To správné místo
Nebudeme si hrát na to, že pálení svíček je raketová věda. Jde v podstatě o dvě věci – aby hořely rovnoměrně a čistě. To svíčka dokáže sama o sobě (zvlášť, pokud má více knotů), jen jí to různými způsoby kazíme. Třeba už tím, kam svíčku stavíme. Slušet jí to samozřejmě může třeba na vánočním věnci, ale pokud nebude povrch pod ní rovný, těžko se může vosk rovnoměrně rozpouštět. A pozor i na průvan. Mihotající se plamínek je možná romantický, ale pokud netoužíte po černém skle svíčky (nebo rovnou stěně), raději se bez něj zkuste obejít.
Zastřihnout a narovnat
Pokud byste si měli zapamatovat jen jedno pravidlo, pak je to: vždycky zastřihuj knot. A vždycky znamená před každým zapálením. Plamínek bude čistší a jasnější a vyhnete se tomu, že se knot začne kroutit do podivných tvarů. A také tím zabráníte zakouřenému sklu svíčky. Takže si vezměte do ruky nůžky nebo třeba kleštičky na nehty (existují ale přímo i nůžky na knot!) a zkracujte – nejlépe na délku 3–5 mm. Ohořelé zbytky samozřejmě patří pryč a knot nezapomeňte hezky narovnat.
Žádný tunel, ale bazének
A jsme téměř připraveni. Téměř? Ano, ještě to chce ty správné pomůcky. Sáhněte po dlouhých zápalkách nebo zapalovači, abyste neměli tendenci svíčku při zapalování naklánět. A je to, hoříte! Důležité je ale vydržet. Svíčku nesfoukávejte, dokud se horní vrstva vosku celá nerozpustí hezky ke krajům a nevznikne rovnoměrný „bazének“. V opačném případě se začne okolo knotu tvořit tunel, kterého se jen tak nezbavíte. Svíčky si totiž pamatují, a příště se zase rozpustí jen v nejbližším okolí knotu.
Už jste situaci při prvním zapálení svíčky podcenili? Vezměte si na pomoc alobal a horní část svíčky jím obalte. Nechte jen škvírku uprostřed nad plamínkem a zažehněte. Díky tomuto fíglu by měl tunel zmizet.
Nefoukat, prosím!
Když byla řeč o bazénku, je také důležité hlídat, abyste v něm knot neutopili. Takže se držte pravidla 4 hodiny a dost. A tady přichází další chyták. Samozřejmě se nabízí svíčku prostě sfouknout, jakmile přijde ten správný čas. Ale tím kousky popela rozfoukáte do rozpuštěného vosku. Takže se buď vybavte zhášedlem na svíčky (že to je další vychytávka, o jejíž existenci jste neměli tušení?), nebo použijte víčko, pokud u svíčky bylo. Jestli tedy není z plastu. A ještě jeden tip, víčkem svíčku zakrývejte vždy, když nehoří, ať do ní nenapadá prach a další nečistoty.
Tohle se při pálení svíček bude hodit
Co se zbylým voskem?
Když se budete držet tohoto návodu, vydrží vám svíčka hořet mnohem déle. Ale i tak jednou přijde čas loučení. Velmi pravděpodobně v ní na dně nějaký vosk zbyde a je to naprosto v pořádku. Jinak by se mohla spodní část svíčky rozpálit až příliš a třeba i prasknout nebo poškodit místo, na kterém stojí.
Chcete se ale zbytku vosku zbavit, abyste v rámci recyklace mohli sklenici nebo plechovku od svíčky ještě využít? Jedním z řešení je nalít do sklenice horkou vodu a čekat. Vosk se rozpustí, vyplave k povrchu a znovu ztuhne. Anebo dejte sklenici do mrazáku a po pár hodinách vosk jednoduše vyloupněte.
Vypadá to, že jste na sezónu svíček nachystáni více než dobře. Teď už zbývá jen vyřešit, jaká svíčka rozšíří vaši sbírku.