Šest zásadních mýtů o opalování! Jak se opalovat správně?

13. května 2020notino.cz
Většina z nás už ví, že sluníčko může za předčasné vrásky nebo tmavé skvrnky v obličeji. O tématu ochrany před slunečními paprsky ale pořád koluje spousta mýtů a polopravd. Zjistěte, jak se správně opalovat a chránit pleť.

Proč se chránit, i když vás to nebaví

Slunce nás „zásobuje“ prospěšným vitaminem D, na druhé straně při delším pobytu přináší nepříjemné efekty. Kromě spálení je to nejenom vyšší počet vrásek a pigmentových nerovností, ale především se zvyšuje riziko rakoviny kůže – melanomu. V Česku jsme celosvětově na devátém místě ve výskytu melanomu u mužů a na devatenáctém místě u žen. I ženy se ovšem mohou ve zdravém opalování zlepšit. Začněme třeba tím, že projdeme šest hlavních mýtů o opalování.

1. Stačí, když se namažu ráno.

Jestli už jste si pořídila kvalitní pečující krém s ochranou a pravidelně ho nanášíte ráno před líčením – je to výborný návyk! Jenže vás neochrání po celý den. SPF štít po 2 hodinách klesá, a protože přece hledáte cestu, jak se lépe opálit, je potřeba ho pravidelně obnovovat. Využijte během dne sprej Piz Buin Instant Glow, který jsme si oblíbili díky lehké textuře a rozjasňujícímu efektu.

2. Nemusím používat ochranný krém, mám make-up s SPF.

Většina běžných make-upů má SPF 15 nebo 20. Pokud ale chcete chránit jemnou pleť obličeje a vyhnout se předčasnému stárnutí, podle dermatologů je třeba aplikovat minimálně SPF 30. Takový stupeň ochrany je způsob, jak se opálit bezpečněji. Otázku, jak dlouho se opalovat, nepřestávejte řešit ani při používání slunečních přípravků. Škodlivé dopady slunečního záření jen snižují – opalování by proto nemělo překročit dobu dvou hodin.

3. Pokožka s tmavým pigmentem se snadno opaluje a nemusí se chránit.

U majitelů světlé či pihovaté pleti existuje větší riziko vzniku melanomu, to je fakt. Ovšem ani tmavší fototyp nemá vyhráno. Po delším pobytu na slunci asi neuvidíte známky spálení, ale hrozba melanomu je stejná. Pravidlo je tedy jednoduché – chraňte se, i když vlastníte přirozeně tmavší pokožku! Nemusíte používat nejvyšší faktor, postačí SPF 30 – na dovolenou si přibalte suchý olej ve spreji Bioderma Photoderm Bronz.

4.Pokud je pod mrakem, není třeba se mazat.

I skrz závoj mraků proniká škodlivé UV záření, které pokožce může ublížit. Pozor především na skutečnost, že tyto paprsky nehřejí, na chladné počasí se tedy nemůžete spoléhat jako na ochranu. K poškození může dojít i ve stínu nebo za pošmourného, větrného dne.

5. Základní opálení mě ochrání před spálením.

Tahle legenda se začala vyprávět v 90. letech – než pojedete na dovolenou k moři, je třeba se trochu opálit, tím se vytvoří základní opálení a u moře se nespálíte. Není to pravda a ani to není cesta, jak se rychle opálit na sluníčku. Jak se nejlépe opálit? Nemusíte mít obavy, i přes ochranný faktor chytnete sexy bronz. Použijte výživný olej pro rovnoměrné nanesení La Roche-Posay Anthelios XL.

6. Spálení pokožky je jen zarudnutí, které zmizí.

Zarudnutí zmizí, to ano – ale defekty, které vznikly hluboko uvnitř kůže, vám mohou znepříjemnit život až o několik let později – vrásky, změna pigmentace, šupinky na pleti.

Jak se lépe opálit a vyhnout se škodám? Dejte si do kabelky praktické balení ultra lehkého krému na obličej a tělo Vichy Idéal Soleil SPF 50.

Jak používat opalovací krém

Na denní používání SPF většina z nás rezignuje, protože když nevybereme vhodný krém, velmi často se stává, že na tváři zůstávají bílé mapy a objevují se ucpané póry. Nic ale nevzdávejte! Jde jen o to, najít ten správný! Pro normální a suchou pleť využívejte olejové konzistence, které nezanechávají bílý povlak. V případě, že vás trápí lesknoucí se tvář a zvýšená tvorba mazu, vaše jasná volba bude Avene Cleanance Solaire SPF 50, matující ochranná péče pro pleť se sklonem k akné.

Slunce nehraje na schovávanou

Jsou místa na těle, na která většinou při mazání ochranným krémem zapomínáme. Správné opalování zahrnuje i ochranu pěšinky, ušních boltců a hřbetů rukou – hlavně poslední zmíněné se nám při řádné péči odmění mladistvým vzhledem do vysokého věku. Pokud pokožku na hřbetech rukou nechráníte, objeví se pigmentové skvrny, a ruce tak velmi rychle stárnou.

Jak na opalování u dětí a mužů?

Většina našich životních partnerů nemá zálibu v tom, cokoliv si na tělo mazat, o dětech už ani nemluvě. Zkuste jim ochranu před sluncem zpříjemnit! Pro hravé děti se hodí Bioderma Photoderm KID Mléko s SPF 50+, speciální „šmoulí“ modré mléko, pro muže doporučujeme Vichy Capital Soleil Beach Protect – multiprotekční sprej SPF 50+, který nezanechává mastný film, snadno a rychle se nanáší a je odolný vůči potu i vodě.

Až se slunce zeptá, jestli jste připravená, budete mít nachystaný ochranný arzenál pro sebe i celou rodinu. Užijte si první letní dny!

Přečtěte si více