Přejít na hlavní obsah

Pozor, mráz! Poradíme, čím skvěle ochráníte dětskou pokožku v zimě

31. 1. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 3 minuty

Když si uvědomíte, že dětská pokožka je pětkrát tenčí než dospělácká, že obsahuje mnohem méně ochranné tukové vrstvy, a naopak mnohem více vody, vyjde vám jednoduchá rovnice. V zimě je třeba dětskou pokožku především pořádně promašťovat. Od hlavy po paty. Jak, kdy a čím?

Pozor, křehké! 

Když se podíváte na dětskou kůži, je vám to jasné na první pohled. Prosvítají žíly, děti se snadno škrábnou, odřou, jejich kůže je prostě tenká. A protože je v ní až o 80 % více vody než v kůži dospělých, zdá se nám taky neuvěřitelně měkká, poddajná… Nicméně ve skutečnosti je právě díky tomu vyššímu obsahu vody zranitelnější. Hlavně v zimě.  

Kromě chladu a mrazu je třeba počítat i s nepřítelem jménem vítr a pozor si dávejte i na slunce – nejen na horách. Pokožka dětí může kvůli všem těmto vlivům v zimě rudnout, praskat a intenzivně vysychat. A přesně tomu je potřeba předejít. Zvlášť, když má vaše dítě sklony k atopickému ekzému, který v zimě řádí dvojnásob. 

Olejové koupele jako základ 

Nebojte se začít s pořádným promašťováním dětské pokožky už při koupání a naučte se používat tzv. koupelové oleje pro děti. Ano, hlavně manipulace s miminky je při jejich používání o zvýšené opatrnosti. Ale fakt, že se vám pak z koupelny „vyloupne“ dítě s hebounkou kůží chráněnou olejovým filmem, ten za to stojí!  

Vyberte to nejlepší pro koupání

Mazání bez meškání 

Když chcete ještě víc promastit (nebo si olejové koupele cestu k vašemu mateřskému srdci vůbec nenajdou), musíte opravdu bezprostředně po koupeli mazat. Pokožku vůbec důkladně nesušte, nechte ji vlhkou, a hned během pár minut ji natřete – dětským olejem, ochranným tělovým mlékem, přírodními tělovými másly, podle věku vašeho dítěte. Díky tomu rychlému postupu dostanete do pokožky mnohem více výživy i ochranných látek. 

Z účinných složek si při mazání dětské pokožky vybírejte přípravky, které obsahují bambucké máslo, kakaové máslo, měsíček lékařský, mandlový nebo kokosový olej či panthenol. 

Krémy, oleje a tělová mléka pro nejmenší

Než vyjdete ven, mažte znovu 

Chystáte se ven? Fajn, i když na první pohled vypadá pokožka vašeho dítěte (od miminka po školáka) úplně v pohodě, v zimě – zhruba 15 minut před odchodem do mrazu – promažte znovu ty části těla, kterým hrozí nadměrné vysušení. A úplně vždycky pak namažte dětský obličej. Už pro ta nejmenší miminka fungují speciální ochranné krémy proti mrazu a stojí za to překonat i dětský odpor k tomu, když jim něco na obličej nanášíte.  

Nejlepší dětské krémy na obličej (do mrazu a větru)

Problematická dětská pusinka 

Všimli jste si? Naprosto šíleně vypadá v zimě spousta dětských pusinek. A nejde jen o popraskané rty, ale okolí úst, kde v důsledku používání dudlíků u miminek, slintání, cumlání, ale i neustálého oblizování pusinek ve snaze je „hydratovat“ dochází mnohdy až ke vzniku bolestivé dermatitidy. Víte, že existují speciální krémy, které tenhle problém řeší? U větších dětí pak přikupte jejich vlastní dětský balzám na rty a naučte je ho používat. 

Nejlepší balzámy na rty pro děti

Teď už ale víte o péči o dětskou pokožku v zimě všechno. Zbývá jen přát si dost sněhu a spoustu krásných zimních zážitků pro všechny, že?