlavní obsah

Skin fitness: Posilovna pro chladem oslabenou pleť. Přidáte se?

23. 11. 2022

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Taky cítíte, jak s přibývajícím chladem, mlhami a krátícími se dny dostává vaše pleť zabrat? Jste připraveni dát jí plnou péči a napravit, co změny počasí způsobily? Začíná lekce skin fitness

Škody po létě a hned zase zima 

„Pokožka dostala zabrat nejprve v létě. Intenzivní slunění ovlivňuje nejen její horní vrstvy, tedy epidermis, ale jeho negativní působení se projeví i v dermální vrstvě – dochází mimo jiné ke zrychlení tvorby kolagenázy − enzymu, který narušuje kolagenní struktury,“ vypočítává pro začátek škody, které si pleť nese už z léta, Ivana Pokorná z Kliniky estetické medicíny Formositas. 

„Na pohled bývá pokožka dehydrovaná, dochází ke zmnožení popraskaných žilek, objevují se hyperpigmentace. Jsou mnohem více viditelné mimické vrásky…“. Do toho přijde podzim, sychravo, změny teplot, suché vytápěné místnosti, a zátěž pro pleť i pokožku se vystupňuje až do té míry, že u většiny z nás začnou volat obě o pomoc. Co s tím? Pojďte nahnat pleť i pokožku celého těla do pomyslného skin fitness a regenerovat. 

Nebojte se hydratovat i v zimě 

„Často opakovaná mantra, že v zimě se nemají používat hydratační krémy, dávno neplatí. Moderní kosmetika je koncipovaná tak, aby se dala používat celoročně. Pokud budete na horách nebo v místě, kde hodně mrzne a fouká, pak je určitě lepší použít hutnější krém, který vás lépe ochrání před nepřízní počasí a poskytnout své pleti hydrataci přes noc. V běžném městském prostředí toto dilema příliš řešit nemusíte,“ konstatuje Ivana Pokorná.   

Pokud se v hydratačních krémech nevyznáte, je dobré vědět, že nejlepší je hydratace pleti podle vašeho věku. A že bonus navíc pro vaši kůži budou mít vždycky produkty ze segmentu profesionální kosmetiky. Představují spojení těch nejlepších ingrediencí a jejich nejmodernějšího zpracování tak, aby si z nich pleť mohla brát všechno, co potřebuje. Mezi skvělé značky patří Filorga, řada Cellular Water od Institut Esthederm nebo „zelená“ řada od značky Neostrata.  

Zamilujte si AHA + BHA kyseliny 

Zaměřte pozornost na ovocné kyseliny - AHA + BHA. Běžně se vyskytují v přírodě a v kosmetice je najdete často jako účinné látky chemických peelingů. „V základu odstraňují odumřelé buňky z vrchní vrstvy kůže, redukují hyperpigmentace, drobné vrásky a jizvičky, pomáhají v léčbě akné, stimulují reprodukci kolagenu,“ vysvětluje Ivana Pokorná. Pleť také prozáří a zlepšují její jednotlivé funkce. A protože se ovocné kyseliny nekamarádí se sluníčkem, je na ně právě teď ideální čas.  

Vyberte si své „kyselinky“ 

Bavit vás může veganský hi-tech Babor Refine Cellular AHA 10+10 Peeling Gel. Pro změnu Revolution Skincare AHA + BHA 30% Peeling Solution vyčistí i rozjasní pleť díky obsahu AHA, ale také BHA kyselin. Perfektní účinky vám nabídne i plátýnková pleťová maska KORIKA Korean Heritage 
 
V kterých dalších produktech můžete najít ovocné kyseliny? Například v tonikách, sérech, fluidech, ale i sprchových gelech. Tonikum Some By Mi AHA∙BHA∙PHA 30 Days Miracle slibuje zázraky do měsíce a obsahuje dokonce trojkomplex ovocných kyselin AHA, BHA a PHA. Mizon Skin Renewal Program AHA 8% Peeling Serum si poradí i s projevy akné. Lumene Nordic-C [Valo] je fluid, který k AHA kyselinám přidá i rozjasňující vitamin C a sprchový gel Revolution Skincare Body AHA (Smoothing) čistí i hydratuje pokožku celého těla

Top péče s AHA a BHA kyselinami

Máte špachtli?  

„Chcete-li jít ještě dál, zkuste účinky beauty přístrojů pro domácí použití. Například ultrazvuková špachtle vám pomůže nejen při čištění pleti, ale lze ji využít i k zapracování aplikovaných sér a zvýšit tak jejich účinnost,“ doporučuje Ivana Pokorná.

Ultrazvukové špachtle pro domácí péči

Najděte si své odborníky 

Pokud jste se už přehoupla přes věkovou hranici 35+, podívejte se také po přístrojových ošetřeních, jako intenzivní pulzní světlo (IPL), lasery, radiofrekvenční ošetření nebo fokusovaný ultrazvuk ve spojení s biorevitalizací. „Která procedura bude nejvhodnější konkrétně pro vás, navrhne lékař, ale vždycky platí, že méně je více! Určitě je lepší upřednostnit zákroky, jež podporují přirozené regenerační procesy v kůži a podkožní tkáni,“ říká Ivana Pokorná.

Radiofrekvenční ošetření či ošetření světlem můžete zažít i doma

…a zase hydratace. Tentokrát hloubková! 

Naše společná skin fitness lekce se pomalu blíží ke konci. Pokud máte ale hodně suchou pleť a sklon k tvorbě drobných mimických vrásek a hydratace z krémů (které působí jen ve vrchní vrstvě kůže) vám nestačí, je tu ještě možnost sáhnout po hloubkové dermální hydrataci.  

„Jedná se o proceduru, kdy se buď jehlou nebo injektorem velmi jemně aplikují do střední vrstvy kůže, do dermis, tzv. biorevitalizanty, které většinou obsahují volnou kyselinu hyaluronovou. Může být obohacena o aminokyseliny, peptidy, vitamíny, minerální látky… Což jsou všechno stavební látky potřebné mimo jiné pro tvorbu kolagenu a které je občas vhodné doplnit,“ dodává na závěr Ivana Pokorná z Kliniky estetické medicíny Formositas.  

Teď už máme skin fitness lekci kompletně za sebou. Líbila se vám? Teď už zbývá jen všechno převést do pravidelné praxe!