Je šetrná ke kloubům. Jde o nejpřirozenější pohyb. Je zadarmo. Řeč je o chůzi. Hlavně pokud máte sedavé zaměstnání, může se pro vás stát bez přehánění elixírem života a okamžikem celého dne, kdy pocítíte kromě svalů u příval inspirace a mentální pohody. To nezní špatně, že?
Také asi brzy zjistíte, že je procházka návyková, a když ji nestihnete, jako by vám v tom dni něco chybělo. Dlouhé procházky totiž prospívají nejen tělu, ale i duši. A navíc u chůze zůstává mnohem víc lidí než u běhání...
Nepřepalte start
Takže obujte pružné boty, správné ponožky a začněte s krátkými vycházkami. S chůzí začněte vždycky podle pocitu a vašich možností, poté pomalu a postupně přidávejte délku trati a obtížnost. „Je to podobné, jako když jdeme poprvé do posilovny, nesnažíme se hned zvedat ty nejtěžší činky, které posilovna má,“ radí Filip Marek, specialista na nápravu pohybového aparátu z Institutu funkční medicíny a výživy.
Vhodnou obuví pro chůzi, naše zdraví, správné držení těla a rovnováhu jsou barefoot boty. Rozšířená špička dává prstům volnost pohybu, a tím optimální zapojení svalů při každém kroku. „Až sedmdesát procent informací o pohybu dostává mozek přes chodidla, proto síla podrážky asi šest milimetrů a nulový rozdíl mezi patou a špičkou napomáhá číst povrch, po kterém denně chodíme,“ radí specialista. Vhodné jsou ale i každé kvalitní běžecké boty, vodotěsné pohorky nebo vaše oblíbené prošlápnuté kecky. Jde o pocit komfortu, proto vybírejte boty, které vám jsou příjemné a pohodlné.
Zkontrolujte si držení těla
Regulace našeho držení těla je zásadní pro fungování nervového systému, svalů, orgánů, mozku. Jak ale správného držení dosáhnout? „Jednoduše. Přirovnávám to vždycky k tomu, jako bychom se chtěli podívat přes vyšší plot, přes který normálně nevidíme. Tím dojde k napřímení celého těla a správnému zapojení svalů,“ říká Filip Marek. „Poté si představíme imaginární zábradlí pod našimi dlaněmi, na kterém se chceme vzepřít. Aktivací prstů na rukou aktivujeme i prsty nohou.“ Po této aktivaci se volně a přirozeně rozejdete a nic z tohoto nastavení by nemělo být v křeči nebo silovém zatínání svalů.
Jak chůze prospívá našemu zdraví?
- Posiluje srdce. Půlhodina denně chůze (nebo aspoň šest tisíc kroků) snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a vy tak můžete i směle tvrdit, že teď děláte kardio.
- Pomáhá zhubnout. Hlavně v tempu, kdy jste sice lehce zadýchaní, ale stále zvládáme i mluvit.
- Působí jako prevence demence. Navíc snižuje také riziko vzniku rakoviny i cukrovky II. typu.
- Zvyšuje hladinu vitamínu D. Tento vitamín totiž vzniká v kůži účinkem ultrafialového záření.
- Dodává energii. Je lepší než káva, protože probouzí celé tělo. Dáte tak sbohem odpolední únavě.
- Působí jako prevence osteoporózy. Dostatek pohybu je hlavní prevencí před tímto tichým „zlodějem kostí’. A když doplníte ještě vápník, osteoporóza si na vás nepřijde.
- Omezuje vznik křečových žil. Pohyb totiž podporuje prokrvení a vaše nohy tak na konci dne nebudou připomínat oteklé baňky.
- Dokáže do jisté míry zlepšit nožní klenbu a působit jako prevence plochých nohou. V teplém období můžete tento benefit ještě podpořit chozením naboso.
- Zlepšuje spánek a prý i sexuální život. Po chůzi se vám bude krásně usínat a dáte sbohem i nepříjemnému nočnímu probouzení.
- Prospívá imunitě. Přirozený pohyb zlepšuje obranyschopnost celého těla, což je v podzimním období ideální.
- Prodlužuje život. Celkový součet prospěšných účinků chůze zajistí delší život.
Chození prospívá i psychice: zlepší vám náladu, odbourá stres, pomůže paměti a odežene podzimní splín i depresi. Nemůžete se v nějaké situaci pohnout z místa? Většinou pomáhá se z místa pohnout doslovně – právě při okysličení mozku při chůzi se dá do pohybu i náš mozek, naše myšlenky, dostáváme skvělé nápady nebo nám věci, nad kterými delší dobu dumáme, konečně „dojdou“. Ne nadarmo geniální fyzici nebo umělci rádi chodili, klidně i několik hodin denně. Trendem také je domlouvat si pracovní schůzky nikoliv v kavárně, ale v parku a procházet se.
Nemusíte chodit hodiny, stačí pro začátek dvacet minut denně. Vystoupit z tramvaje o pár zastávek jít a domů dojít. Až poprvé ucítíte, jak blahodárný vliv na vás chůze má, podruhé a dál už to bude snazší. Tak hurá ven!
Vyberte si společníky na vycházku