Přejít na hlavní obsah

Co je paradentóza, jak ji poznáte a co na ni pomáhá?

19. 5. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 3 minuty

Myslíte, že se vás paradentóza netýká? Pak jste šťastlivci a krvácejících dásní a jiných lahůdek se bát nemusíte. Nejste si jistí, co to ta paradentóza vlastně je a jak se projevuje? V tom případě se radši rychle začtěte do našeho článku s tipy, jak toto onemocnění poznat i jak mu předcházet.

O paradentóze jste nejspíš už slyšeli, ale jak poznáte, že jí trpíte i vy? Co je paradentóza? Způsobují ji bakterie, viry i plísně. Jedním z hlavních příznaků bývá krvácení dásní během čištění, ale i jídla. Varovat by vás měla i neobvyklá citlivost dásní nebo jejich zduření, zarudnutí a vznik drobných prostor mezi zubem a dásní. Právě tady se mohou shromažďovat nežádoucí bakterie. Někdo trpí i brněním zubů a jejich přecitlivělostí.  

Při paradentóze dochází k odhalování zubních krčků, korunky zubů se prodlužují a samotné zuby se začnou viklat.

Mýty o paradentóze 

Paradentóza je problém starších ročníků? Ale kdeže! Může vás potkat i ve dvaceti. Zároveň když něco nebolí, tak problém nevnímáme. U tohoto typu onemocnění se může klidně stát, že dásně krvácejí, ale bolest necítíte. Proto při jakémkoliv dlouhodobějším krvácení dásní navštivte zubaře a vyšetření neodkládejte. 

Co pomáhá na paradentózu

Jak se zbavit paradentózy? 

Základem je pořídit si kvalitní a účinnou zubní pastu proti paradentóze (dokáže stáhnout dásně a zmírnit krvácení), zvolit měkčí zubní kartáček, používat pravidelně a důsledně mezizubní kartáčky a nitě a vyplachovat ústa ústní vodou.  

S čím pomáhá zubní pasta na paradentózu? 

  • Pomáhá předcházet krvácení dásní. 
  • Osvěžuje dech. 
  • Odstraňuje plak a chrání před jeho vznikem. 
  • Zmírňuje nepříjemné pocity způsobené podrážděním dásní. 
  • Předchází tvorbě kazu. 
  • Pomáhá zamezit návratu paradentózy. 

Přestaňte kouřit a ignorovat kazy 

Pamatujte také na to, že paradentózu způsobuje kromě genetických předpokladů také špatná zubní hygiena, kouření, neléčené kazy a hlavně usazený zubní kámen. Pravidelné kontroly u zubaře a návštěva dentální hygienistky ideálně dvakrát do roka vás tedy neminou, zbytek je ve vašich rukou – naučte se správně čistit zuby a dodržujte kompletní hygienu ústní dutiny. Ano, i když jdete spát nad ránem nebo máte zrovna rozkoukanou detektivku.  

Jak se zbavit paradentózy?

Zubní pasta na paradentózu je vybraná a váháte, jak často ji používat? Pokud ji máte proti paradentóze jako prevenci, pak ji klidně střídejte se svou oblíbenou běžnou pastou na zuby. Už vás paradentóza trápí? Používejte pastu proti paradentóze dvakrát denně nebo podle doporučení zubaře. Možná si ze začátku budete muset zvykat na specifickou chuť pasty, ale za týden už vám bude připadat normální. 

Zároveň byste měli vědět, že zubní pasta na paradentózu není lékem na toto onemocnění, jen podpoří zatažení dásní a může zmírnit krvácení. Proto je pořád na prvním místě výborně zvládnuté čištění zubů i mezizubí a používání kvalitních antiseptických přípravků pro zamezení výskytu zánětlivých procesů v dásňových žlábcích, které paradentóza prohlubuje. 

Už víte, co pomáhá na paradentózu? Pak se se správnou pastou a důkladnou hygienou úst už budete moct na svět zeširoka usmívat!