Přejít na hlavní obsah

Růžový říjen: Kdy jste si naposledy sáhla na prsa? Pojďte do toho s námi!

20. 10. 2022

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Staráte se o svoje zdraví stejně nadšeně jako o svou krásu? A kdy jste si naposledy sáhla na prsa? Růžový říjen je ideální dobou se o svoje poprsí začít starat, naučit se ho správně samovyšetřit nebo se objednat na mamograf. Stydíte se? Není vůbec proč. Provedeme vás tím krok za krokem.

S pečlivostí, s jakou si vybíráme novou řasenku, bychom si měly prohmatávat i prsa. Krásná totiž znamená být především zdravá. Ale děláme to skutečně? Každá z nás asi občas zapomene, nebo to odloží, protože zítra je taky den.  

I proto nás těší pro kampaň Růžový říjen od neziskovky Loono, který zvyšuje povědomí o prevenci rakoviny prsu a sbírá prostředky na osvětu. Vyvrací i řadu mýtů, které jsou s nemocí spojeny. Věděli jste třeba, že se používáním antiperspirantů, těsných podprsenek a hormonální antikoncepce zvýšuje riziko vzniku rakoviny prsu neprokázalo? 

Kdy jste byla naposledy na mamografu? V ČR na kontrolu chodí jen 60 % žen. Jste mezi nimi?

Podívejte se na sebe pěkně zpříma 

Před tématem rakoviny prsu a samovyšetřením prsů někdy raději zavíráme oči a děláme, že se nás netýká. Lidskou přirozeností je považovat se za ty šťastné, kterým se nemoc vyhne, zvlášť když běháme a ráno si dáme zelené smoothie. Pravda ovšem je, že rakovina prsu je v Česku druhou nejčastější rakovinou u žen. Ročně se s ní potká 7 000 žen. Mamografickou kontrolou přitom projde jen šedesát procent z nich. Jste mezi nimi?  

Dobrou zprávou je, že devadesát procent žen, u kterých se nádor diagnostikuje včas, má šanci na úplné vyléčení. A čím častěji a pravidelněji budete na svoje prsa sahat, tím dříve objevíte případné změny, nerovnosti nebo bulky. Nebo o pomoc požádejte partnera či partnerku, pokud je vám to příjemné (a má teplejší ruce). 

Prohmatejte si prsa ještě dnes 

Některé rizikové faktory ovlivnit nelze (nástup menses nebo menopauzy, geny), ale některé máte jen ve svých rukou. „Prevence je častokrát tím nejlepším lékem, protože díky ní se můžete vyhnout řadě nemocí a ušetřit si tak peníze, čas a starosti za složitou léčbu,“ říká Kateřina Vacková, zakladatelka Loono. A tenhle „lék“ by vás měl zajímat, hlavně pokud je vám více než čtyřicet let (ale na prevenci není nikdy brzo, takže začněte klidně dřív), rakovina prsu se objevila u vás v rodině, prožila jste brzký začátek menses nebo pozdní menopauzu, kouříte a pijete alkohol, nebo jste obézní. 

Co kromě zdravého životního stylu dělat pro zdravá prsa? 

Ženy 19 až 44 let:  

  • 1× ročně preventivní gynekologická prohlídka  
  • 1× měsíčně samovyšetření prsu  
  •  1× za 2–3 roky ultrazvukové vyšetření prsu  

Ženy 45+ let:  

  • 1× ročně preventivní gynekologická prohlídka  
  • 1× měsíčně samovyšetření prsu  
  • 1× za 2 roky hrazený mamografický screening (popř. každý rok – jednou jako samoplátce) 

Samovyšetření prsu 

Že nevíte, jak na to? Naučte se správnou techniku a pak si prsy prohlížejte každý měsíc. Nejlepší čas je po menstruaci, kdy jsou nejméně hormonálně aktivní.  

Jak na to?  

  1. Samovyšetření provádějte jednou měsíčně, nejlépe 3 až 5 dní po menstruaci. Pokud ji nemáte, vyberte si jakýkoliv den v měsíci.
  2. Podívejte se na prsy do zrcadla. Nezměnily se od minule? Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte je znovu.
  3. Všímejte si změny tvaru, velikosti, tvaru bradavky, výtoku z bradavky a změny kůže.
  4. Sáhněte na prsa. Třemi prsty na plocho zakružte nejdřív povrchově, potom do hloubky.
  5. Prohmatejte prsa celá: od klíční kosti, do podpaží až k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich.
  6. Vyšetřujte je vždy opačnou rukou. Levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak. Máte větší prsa? Začněte vestoje a pak to samé zopakujte vleže na obou bocích.
  7. Vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistila, že jste na nic nezapomněl/a.
  8. Když něco nahmatáte, nepanikařte, nestyďte se, nehledejte rady na internetu, ale jednejte! Co nejdříve navštivte svého gynekologa. Do telefonu nezapomeňte říct, že jste si něco nahmatala, zkrátíte tak objednací dobu. Gynekolog vám vystaví žádanku na ultrazvuk (mladší ženy) nebo mamograf (ženy po 40. roce věku), se kterou si zajdete do jednoho z mamocenter. Jejich seznam najdete na www.mamo.cz.

 A nebojte se! Každá bulka v prsu nemusí být hned rakovina, ale třeba jen cysta nebo nezhoubný nádor. Bezpečně to však určí až další vyšetření. Článek vznikl ve spolupráci s Loono. Na www.loono.cz najdete informace o prevenci i možnost objednat se na jejich semináře.