Přejít na hlavní obsah

Těhotenství: pigmentové skvrny, akné, suchá pleť? Tady je top péče, která si s tím poradí

6. 9. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

V průběhu devíti měsíců gravidity zažijete unikátní hormonální jízdu, která se umí „postarat“ nejen o nechutenství, únavu nebo absolutní citlivost, ale také o výrazné změny v kvalitě pleti. Někdo se rozzáří a zkrásní, ale co s tím, když se zrovna u vás projeví hyperpigmentace, těhotenské akné nebo se pokožka celého těla promění v šupinatou pohromu? Péče o pleť v těhotenství má svá omezení, ale pár možností máte!

Hormonální houpačka vs. kvalita pleti 

Kvalitu pleti během těhotenství nemáte moc šanci ovlivnit. Do parády si vás vzaly hormony. „Největší změny na kůži mohou nastat již na konci prvního trimestru, kdy se začínají zvyšovat hladiny pohlavních hormonů progesteronu a estrogenu,“ říká MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. primářka Kliniky preventivní dermatologie v Praze.  

Nicméně to, jak na ně vaše kůže zareaguje, se dá alespoň dopředu odhadnout. Jestliže jste zatím trpěla na suchou pokožku, problém se může znásobit. „Horšit se mohou projevy u atopiků a máte-li sklon k akné, stejně tak platí, že produkce mazu se pod vlivem těhotenských hormonů může zvýšit a akné se po letech klidu vrátí či zhorší, pokud nikdy neodešlo,“ říká lékařka, podle které na kvalitu pleti v těhotenství bude mít vliv také psychická pohoda.  

Co platí na těhotenské akné?

Šupinky na ústupu 

Zatímco na akné platí hydratace, čištění a odpovídající péče, která kontroluje produkci mazu v pleti, na extrémně vysušenou pokožku je třeba aplikovat pravidlo znásobené hydratace. Ta začíná samozřejmě pitným režimem, a pokud vám to nevolnosti dovolí, také konzumací zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vody. A pak je to otázka přímé hydratace, kterou dopřejete pokožce zvenku.  

Pro intenzivní hydrataci funguje

Pigmentové skvrny v těhotenství 

Asi největším problémem a viditelnou změnou k horšímu bývá hyperpigmentace v těhotenství neboli pigmentové skvrny, a to hlavně v obličeji. „Během gravidity mohou také více pigmentovat již dříve vzniklá solární lentiga či pihy, nově mohou vznikat také pigmentové névy,“ říká lékařka.  

„Dále se v tomto období může v obličeji také objevit takzvaná těhotenská maska neboli chloasma či melasma, jejíž příčinou je zmnožení melaninu v bazálních buňkách epidermis pod vlivem zvýšené stimulace estrogeny a progesteronem. Ze stejného důvodu se objevuje také linea nigra – tmavá linka táhnoucí se přes celé bříško až k podbřišku či ztmavlé prsní dvorce,“ dodává.  

Z důvodu hyperpigmentace si pak právě během těhotenství, možná víc než kdy jindy, dávejte záležet na ochraně pokožky před sluncem. Celoročně, tedy i v zimě. Eliminujete tak vznik klasických pigmentových skvrn, které dermatologové znají pod již zmíněným označením solární lentigo. Krém s SPF je tedy základ každé ráno, a pokud nevíte jak, naučte se SPF domazávat i během dne

Léčba hyperpigmentace je o trpělivosti 

A co se týče problému, kterým je melasma, je tu jedna dobrá zpráva: „Obvykle stačí počkat na ustálení hormonů – u někoho se stabilizují už po šestinedělí, u dalších žen až po ukončení kojení. Ale stabilizují, a pak obvykle zmizí i hyperpigmentace, které tyto hormony vyvolaly,“ konstatuje dermatoložka.  

Během těhotenství musíte zapomenout na chemické peelingy, nemůžete si zajít ani na mezoterapii: „Protože opět vlivem hormonů by pleť mohla reagovat nestandardně a například místa vpichu by se mohla zhojit právě těmi nežádoucími hyperpigmentacemi. Dalším důvodem, proč neabsolvovat toto ošetření během gravidity či kojení, je bezesporu fakt, že účinné látky obsažené v peelinzích bývají v obvykle vyšších koncentracích účinných látek, než které jsou v těhotenství dovolené…,“ varuje MUDr. Lucie Rajská.  

Základní péče o „těhotenskou masku“

Jak se zbavit pigmentových skvrn? 

SPF už je jasné v rámci prevence. Ale co dál na pigmentové skvrny v těhotenství? Dívejte se po rozjasňujícím vitaminu C a přípravky s tzv. bakchuciolem. Ten podle lékařky eliminuje tvorbu i viditelnost již stávajících pigmentací. „V pořádku je v tomto směru ještě kyselina glykolová,“ doplňuje.   

Pomohou vám také přípravky s thiamidolem, taktéž látkou s prokázanou zesvětlující schopností a vhodnou pro těhotné i kojící, kterou celkem běžně najdete například v krémech na pigmentové skvrny. A samozřejmě produkty, jež umí pigmentové skvrny zakrýt… 

Až hormonální bouře odezní, většina problémů s pletí se po porodu, potažmo po ukončení kojení, vyřeší vlastně sama. A do té doby už přece víte, co s tím. Užívejte si hlavně své bříško a s problematickou pletí si během těhotenství nedělejte vrásky!