Přejít na hlavní obsah

Nejlepší unisex parfémy: TOP 10 vůní, které budete milovat oba

9. 2. 2020

notino.cz

Čtení na 3 minuty

Vůně jen pro muže a jen pro ženy? Na to můžete zapomenout! Nenechte se ovládat stereotypním dělením podle genderu a vybírejte z naší top 10 unisex parfémů, které podtrhují osobitý styl i jedinečný šarm každé osobnosti, ať už se do jejich vůně „obleče“ on, nebo ona.

Průkopníci unisexu

Ty nejlepší unisex parfémy začal svět poznávat teprve po roce 1994, kdy parfuméři Alberto Morillas a Harry Fremont představili pod značkou Calvin Klein proslulou svěží citrusovou unisex vůni Calvin Klein CK One. Svobodomyslnou „toaletkou“ s ovocným nástupem a květinovým srdcem se rázem začali vonět úplně všichni, čímž se pomyslně smazala dosud nepřekročitelná hranice. No není skvělé, když vám v koupelně stojí jen jeden parfém a sáhnout po něm můžete oba?

Kouzlo unisex vůně

U kompozic unisex parfémů se jejich tvůrci snaží o posun od sexuality k neutralitě. Nemyslete si ale, že ty nejlepší unisex parfémy snad nejsou vyzývavé. Jen v nich nevládnou typicky ženské a mužské ingredience. Krásným příkladem nesmírně smyslných a návykových unisex vůní jsou ty orientální, jako třeba Boucheron La Collection Vanille de Zanzibar nebo Tom Ford Tobacco Vanille – v těchto slunečných vůních dominuje opojná a teplem sálající vanilka, která se u Boucheronu mísí s jantarem a heliotropem, zatímco u Toma Forda s akordy fazolí tonka, květů tabáku a kakaa. případně. Orient v podobě Montale Intense Café zase nejlépe vynikne v chladnějších dnech, které dávají prostor nótám čerstvě namleté kávy s nádechem smetany a cukru, bílého pižma a smyslné ambry.

Tvář dáte parfému vy

Ben Gorham, zakladatel švédské značky Byredo, se nechal v rozhovoru pro Vanity Fair slyšet, že při tvorbě niche unisex parfémů rezonuje především s osobním vyjádřením a nikdy mu nedává tvář muže ani ženy. Parfémy Byredo jsou tak stejně bezstarostné jako jejich tvůrce. Například Byredo Bal D'Afrique milují muži i ženy díky nádechu jiskřivého citronu a bergamotu, květinovému srdci a měkkému bílému pižmu. O tuhle unisex vůni se budete přetahovat!

Citrusy i květiny

Obdobně rozpustilé a hravé jsou i další dva niche skvosty z našeho výběru top 10 – po sicilských citrusech vonící kolínská voda Acqua di Parma Colonia a svěží, nepředvídatelná a nonšalantní květinovodřevitá unisex vůně Anyway od Juliette has a gun, nezávislé italské značky niche parfémů Romana Ricciho, vnuka proslulé Niny Ricci. Jejich harmonický, elegantní a čistý základ ocení volnomyšlenkářské duše i beznadějně zamilovaní blázni.

Osobitost hraje prim

Zcela výjimečné jsou pak dřevité kompozice. Podle tvůrců vůní je v oblibě mají smyslní muži i nespoutané ženy, ty, které neváhají obléknout trenčkot svého muže a ve společnosti tvrdí, že oversize velikost je v kurzu. Dřevité aromatické vůně jsou totiž něco jako rebelské gesto vyvolávající silné emoce.

Z takových vám můžeme doporučit jedinečnou niche „svatou“ trojici: Collection Extraordinaire Bois Doré od Van Cleef & Arpels, Philosykos od Diptyque a Escentric 01 od Eccentric Molecules. Vůně, ve kterých dominují komponenty jako týk, cedr, fíkovník nebo různé druhy pepře, jsou zvlášť vhodné pro speciální příležitosti, kterou může být i blížící se Valentýn!