Pigmentové skvrny v těhotenství
Asi největším problémem a viditelnou změnou k horšímu bývá hyperpigmentace v těhotenství neboli pigmentové skvrny, a to hlavně v obličeji. „Během gravidity mohou také více pigmentovat již dříve vzniklá solární lentiga či pihy, nově mohou vznikat také pigmentové névy,“ říká lékařka.
„Dále se v tomto období může v obličeji také objevit takzvaná těhotenská maska neboli chloasma či melasma, jejíž příčinou je zmnožení melaninu v bazálních buňkách epidermis pod vlivem zvýšené stimulace estrogeny a progesteronem. Ze stejného důvodu se objevuje také linea nigra – tmavá linka táhnoucí se přes celé bříško až k podbřišku či ztmavlé prsní dvorce,“ dodává.
Z důvodu hyperpigmentace si pak právě během těhotenství, možná víc než kdy jindy, dávejte záležet na ochraně pokožky před sluncem. Celoročně, tedy i v zimě. Eliminujete tak vznik klasických pigmentových skvrn, které dermatologové znají pod již zmíněným označením solární lentigo. Krém s SPF je tedy základ každé ráno, a pokud nevíte jak, naučte se SPF domazávat i během dne!
Léčba hyperpigmentace je o trpělivosti
A co se týče problému, kterým je melasma, je tu jedna dobrá zpráva: „Obvykle stačí počkat na ustálení hormonů – u někoho se stabilizují už po šestinedělí, u dalších žen až po ukončení kojení. Ale stabilizují, a pak obvykle zmizí i hyperpigmentace, které tyto hormony vyvolaly,“ konstatuje dermatoložka.
Během těhotenství musíte zapomenout na chemické peelingy, nemůžete si zajít ani na mezoterapii: „Protože opět vlivem hormonů by pleť mohla reagovat nestandardně a například místa vpichu by se mohla zhojit právě těmi nežádoucími hyperpigmentacemi. Dalším důvodem, proč neabsolvovat toto ošetření během gravidity či kojení, je bezesporu fakt, že účinné látky obsažené v peelinzích bývají v obvykle vyšších koncentracích účinných látek, než které jsou v těhotenství dovolené…,“ varuje MUDr. Lucie Rajská.