Přejít na hlavní obsah

Šetrné bělení zubů doma: Jak na to

15. 6. 2022

Barbara J.

Čtení na 5 minut

Zubům zářivým jako perličky by jen málokdo řekl ne. Proto jsem vždycky zkoumala, jak vybělit zuby – kdysi hlavně levně a rychle. Ze začátku jsem vyzkoušela různé „zaručené“ a snadno dostupné bělicí metody. Jenže to jsem tehdy nevěděla, že zubům spíš škodí, a pak jsem se dost divila, když byly moje zuby zničehonic extrémně citlivé.

Co vám budu povídat. Zubař mě za moje prvotní hokusy pokusy vážně nepochválil. Teď už jsem o něco moudřejší, a tak vím, jaké přípravky na bělení zubů opravdu fungují a zároveň jsou šetrné k zubní sklovině.

Takhle určitě ne!

Je úplně jedno, jestli řešíte skvrny od cigaret, kávy nebo vína. Některé známé tipy, jak přírodně vybělit zuby, na první pohled vypadají, že budou skvěle fungovat. Opak je ale pravdou. Vůbec nejhorší z nich jsou podle mě tyhle:

  • Kyseliny – Citron, pomeranč, kyselina citronová, jahody, jablka, ocet, … Je úplně jedno, kterou z těchto potravin jsem si v minulosti pro „operaci dokonalý úsměv“ vybrala. Výsledek byl vždy stejný: citlivé zuby.
    • Proč? Protože kyseliny sklovinu rozleptají. Ta se sice nejdřív může tvářit bělejší, ale při častějším opakování se začne ztenčovat. A to ani nemluvím o tom, že jsem si hned po aplikaci drhla zuby kartáčkem, takže kromě leptání zubů jsem je (aby toho nebylo málo) poškozovala i mechanicky.
    • Co jsem si z toho odnesla? Ovocné kyseliny jsou skvělé jako peeling pleti, která se neustále obnovuje. Zuby tuhle schopnost bohužel nemají, takže jak se jednou příliš poškodí, už není cesty zpět.
  • Popel, sůl a soda – Všechny tři složky bych přirovnala k mechanickému peelingu. Při roztírání po zubech se na sklovině udělají mikroskopické rýhy a trhlinky, takže ani tudy cesta nevede.
  • Kombo – O level výš je kombinace octa a soli, citronu a sody nebo jiný podobný dryák. I já byla tak hloupá, že jsem tohle zkoušela.

Produkty

Šetrné domácí bělení zubů: Takhle ano!

Když přijde na bělení zubů, tak je pro mě moje dentální hygienička tou nejlepší možnou volbou. Jenže ne vždycky mám dostatek financí na to, abych si k ní pro zuby jako perličky mohla zajít. Proto jsem hledala šetrné způsoby bělení zubů, nad kterými by můj zubař nekroutil nevěřícně hlavou. Tady jsou.

První volba pro bělení zubů doma

Řekla bych, že každý, kdo si zuby ještě nebělil a chce s tím začít, sází buď na nefungující babské rady, nebo na bělicí zubní pasty. Dost lidí si myslí, že jenom díky pastě dosáhnou hollywoodského úsměvu. To úplně reálné není, bělicí pasty na zuby jsem ale pasovala na dokonalé prodlužovače a udržovače vybělených zubů. V tomto ohledu se mi nejvíc osvědčily tyto:

  • Obnovující pasta MEDIBLANC Whitening dokáže zacelit drobné prasklinky a škrábance na sklovině a zároveň snižuje citlivost zubů. Oblíbila jsem si ji tak moc, že jsem ji na zkoušku koupila i mamce. Ta si pochvaluje nejen její bělicí účinky, ale i to, že zuby výrazně posiluje.
  • Podobné účinky má Opalescence Whitening. Já mám radši MEDIBLANC, ale uznávám, že v mém okolí dává více lidí přednost právě téhle.
  • No a mým třetím miláčkem je klasika v podobě White Pearl NanoCare Whitening s částečkami stříbra. Bezvadně odstraňuje skvrny od jídla i pití a zuby krásně rozjasňuje.

Účinné řešení

Mám ověřeno, že neuvěřitelně efektivní metodou, jak si vybělit zuby, jsou kompletní sady na bělení zubů. Sice nejsou nejlevnější, ale jejich účinek je opravdu výrazný. Nejčastěji používám set Toothy® Care – ten kromě aplikátoru a bělicího gelu obsahuje zubní pastu, kartáček, a dokonce i mezizubní kartáčky. Co víc si od domácí bělicí sady na zuby přát?

Produkty

Další možnosti

Způsobů, jak vybělit zuby, ale existuje mnohem víc. Moje mamka je bílými zuby posedlá stejně jako já a ráda testuje různé produkty. Teď například používá set bělicích per s LED světlem Smili Starter. Dřív byla spíš na bělicí pásky na zuby a mezi její favority tehdy patřily My White Secret Charcoal and Coconut Oil. No a bělicí pudr? Nejlepší je prý White Pearl NanoCare, protože „na rozdíl od většiny podobných pudrů posiluje zubní sklovinu. Navíc je to ten nejjemnější pudr, jaký jsem kdy použila. A že jsem jich vyzkoušela desítky!“

Když čaruje příroda

Moje sestřenice Klára je naopak hodně alternativní. To ovšem neznamená, že by se spokojila se zažloutlými zuby. Ona ovšem sází na přírodní bělení zubů ve formě past a pudrů. Vyzkoušela taky ledacos, ale aktivní uhlí je prý naprostý top.

Nebudu lhát. Za mě jsou nejlepšími domácími bělítky sady na bělení zubů podpořené bělicími zubními pastami. I tak mě ale zajímá, jaké máte s domácím bělením zkušenosti vy. Dáváte přednost spíš těm metodám, co já, nebo vám jsou sympatičtější ty přírodní?