Přejít na hlavní obsah

Nepříjemnost jménem seborea. Víme, co pomáhá.

28. 10. 2021

Andrea T.

Čtení na 4 minuty

Začaly se vám ve vlasech objevovat suché šupinky? Lupy jsou znakem narušeného pH pokožky, např. kvůli používání nevhodné kosmetiky. Pokud se ale tvoří na pokožce mastná šupinatá místa, která červenají a svědí, jedná se pravděpodobně o seboroickou dermatitidu.

Jak poznat seboroickou dermatitidu

Pokud na sobě výše zmíněné symptomy pozorujete, znamená to, že se ve vaší kůži vytvořil zánět způsobený přemnožením kvasinky rodu Malassezia. Kůže se snaží tento problém vyřešit zrychlenou tvorbou kožních buněk. Tím přirozeně buňky rychleji stárnou a ve velkém množství se odlupují. Zánět se vyskytuje na místech s vyšší produkcí séba - nejčastěji ve vlasech, za ušima, podél linie vlasů a v obličeji.

Nejedná se o kožní nemoc, která by byla přenosná nebo výrazně ohrožovala vaše zdraví. Může se však podepsat na psychické pohodě a mít dopad na váš společenský život. 

Co je příčina seborey

O náchylnosti k této nemoci rozhoduje do značné míry vaše genetická predispozice. Jednou z příčin může být hormonální nerovnováha, vysoce se mastící pleť nebo porucha imunity. Pokud už jste se seboroickou dermatitidou setkali na vlastní kůži, zjistěte u svého lékaře, zda nemáte nedostatek vitamínu B. Onemocnění zhoršuje (jako většinu zdravotních problémů) nezdravá životospráva a dlouhodobý stres. Ačkoliv si můžete všimnout, že se seborea výrazně mírní v letních měsících působením slunečních paprsků, rozhodně nevynechávejte SPF ochranu a pokrývku hlavy.

Co na seboreu ve vlasech

Jakmile pojmete podezření, že vaším problémem nejsou jen obyčejné lupy, nebojte se co nejdříve svěřit do péče odborníka z oboru dermatologie. Naštěstí existuje na trhu již mnoho značek, jejichž produkty jsou pro vás šancí, jak zmírnit nepříjemné projevy seborey ve vlasech. Doporučujeme šampon na seboreu Alfaparf Milano Semi Di Lino Scalp Rebalance, který pomáhá pokožce hlavy regulovat tvorbu mazu a při pravidelném používání obnoví její přirozenou pH rovnováhu. Pro okamžitou pomoc při svědění mějte v koupelně také šampony Ducray Kelual DSVichy Dercos Anti-Dandruff, které citlivé pokožce rychle uleví.

Produkty

6 základních tipů jak na seboreu

  1. Důkladně smývejte přípravky

Ať už se jedná o sprchový gel, šampon nebo čistič na pleť, vždy dbejte na to, abyste opláchli z kůže i vlasů úplné množství produktu. Oplachování by mělo vždy zabrat dvakrát více času než samotné mytí nebo čištění.

  1. Dopřejte pokožce očistu

Pro detoxikaci kůže a kořínků vlasů doporučujeme zařadit do vaší rutiny vlasový peeling. Vyzkoušejte např. Fusio Scrub Énergisant. Po umytí vlasů šamponem a oplachu vodou aplikujte peeling a dopřejte si velmi jemnou masáž. Odstraníte díky tomu všechny nečistoty a odumřelé kožní buňky.

  1. Omezte množství kosmetiky

Ve dnech nejsilnějších projevů nemoci nebo během léčby raději vynechte používání stylingových přípravků, make-upu a některé pečující kosmetiky. Parfém se snažte aplikovat spíše na oblečení než na pokožku. Posuňte termín návštěvy svého kadeřníka, a to především při plánovaném barvení vlasů.

  1. Oblékejte prodyšné materiály

Zahalte se od hlavy až k patě do přírodních látek. Pomáhají udržet cirkulaci vzduchu kolem vaší kůže. Umělé látky naopak vytváří ideální prostředí pro množení kvasinek.

  1. Nezapomínejte na vnitřní očistu

Stavu vaší kůže rozhodně prospěje vyvážená strava, dostatek vitamínů a minerálů. Naopak omezte co nejvíce alkohol a velmi ostrá nebo sladká jídla. Ač se to lépe radí, než praktikuje, pokuste se také vyvarovat přílišné emoční zátěži a stresu.

  1. Buďte důslední v léčbě seborey

Mějte na paměti pravidelné užívání medikamentu, který vám doporučí váš kožní lékař.

 

Jak se zbavit seborey není jednoduché poradit. Seboroická dermatitida je totiž chronické onemocnění, které je velmi těžké zastavit. Pokud ale nepodceníte včasnou návštěvu odborníka i domácí péči, můžete udržet jeho nepříjemné projevy pod kontrolou.