Přejít na hlavní obsah

Šnečí sliz i velrybí výměšky: co obsahuje kosmetika ve vaší koupelně?

19. 4. 2023

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 4 minuty

Výtažky z okvětních lístků růží, měsíček, aloe vera… Ale také šnečí sliz, hadí jed nebo výměšky velryb. Co mají tyto věci společného? Všechno jsou to kosmetické přísady, které můžete mít i ve své koupelně. Že to není váš případ? Možná vás překvapí, za jakými „krycími jmény“ se některé schovávají.

1. Tajemná vůně ambry 

Ambra je běžnou součástí parfémů a označuje v podstatě velrybí výměšky, které z vás, pokud je najdete na pláži, udělají milionáře. Trochu šílený, ale pravdivý příběh. Ambra skutečně vzniká v trávicím traktu vorvaňů a jejím úkolem je chránit zvíře při spolknutí ostrých předmětů, třeba tvrdých schránek korýšů. Čas od času vorvaň hmotu vyvrhne (nebo dokonce vyloučí spolu s trusem, jak naznačují někteří vědci), ta následně pluje v mořské vodě a „zraje“ na pláži, čímž získává nezaměnitelné aroma. Kvůli němu je také tolik ceněná (vzpomeňte si na to, až budete příště u moře hledat mušle).    

Pokud jsme vám váš oblíbený parfém trochu znechutili, klid. Z důvodu ceny se dnes ambra většinou vyrábí synteticky, výsledek však není úplně stejný.   

2. Hadí jed s účinky botoxu 

Efekt botoxu, ale bez jehel? Zkuste hadí jed. „Tato složka má schopnost utlumit pohyb svalů a pomáhá tak vyhladit mimické vrásky, jako je třeba nosoretní rýha, vrásky na čele či mezi obočím,“ uvádí Šárka Štefančíková, kosmetička s více než třicetiletou praxí, která zároveň vystudovala farmacii. Na rozdíl od botoxu si ale výsledek užijete jen pár hodin. „Účinek je pouze povrchový a časově omezený. Rozhodně není řešením hlubokých vrásek,“ upozorňuje Šárka Štefančíková.  

Hadí jed v kosmetických přípravcích je syntetického původu (někdy jej najdete pod názvem SYN-AKE) a vyzkoušet ho tak můžou i zastánci veganské kosmetiky.

Troufnete si na hadí jed?

3. Kozí mléko jako záchrana citlivé pleti 

Ruku na srdce, spíše než zázračný účinek hraje u některých ingrediencí v kosmetickém průmyslu roli marketing. Obviňovat z toho kozí mléko by ale nebylo fér. Suchá, aknózní nebo citlivá pleť vám za něj totiž bude nekonečně vděčná. Obsažené mastné kyseliny mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a snižují tak zarudnutí nebo svědění pokožky. Je také velmi výživné a hydratační a kyselina mléčná funguje jako exfoliant. Že by nová must-have péče ve vaší koupelně? 

Zkuste péči s kozím mlékem

4. Šnečím slizem proti vráskám 

Patříte k těm, kdo přísahají na korejskou kosmetiku? Pak už nejspíš šnečí sliz a jeho efekt znáte. Pokožku vyhlazuje, stimuluje produkci kolagenu a má i příznivý vliv na hojení ran. V krémech na obličej a pleťových sérech na vypnutí pleti tak má své opodstatnění. Najdeme jej i v přípravcích na akné, u těch ale pozor na vysušující účinek této látky. „Pokud začneme aknozní pleť vysušovat, její jediná obrana je, že se začne ještě více mastit,“ dodává Šárka Štefančíková.  

Dejte šanci šnečímu extraktu

5. Zázračná placenta 

Je nabitá bílkovinami a má výjimečné hydratační účinky. Hojí záněty a ekzémy a pomáhá i v boji s vráskami. Placenta, zázračná to věc. Ale není placenta jako placenta a zpracování zde hraje klíčovou roli. „Pokud je výtažek z placenty zpracován do nano velikosti a má potřebnou schopnost průniku, je v podstatě „zázračnou“ složkou kosmetiky. Ale běžný komerční kosmetický průmysl toto takřka nenabízí,“ upozorňuje Šárka Štefančíková.  

A odkud že se ta placenta vlastně bere? S tou lidskou se na kosmetickém poli setkáte málokdy (ačkoliv v některých zemích se skutečně používá!), běžnější je placenta zvířecí, především ovčí. „V profesionální kosmetice se pak objevují i rostlinné alternativy, které využívají kmenových buněk například speciálního druhu rajčete nebo jablka,“ doplňuje odbornice.  

Tak co říkáte, zůstanete u kyseliny hyaluronové, nebo si na pomoc s vráskami vezmete hadí jed a šnečí sliz?