Přejít na hlavní obsah

Opravdu víte, jak skladovat kosmetiku?

1. 10. 2021

Veronika Kučerová

Čtení na 5 minut

V beauty světě existují dva typy lidí. Do první skupiny patří ti z nás, kteří mají kosmetiku pečlivě uspořádanou v organizéru nebo speciální skříňce. Druhou skupinu tvoří ti, jejichž kosmetiku potkáte doma na každém kroku – něco je na umyvadle, něco na poličce, pár oblíbených věcí na nočním stolku. Ať tak či tak, jste si jistí, že to děláte dobře? Máme pro vás tipy, jak skladovat kosmetiku tak, aby vydržela kvalitní co nejdéle!

Proč skladování kosmetiky vůbec řešit? 

Stejně jako potřebuje důkladnou péči naše pleť, potřebují ji taky všechny produkty, které k péči používáme. Když se o ně budete dobře starat, můžou vám vydržet déle – tedy spíš nezkazit se vám dřív, než je to nutné. Kosmetika totiž trpí nejen neustálým otevíráním a zavíráním, kdy se do ní dostávají bakterie, ale taky skladováním na špatném místě, kde se může daleko rychleji a zbytečně kazit. 

Co si zaslouží trochu zchladit

Pleťová péče

U skin care se setkáme s různými konzistencemi produktů, ale nejčastěji určitě s krémy, gely nebo například séry. Takovým bude nejlépe v ledničce, jelikož se doporučuje skladovat je při teplotě okolo 12 stupňů. 

Příjemným bonusem je pak to, když se ráno potřebujete zbavit kruhů nebo otoků pod očima. Nejen, že můžete z ledničky vytáhnout i váš jade roller (jestli ho tam ještě nemáte, není na co čekat!), ale můžete sáhnout i po očním krému Bobbi Brown Vitamin Enriched Eye Base. Ten vaše oční okolí naboostuje vitamíny a perfektně vychlazený probudí vaše oči a připraví je na celý den. 

Make-up

Máte rádi krémové beauty pomocníky? Ať už jde o rtěnky, stíny, make-up nebo třeba tvářenku, pobyt v ledničce jim taky svědčí a může prodloužit trvanlivost kosmetiky – samozřejmě vycházejte z údajů na balení konkrétního produktu. Ideální je takto zchladit i produkty, které už máte doma v zásobě, ale teprve čekají na to, až je poprvé otevřete. 

A víte, jak si zajistíte super refresh celého obličeje těsně před tím, než začnete kouzlit s make-upem? Dejte do lednice taky primer! Podkladové báze jako MAC Cosmetics Prep + Prime nebo Smashbox Photo Finish Foundation Primer vaši pleť dokonale vyhladí před aplikací make-upu a jejich nanášení si užijete víc než kdy dřív.

TIP: Do lednice můžete schovat taky svoje oblíbené laky na nehty, které v teple rychleji vysychají. A pokud už tam toho máte až moc, pořídit si můžete i speciální mini a roztomilou ledničku na kosmetiku. Ano, opravdu existují!

- Verča K.

Co nepatří do lednice ani do koupelny? 

Přítmí, sucho a stálá teplota – to bychom mohli označit za pomyslnou svatou trojici, kterou byste se měli řídit. Některými produkty hned nemusíte zabírat další místo v ledničce, ale zároveň byste je neměli mít v koupelně. Chápeme, že tam máte všechno hezky po ruce, ale zrovna v téhle místnosti je většinou vlhko a často i příliš teplo. Na vině je obyčejné sprchování, fénování vlasů nebo například špatné odvětrávání. 

Vlhko nedělá moc dobře například pudrovým produktům, které se v něm můžou zbytečně srážet a vy tak nevědomky ničíte jejich kvalitu. 

Vystavování na přímém světle byste měli uchránit snad všechno, co jde, jelikož se na něm můžou vaše oblíbené kousky jednoduše zkazit. Stejně tak je to s příliš vysokými teplotami.

Před světlem, vlhkem a vysokými teplotami byste měli uchránit taky vaše parfémy. Kvůli těmto faktorům se narušují chemické vazby, může se tak změnit vůně a zkrátit trvanlivost parfému. Ideální je tedy opět místo, kde bude alespoň přítmí, sucho a konstantní teplota. 

Produkty

Nenároční parťáci 

Nebojte, určitě máte doma i spoustu produktů, které nemusíte tolik řešit. Nenáročné jsou například řasenky – ty ale nejsou tak trvanlivé. Jednak po pár měsících používání vyschnou, vyschlá řasenka pak na řasách nedrží a drolí se. A také se v nich ale kvůli neustálému otevírání a zavírání množí bakterie, které by se opravdu neměly dostat do očí. Skladování je tedy nenáročné, jen je třeba myslet na včasnou výměnu! 

Kam s tím? 

Pro všechny produkty, které nemusí být v chládku, stačí vymyslet nějaké místo v přítmí a v konstantní teplotě. Může to být skříňka nebo polička ve vaší ložnici, make-up organizér, který můžete někam schovat, nebo pořiďte rovnou kosmetický stolek (a splnit si tak sen spousty z nás!). 

Schovat tu můžete zkrátka vše, co se do vaší beauty skřínky vejde. Alespoň tak budete mít příležitost zorganizovat si kosmetiku a vyřadit produkty, které už tak často nepoužíváte. Ostatní budete mít hezky po ruce na jednom místě. 

Kromě pudrů, pudrových tvářenek, stínů, parfémů, nebo řasenek – kdybychom měli vyjmenovat vše, bylo by to na další článek – můžete přidat i setting spreje, nebo udělat místo na nějaký nový! Vyzkoušejte jednoho z našich oblíbenců, které podrží váš make-up, ať už vás čeká den v práci nebo party all night long! Vyberete si Urban Decay All Nighter, MAC Cosmetics Prep + Prime Fix+ nebo Bobbi Brown Primer Plus Hydrating 3-in-1 Spray?

Za jak dlouho se kosmetiky raději zbavit? 

To je opravdu různé a určitě kontrolujte každý jednotlivý produkt zvlášť. Buď byste na obalu měli najít konkrétní datum expirace, nebo tu známou ikonku s otevřeným kelímkem, která nám říká, jak dlouho po otevření můžeme produkt používat. 

Jak to mají s expirací základní beauty kousky? 

Parfémy – otevřené vydrží 2 až 3 roky

Čisticí pleťová kosmetika – spotřebujte ideálně za 6 měsíců, maximálně rok

Tělové krémy a pleťové krémy – vydrží cca rok 

Vlasová kosmetika – vydrží cca rok 

Make-up

Tekuté produkty (make-up, tvářenka, rozjasňovač…) – můžou vydržet až rok a půl

Pudrové produkty (pudr, stíny, tvářenka…) – vydrží klidně i několik let 

Krémové produkty (make-up, stíny, rtěnky…) – mají výdrž kolem jednoho roku 

Řasenky – 3 až 6 měsíců 

TIP NA ZÁVĚR: Dalším trikem, jak zbytečně neubližovat naší kosmetice, je nabírání jakéhokoli produktu pomocí špachtličky. Je to hygieničtější způsob, který omezí přenášení bakterií a mikrobů z prstů.