Proplachování nosu funguje celoročně
Péče o nosní dutinu je pro děti, ale i dospělé, zásadní během celého roku. V nose se totiž čistí vzduch, který vdechujeme (od prachu, ale také patogenů), upravuje se vlhkost i teplota vzduchu a připravuje se na vstup do celé dýchací soustavy. Už z pohledu zdravého životního stylu platí, že chcete-li dýchat čistší vzduch, stojí za to se starat o regeneraci a čistotu nosní sliznice. A co teprve, když je sezóna „rýmiček“, ale i mnohem závažnějších onemocnění, jako je chřipka, zánět dutin nebo covid-19?
Je-li sliznice nosu oslabená, neudržovaná, vysušená, zvyšuje se pravděpodobnost, že všem těm „kontrolním mechanismům“ v nose uteče nějaký bacil a nemoc je na spadnutí. Nebo vás mnohem silněji zasáhne také pylová alergie.
Při proplachování nosní dutiny se tato rizika významně snižují! Proplachování nebolí, můžete ho provádět v případě potřeby dokonce i několikrát, když jste už v akutní fázi rýmy nebo nemoci. Ničemu neškodí, nemá žádné vedlejší účinky, je jednoduché i rychle hotové. A dokonce je vhodné i pro nejmenší. Čím můžete proplachovat?
Mořská voda ve spreji
Pokud proplachovat, pak jedině mořskou vodou, pro kterou si můžete dojít pohodlně do lékárny nebo si ji objednat on-line. Ale ještě musíte vědět, kterou mořskou vodu vlastně chcete. Existují tři typy lišící se od sebe koncentrací použité mořské vody, a pak také i tím, na co přesně jsou vhodné.
Isotonický roztok obsahuje tolik soli (NaCl) jako buňky našeho těla, tedy je mu nejbližší. Při rýmě pomáhá ředit hleny a usnadňuje smrkání. Hypotonický roztok má nižší koncentraci NaCl a je skvělý třeba právě v topné sezóně, protože při suchém vzduchu vrací sliznici její vlhkost. Hypertonický roztok má nejsilnější koncentraci obsažené soli a je ideální pro zmírnění otoku nosní sliznice.
Zkuste proplachování nosu konvičkou
Poslední roky se pak velkým hitem stalo proplachování nosní dutiny pomocí nosní konvičky. Je to malá plastová nádobka, do které nasypete jednu (přiloženou) odměrku mořské soli, přidáte ideálně převařenou vodu o pokojové teplotě, promícháte, a můžete proplachovat. Je to jednoduché, propláchnout nos konvičkou zvládají samy i předškolní děti.
Kterou mořskou vodu ve spreji vybrat?
Jak na proplachování konvičkou?
Předkloníte se, aby voda protékala jen nosními dírkami (jednou tam a druhou ven), nikoliv skrze pusu. Pak hlavu nakloníte na stranu, konvičku přiložíte k jedné nosní dírce a zvednete ji tak, aby z ní voda začala přetékat do nosu.
Před začátkem i po proplachování se pokaždé nezapomeňte vysmrkat! A pro usnadnění si můžete navíc koupit už připravený proplachovací roztok, třeba konvička Vincentka Nasalis se prodává už s hotovou mořskou vodou.
To je k proplachování nosu v základu všechno. Hodí se pro malé i velké a může vám značně zpříjemnit podzimní „bacilovou“ sezónu. Jdete do toho?