Přejít na hlavní obsah

Retinol: Nejúčinnější bojovník za mladší a krásnější pleť

20. 1. 2021

notino.cz

Čtení na 5 minut

Toužíte pleť intenzivně a rychle omladit a revitalizovat bez chirurgických zákroků? Pak rozhodně vsaďte na retinol. Tato super ingredience bude tím nejlepším a nejspolehlivějším společníkem na vaší cestě za krásnější a mladší pletí!

Retinol je uznávaný jako nejaktivnější ingredience v boji proti předčasnému stárnutí, proto je v poslední době hojně využíván v kosmetickém průmyslu. Dokáže si poradit s vráskami, nepravidelnou pigmentací, vylepšit strukturu pleti a pokožku celkově omladit a oživit.

Co je retinol?

Retinol je čistou a nejsilnější formou vitaminu A. Vyskytuje se přirozeně v kůži a je zodpovědný za správnou obnovu buněk. Působí jako silný antioxidant a je také součástí mnoha potravin, jako je například rybí olej, vejce nebo maso. Byl objeven v roce 1913 a ve 40. letech se ho podařilo syntetizovat.

Retinol, nebo retinoid? Jaký je rozdíl?

Retinol je nejsilnější forma retinoidu a nejsilnější koncentrací vitaminu A.

Retinoidy, kam retinol patří též, jsou skupina organických sloučenin, která úzce souvisí se strukturou vitaminu A.

Jak funguje retinol?

Retinol je v kosmetice nejpoužívanějším retinoidem, protože je nejúčinnější. Má vysokou schopnost minimalizovat počáteční příznaky stárnutí, jako je nerovnoměrná pigmentace, a to včetně poškození sluncem. Vyhlazuje jemné linky i vrásky, obnovuje buňky, jemně exfoliuje, díky čemuž dodává pleti přirozený jas, hydratuje a také podporuje vlastní tvorbu kolagenu a elastinu, čímž pokožku vyplňuje a zpevňuje.

Kdy začít používat retinol

S retinolem začněte až ve chvíli, kdy na sobě budete pozorovat první známky stárnutí. Většinou je to kolem 30. roku – tehdy se začíná zpomalovat produkce kolagenu a elastinu a objevují se první vrásky. Vždy začněte s jeho menším množstvím, nejprve ho používejte 2x týdně a intervaly postupně navyšujte. Začněte také s nižší koncentrací (např. 0,3 %), zvláště pak, máte-li citlivou pokožku. Pokud vám to pleť dovolí, postupně koncentraci zvyšujte. Zkuste protivráskové hydratační sérum Revolution Skincare 0,5% Retinol Super Serum with Rosehip Seed Oil.

Jak retinol používat?

Retinol se používá zásadně večer, protože je citlivý na slunce a mohl by způsobit alergickou reakci. I tak je vždy po jeho večerní aplikaci nutné následující ráno nanést denní krém minimálně s faktorem SPF 30. Ideální je začít s pleťovým sérem. Zkuste protivráskové retinolové sérum Estée Lauder Perfectionist Pro, jehož malé množství vklepejte konečky prstů na obličej, krk i dekolt, nechejte vstřebat a naneste noční krém. Pokud máte sušší pleť, můžete zkusit koncentrované olejové sérum s retinolem proti příznakům stárnutí pleti Institut Esthederm Intensive Retinol Oil Serum. Díky olejové konzistenci stačí vmasírovat malé množství oleje na čistou pleť a nechat vstřebat.

Jak zvýšit účinky retinolu?

Retinol je skvělý parťák s vitaminem C. Jestliže chcete jeho účinky ještě zvýšit a dopřát své pleti to nejlepší, zařaďte do své rutiny denní krém či sérum s vitaminem C a retinol používejte večer. Skvělá je denní a noční péče Clinique Fresh Pressed, která obsahuje balení koncentrovaného séra s čistým vitaminem C na den a aktivním retinolem na noc. Díky tomuhle duu dopřejete své pleti komplexní péči, a ta bude již po krátké době viditelně krásnější, jemnější a omlazená.

Hodí se retinol i na citlivou pleť?

Určitě ano, u citlivé pleti však začněte opatrně s jemnějšími přípravky a nižší koncentrací. Nejprve 1 x týdně, při dobré toleranci intervaly zvyšujte. Zkuste noční pleťové sérum v kapslích Elizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules. Retinol je zde uzavřený ve speciálních kapslích, jejichž obsah má olejovou texturu, což ocení i zralá a sušší pleť.

Pomáhá retinol na mastnou pleť?

Kromě toho, že retinol zvládá vyhladit jemné linky a vrásky, sjednotit pleť, podpořit produkci kolagenu i elastinu a zpevňovat, umí také minimalizovat póry. Mastná pleť, pokud tedy není vyloženě citlivá, bývá silnější než suchá, a proto bude retinol dobře snášet a pravděpodobně snese i jeho silnější koncentraci. Zkuste noční krém s retinolem NeoStrata Skin Active. Kromě toho, že pleť perfektně omladí, zjemní také její strukturu a minimalizuje zánětlivé procesy i viditelnost pórů.

Jak si dopřát extra omlazující péči?

Jestliže máte pocit, že je vaše pleť šedá a unavená, anebo se třeba chystáte na večírek a potřebujete rychlou vzpruhu, pomůže vám maska s retinolem. Zkuste Intenzivní revitalizační masku pro mladistvý vzhled Shiseido Benefiance Pure Retinol Intensive Revitalizing Face Mask. Stačí, když ji přiložíte na pleť na 15 minut a zbytek séra pak vklepete jemně prsty. Aktivní látky se rychle vstřebají a pleť se během chvilky viditelně omladí, osvěží a ihned se revitalizuje.

Retinol má v kosmetice dlouhodobé a nezastupitelné místo. S jeho používáním začněte ale opatrně a do své rutiny ho zařazujte postupně. Pokud by se přece jen dostavila alergická reakce, jako je zarudnutí či svědění, počkejte pár dní, než se pleť zklidní a pak to zkuste znovu. Pokud si nejste jistá, můžete se o jeho vhodnosti pro vaši pleť poradit s dermatologem. Jakmile si však jednou retinol zamilujete, nebudete se chtít tohoto nepřekonatelného pomocníka v kráse již nikdy vzdát.