Neradi se loučíte se svými kosmetickými produkty? Po nějaké době byste měli, protože mají svoje datum exspirace, po kterém vaší pleti dokážou spíš uškodit než prospět. O trvanlivosti beauty produktů jsme si povídali s vývojářkou kosmetiky Lenkou Průšovou.
Exspiraci je možné na kosmetických produktech z hlediska legislativy značit dvěma způsoby. „Na produktu může být označení ‚spotřebujte nejlépe do + datum‘, případně tuto větu supluje symbol přesýpacích hodin a u nich datum. Tento způsob označení však smí být použit pouze pro přípravky s maximální exspirací třicet měsíců,“ vysvětluje Lenka Průšová.
Vyznáte se ve značení?
Druhým způsobem značení trvanlivosti kosmetiky je symbol otevřeného kelímku (tzv. PAO), za kterým následuje údaj o době, po kterou je výrobek PO otevření bezpečný. „Takže symbol PAO + 12M znamená, že výrobek má po otevření životnost 12 měsíců. Toto označení se používá u produktů, jejichž minimální trvanlivost je třicet měsíců a více,“ říká vývojářka kosmetiky. Je tedy jasné, že podle legislativy není správné mít na produktu jak PAO, tak hodiny.
Praktické krémy s dávkovačem
Výjimku značení mají jednorázové přípravky, u kterých symbol otevřeného kelímku nemá smysl, ale pokud je jejich trvanlivost kratší než třicet měsíců, musí to být na výrobku vyznačeno. Máte produktů plnou koupelnu a nejste si jisti, zda si všechna data zapamatujete? Klidně si datum otevření na produkt poznamenejte.
Ekzém nebo vyrážka? Ne, díky
Říkáte si, že to s tou trvanlivostí nebude tak horké a že ten drahý krém přece nevyhodíte? Raději se s ním opravdu rozlučte. Škody, které dokáže na pleti napáchat používání prošlé kosmetiky, totiž mohou být poměrně značné. „Prošlá kosmetika může být kontaminována mikrobiologicky – plíseň vidíme, ale mohou tam být přítomné i kvasinky či patogenní bakterie, které vidět nejsou,“ varuje Lenka Průšová. Bakterie mají obvykle za následek kontaktní dermatitidu, ekzém či zarudnutí, někdy i závažnější potíže.
Další problém prošlé kosmetiky je žluknutí. „Olejové složky začnou oxidovat. Tyto naoxidované molekuly jsou často velmi dráždivé látky, které jako bonus značně zapáchají,“ popisuje odbornice. Další z nebezpečných záležitostí jsou přípravky s obsahem SPF. „Nejenže po exspiraci mohou filtry ztratit svou účinnost, ale proexspirovaná ‚espéefka’ se často rozpadnou na několik fází a pak jsou zcela k ničemu,“ říká Lenka Průšová.
Vyživující i omlazující tělová mléka s pumpičkou
Kosmetika v lednici? Jenom mýtus
K trvanlivosti přispívá i způsob skladování kosmetiky. Máme ji vůbec nechávat v koupelně? „Záleží na stavu koupelny. Kosmetika by měla být uskladňována při pokojové teplotě, nikoliv v lednici,“ doporučuje vývojářka kosmetiky a doplňuje, že ukládání v lednici je všeobecně rozšířený mýtus, který se nezakládá na pravdě.
„Pokud je kosmetický produkt řádně uzavřený, pak je jedno, jestli se nachází v koupelně, nebo v ložnici. Pokud v koupelně bují plíseň z vlhka, je to špatně, a to nejen pro kosmetiku. To je ale extrém.“ Vezmeme-li v úvahu „normálně“ čistou koupelnu a plně funkční obal, bývá v koupelnách pokojová teplota, která je pro skladování kosmetiky ideální.
Pro dokonale čisté a hebké ruce
Přiznejte se: čím nabíráte krém?
Už tedy víme, jak skladovat kosmetiku, a orientujeme se v jejím obalu. Je tu ale ještě jedna věc, která ovlivňuje, jak dlouho vám zkrášlující miláčci vydrží – to, jak kosmetiku nabíráte a používáte. „Ideální je mít do kelímku samostatnou špachtli či lžičku, kterou před aplikací budete mít vydezinfikovanou,“ říká Lenka Průšová. Ideál je jedna věc, každodenní život věc druhá, takže je jasné, že takový postup téměř nikdo nedodržuje. Stačí tedy, pokud budete mít před aplikací kosmetiky čerstvě umyté ruce.
„Hmoty kosmetických produktů musí před svým uvedením na trh projít mnoha testy a jeden z nich simuluje i opakované zasahování nesterilním předmětem, tedy rukou,“ popisuje odbornice. „Navíc je spousta výrobků v dávkovačích typu airless, kde je hmota více chráněná a není možné ji kontaminovat. Takové obaly jsou z hlediska hygieny nejlepší,“ doplňuje Lenka Průšová.
Voňavé novinky do vaší koupelny
Jak zjistit trvanlivost parfému?
Kvalitní parfémy degradují mnohem pomaleji než low costy. Většina parfémů bývá označena symbolem otevřeného kelímku a údajem o počtu měsíců, kdy je parfém použitelný. Doporučujeme jednoznačně splnit tuto lhůtu po prvním otevření.
Nezbývá tedy, než se vydat na výpravu do koupelny a pečlivě omrknout, které produkty už mají namířeno do kosmetického důchodu. Uleví se vaší koupelně i pleti!