Péče o zuby má bez ohledu na věk jeden hlavní společný cíl – odstranění mikrobiálního povlaku, takzvaného plaku, z povrchu zubu pomocí vláken zubního kartáčku. Podle dentistů totiž dobře vyčištěný zub jednoduše nemůže onemocnět. Na druhou stranu s sebou ale přece jen každý věk přináší v péči o dutinu ústní i jistá specifika. Jak se starat o zuby dětí a jak pečovat o ty vlastní, abyste je udrželi zdravé? Na to jsme se zeptali přímo dentistů.
Každodenní čištění začíná v momentě vykouknutí prvního zoubku
U miminek, batolat, ale i dětí předškolního věku nesou plnou odpovědnost za dobře vyčištěné zuby jejich rodiče. U některých miminek dochází k růstu prvních zoubků dokonce už ve čtvrtém měsíci. „Miminkům je proto vhodné pusinku pravidelně kontrolovat a od momentu, kdy se v ní objeví první zub, by se rodiče měli dát do pravidelného čištění,“ uvádí zubní lékařka Nikola Celerýnová z kliniky Usmile.
K čištění prvních zoubků je vhodné volit především jednosvazkové zubní kartáčky nebo měkké zubní kartáčky. Zuby byste měli miminkům čistit ráno a večer po jídle anebo ideálně až po večerním mléku. „Jakýkoliv cukr, tudíž i cukr v umělém mléce, podporuje tvorbu zubního kazu, protože je potravou pro kariogenní bakterie,“ vysvětluje dentista Tomáš Zábojník z Bulovka Dental Clinic.
Pozor na cukr
Cukr urychluje případnou tvorbu zubního kazu, protože je potravou pro bakterie. Dávejte proto dětem pít ideálně neslazený čaj nebo vodu a v jídle preferujte kapsičky nebo křupky bez přidaného cukru.
Zubní pastu k čištění prvních zubů podle lékařů používat nemusíte. Nicméně pokud máte pocit, že dítěti pasta chutná a nechá si díky ní zoubky snadněji vyčistit, pak její malé množství určitě využijte. K čištění ale vždy vybírejte zubní pastu pro děti od 0 do 6 let.
Zubní výbava pro nejmenší
Jak pečovat o zuby batolatům a dětem předškolního věku
Přibližně ve třech letech byste měli o zuby svých nejmenších začít pečovat také mezizubními kartáčky nebo zubní nití. Nejsnadněji se vám povede malým dětem vyčistit mezizubní prostory pomocí zubní nitě v tzv. mečíku. Používat ji ale nemusíte mezi všemi zuby, které už dětem vyrostly. Stačí jednou denně vyčistit mezizubní prostory v místech, kde se stoličky dotýkají.
Jednou z nejčastějších příčin zkažených zoubků u malých dětí jsou totiž podle zubařů právě špatně vyčištěné, anebo dokonce rodiči vůbec nečištěné mezizubní prostory. Pokud s vámi děti při čištění zubů nespolupracují, nenechte se odradit a čistěte pravidelně i za cenu, že s vámi u toho potomek bude „bojovat“. „Je to mnohem lepší, než abychom nejmenším dětem následně museli ošetřovat zkažené zuby v celkové anestezii, což je pro rodiče finančně i psychicky velmi náročné,“ varuje dentista Tomáš Zábojník.
Podle něj si děti od útlého věku potřebují vytvořit k čištění zubů pravidelný návyk, který jim zůstane až do dospělosti. Přibližně v šesti letech byste proto měli své děti poprvé vzít i k dentální hygienistce, která jim ukáže, jak by měly o své zoubky pečovat. Dětem v tomto a vyšším věku okolo osmi let můžete částečně předávat za čištění zubů zodpovědnost, aby se učily samostatnosti. Na vás jako na rodičích ovšem i nadále zůstává každodenní kontrola stavu jejich zoubků a především pečlivé dočišťování.
Co potřebují k čištění zubů děti od tří do šesti let
Děti staršího školního věku se už starají o zuby samy
Ve věku okolo deseti a více let už byste tedy neměli dětem zuby dočišťovat, ale rozhodně je dobré stav jejich zubů i nadále pravidelně kontrolovat. V případě, že nosí rovnátka, je nutné dodržovat ještě přísnější zubní hygienu a dbát na čištění zubů ideálně po každém jídle.
Na preventivní prohlídku k zubaři objednejte děti ideálně dvakrát ročně. V dospělosti stačí prevence jednou do roka. Minimálně jednou ročně dopřejte chrupu i profesionální dentální hygienu.
Co by se mohlo při čištění zubů hodit vašim juniorům
Jaká úskalí jsou spojená s péčí o zuby v dospělosti
Pokud už dávno nepatříte mezi teenagery, pamatujte na fakt, že zákroky u zubaře nepatří k levným záležitostem, a raději investujte co nejvíce času a úsilí do prevence. Nepodceňujte proto ani pravidelné návštěvy u dentální hygienistky, která vám kromě důkladného odstranění zubního kamene může na modelu zubů ukázat, jak byste si je měli správně čistit.
„Pro různé pacienty mohou být vhodné odlišné techniky čištění, přestože cíl zůstává vždy stejný – odstranit zubní povlak. K tomu lze používat buď manuální, nebo sonické kartáčky. Záleží, co každému vyhovuje,“ vysvětluje zubní lékařka Nikola Celerýnová a dodává, že kvalitu správného čištění lze kontrolovat také tzv. plakdetektorem, který označí starý a nevyčištěný povlak zbarvením.
Co se týče zubních past, stejně jako u dětí platí, že se jedná spíše o doplněk pro usnadnění nebo zpříjemnění čištění. „Pokud se vám zuby více kazí, doporučila bych zubní pasty na bázi vápníku a při citlivosti krčků zase spíše ty pro citlivé zuby,“ dodává dentistka.
Skrytou hrozbou v péči o zuby (nejen) dospělých jsou podle ní také slazené nápoje, které obsahují spoustu cukru. „Bakterie v zubním povlaku tyto cukry kvasí na kyseliny, které snižují pH v dutině ústní, proto dochází k demineralizaci – odvápnění – zubů,“ vysvětluje zubařka. Na vině může být i přílišná konzumace potravin s ovocnými kyselinami a sladkostí jako takových.
Pomocníci v čištění zubů pro dospěláky
Už víte, jak správně pečovat o zuby svých ratolestí a jakým chybám se vyvarovat v péči o ty vlastní? Preventivní domácí péče je rozhodně klíčová, proto se ji nevyplácí podceňovat.