Klid pro všechny
Kolikrát jste na otázku, jak se máte, odpověděli kladně, aniž byste to tak skutečně cítili? Děláme to všichni. Nechceme zatěžovat své blízké problémy, které se ve stínu jiných zdají banální, nechceme věci dramatizovat, bojíme se nepochopení. A děti a teenageři to mají úplně stejně.
Důsledky jsou ale často velmi vážné. Duševními poruchami, včetně úzkosti a deprese, trpí jeden z pěti mladých lidí. A polovina těchto problémů začíná už ve věku čtrnácti let. Ve většině případů se porucha neodhalí ani neléčí. Více se dozvíte na #OnMyMind: Better mental health for every child. Duševní zdraví je ve společnosti dlouhodobě podceňovaným tématem a takto nemocní lidé se stále potýkají se stigmatizací.
Pojďme nastartovat změnu
To všechno jsou důvody, proč jsme se rozhodli podpořit sbírku UNICEF #OnMyMind, která běží napříč celou Evropou. A jak můžete spolu s námi pomoci i vy? Při nákupu na Notinu najdete v košíku možnost přispět do sbírky 15 Kč. A my k tomu dalších 15 Kč přihodíme. Sbírka končí 23. prosince, takže se ještě bezpečně stíháte zapojit.
Vše začíná doma...
Sbírkou UNICEF, která usiluje o změnu veřejné debaty, zlepšení komunikace o duševním zdraví ve školách nebo prevenci v rodinách, to ale končit nemusí. Možná vás ve spojení s varovnými fakty napadá, že by si mentální zdraví zasloužilo více prostoru i u vás doma.
Protože se na něj můžete u dětí soustředit už od doby, kdy začnou více vnímat lidské emoce a samy mluvit. Už jen tím, že se pokusíte vytvořit stabilní domov, kde se bude dítě cítit bezpečně a naučí se bez ostychu hovořit o tom, že ho něco trápí. Kde bude cítit dostatek pozornosti i podpory, bude vědět, že ho vyslechnete bez posuzování a pomůžete, jak budete nejlépe umět.
To vy jste tím prvním vzorem pro své děti. Od vás se učí, jak reagovat v těžkých situacích. Dejte jim ten nejlepší příklad v tom, jak se s nepříjemnými pocity popasovat, a ukažte, že není slabost požádat o pomoc.
A nezapomínejte na to ani u starších dětí. Teenagery podporujte ve sdílení jejich pocitů.
Vyvarujte se vět jako „moc přemýšlíš“ a „tím si musí projít každý“. Ukažte pochopení, ale zároveň jim ve správnou chvíli dopřejte prostor. A mluvte s nimi, co nejvíc to půjde. Netlačte, ale ptejte se, a všímejte si jakýchkoliv změn jejich chování.
Myslete na sebe
Jen těžko ale vytvoříte bezpečný a klidný domov, pokud nebudete pečovat také o své vlastní duševní zdraví. A i když může být někdy složité postavit na první místo sebe, udělejte to. Zmáčkněte tlačítko pauza a vyrazte na procházku, nebo alespoň na chvíli odložte telefon a zklidněte svou mysl. Nebojte se říct si o pomoc, pokud ji potřebujete. Ať už jde o péči o domácnost, nebo potřebu promluvit si o tom, čím zrovna procházíte. Otevřete se těm, kterým důvěřujete.
Buďte na sebe hodní a každý den dělejte něco, co vás baví a dodává vám klid. Poslechněte si oblíbenou hudbu, cvičte, tancujte, malujte, užijte si péči o sebe. I deset minut soustředěné pozornosti dokáže zázraky.
Podpořte svůj duševní klid
Ta správná otázka
Vánoční období je příležitostí k zamyšlení se nad tím, zda pomoc nepotřebuje někdo z vaší rodiny či přátel. Najděte si chvilku na to ozvat se těm, pro které rok 2023 třeba nebyl úplně šťastný. Jediná zpráva nebo telefonát a jediná otázka „jak všechno zvládáš“ může změnit mnohé. Pak už stačí jen naslouchat.
Když nás bolí zub nebo si zvrtneme kotník, řekneme o tom svým blízkým zcela přirozeně. A podobně by to mělo být i s tím, jak se cítíme. Pomozte nastartovat změnu a zapojte se s námi do kampaně UNICEF #OnMyMind. Pro zdravější a klidnější svět pro všechny.