Přejít na hlavní obsah

Lámavé, flekaté nebo zažloutlé nehty: Co za tím je a co pomůže

9. 8. 2023

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 4 minuty

Zdravé, pevné a perfektně tvarované nehty, které dorostou do takové délky, že na nich každý lak vypadá božsky. Pro spostu z nás spíše zbožné přání než realita. Než ale začnete (opět) koketovat s myšlenkou umělých nehtů, podívejte se na tipy, jak vyřešit nejčastější problémy s nehty, které stojí v cestě vaší dokonalé manikúře.

Nejde ale jen o dokonalý vzhled nehtů. Tělo nám skrze ně vysílá signály o nemocech a dalších problémech, tak jim zkuste naslouchat.    

1. Měkké a lámavé nehty 

Máte pocit, že se vám nehty lámou už jen při pohledu na kupu nádobí čekajícího na umytí? Nejste zdaleka sami, což potvrzuje i Lucie Božková, manikérka a pedikérka, která je mimo jiné i specialistkou na ošetření zarůstajících nehtů: „S měkkými nehty se setkávám nejčastěji. Jsou hodně ohebné, mají vějířkovitý tvar a rostou velmi pomalu.“  

Příčina? Těch je celá plejáda. Lámavost nehtů může souviset se stárnutím, menopauzou a nedostatkem vitamínů a minerálů. Možná taky koupelnu a nádobí drhnete příliš dlouho a zapomínáte na ochranné rukavice. Chemikálie z čisticích prostředků ale nejsou nejlepšími kamarády vašich nehtů, stejně jako některé příliš agresivní odlakovače na nehty.  

Co pomůže na lámavé nehty

Pokud se vám zdají všechny tyto příčiny nepravděpodobné, vitamíny a doplňky nepomáhají, možná je na čase zpozornět. Lámavost nehtů může značit i zhoršenou funkci štítné žlázy. Poraďte se určitě se svým lékařem. 

2. Bílé skvrny na nehtech 

Nic nebezpečného za bílými tečkami na nehtech nehledejte. „Objevují se skoro u každého, napříč generacemi,“ uvádí Lucie Božková. „Často vznikají obyčejným mikrotraumatem nebo značí chybějící vápník a další minerály v těle,“ dodává odbornice. Vysvětlením tak může být zlozvyk, který není jen doménou dětí – kousání nehtů. Bílých skvrn na nehtech se zbavíte jednoduše – spolu s nehtem odrostou.   

3. Zažloutlé nehty 

Zatímco vaše kamarádky obdivují, že máte vždycky dokonale nalakované nehty, vy znáte pravdu. Bez barevného laku vypadají kvůli žlutému odstínu skoro strašidelně. Jenže tímto řešením se možná dostáváte do začarovaného kruhu. Zažloutlé nehty totiž mohou způsobovat právě barevné laky, pokud je nanášíte na nehet přímo, bez použití vhodného podkladu. Nezapomínejte na něj!  

Jestliže se k nehtům chováte ohleduplně, hledejte příčinu v kouření, na vině může být i rostoucí věk, lymfatické potíže, ale také nehtová plíseň. Ta se sice objevuje častěji na nohou, ale skočit může i „o patro výš“.  

Proti žloutnutí nehtů vám pomůže

4. Rýhy na nehtech 

Pokud se vám na nehtech objevují rýhy, pozor. V případě vertikálních rýh na nehtech je nejčastěji na vině stárnutí, a i když z nich nejste nadšení, nejedná se o nic závažného. Horizontální rýhy na nehtech, které mohou tvořit vlnky, už ale bez povšimnutí nenechávejte. Vznikají, když nehet na chvíli zpomalí nebo zastaví svůj růst. 

Důvodem může být poranění nebo nedostatek zinku, ale také například onemocnění ledvin, porucha štítné žlázy, cukrovka nebo řada dalších onemocnění. Proto není na škodu navštívit odborníka.    

5. Začervenalá a bolestivá kůže okolo nehtů 

Okusování, nešetrná manikúra, dlouhé máčení rukou ve vodě, to všechno mohou být příčiny začervenání kůže okolo nehtů. Pozor si také dejte na pochybné salony, kde si příliš nelámou hlavu s hygienou. A rozhodně tyto potíže neignorujte. „Ve chvíli, kdy vykazuje nehtové lůžko nebo vál známky zánětu, jako je hnis, začervenání, otok, bolestivost a zvýšená teplota, doporučuji vyhledat lékařskou pomoc, říká Lucie Božková.  

Zařiďte si zdravější nehty 

Jak radí odbornice, k lepším a zdravějším nehtům pomůže celá řada doplňků stravy, jako je vitamín B, C, E, zinek, vápník nebo ginkgo biloba. Důležité je ale znát příčinu problému. „V případě mechanického poškození normálních nehtů doporučuji nehtová séra, která se aplikují přímo na nehet.“ Pokud ale máte nehty měkké, zaměřte se na nehet komplexně, od kořene po volný okraj. „Zároveň se vyhněte manikúře, u které dochází k broušení,“ upozorňuje Lucie Božková. Právě broušení označuje spolu s okusováním a trháním nehtové kůžičky za největší nešvar, který nehty oslabuje.   

Pomozte nehtům zevnitř

Už víte, co vaší dokonalé manikúře brání? Nezapomeňte, že pokud máte problémy s nehty dluhodobě, poraďte se s lékařem. Příčina nemusí být vždycky na povrchu.