Nejlepší složky kosmetiky: Zkuste zázračný retinol nebo šnečí sliz!

21. srpna 2019Jana P
Když si vybíráte krém, sérum nebo třeba pleťovou masku, potřebujete znát její účinné složky. Jaké patří k těm nejlepším složkám kosmetiky vůbec?

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je pleti vlastní, ale po třicítce se vyplatí dodávat ji i zvenku. Kyselina hyaluronová umí totiž hydratovat (každá molekula na sebe naváže mnohonásobně více vody, než váží ona sama), likviduje volné radikály, napomáhá regeneraci také tím, že podporuje přirozenou produkci kolagenu i elastinu a umí redukovat nejen jemné, ale také hlubší vrásky. Radost vám udělá např. Mixa Hyalurogel Rich s extra hydratačním účinkem, který se perfektně hodí na závěr vysušujícího léta.

Více si o této zázračné složce kosmetiky přečtete v našem speciálním článku Kyselina hyaluronová

Retinol

Retinol, derivát vitamínu A, je v kosmetice nepostradatelný už 40 let. Funguje na pigmentové skvrny, ohromujícím způsobem působí proti jemným i viditelnějším vráskám, posiluje pleť a iniciuje v ní tvorbu kolagenu, keratinu a elastinu. V důsledku tedy kosmetika s retinolem brání nejen pigmentovým skvrnám nebo stárnutí, ale také vysoušení, ochabování a šupinatění pleti. Ideální je v noční péči (např. Elizabeth Arden Retinol Ceramide Capsules Line Erasing Night Serum), protože na denním světle, resp. na slunci, je nestabilní.

Vitamín C

Popsat působení vitamínu C na pleť je jednoduché – je pro ni jako příval energie, přináší rozjasnění, odstraňuje známky i té největší únavy, redukuje kruhy pod očima… Kromě toho je nepřekonatelným antioxidantem, odráží útoky volných radikálů a chrání mladistvý vzhled pleti i její jednotný odstín. Více koncentrovaná séra se doporučuje uchovávat v chladu a temnu a jsou doporučená podobně jako retinol především na noc. Nižší koncentraci vitamínu C vám nabídnou i denní krémy, jako třeba novinka Payot My Payot s osvěžující vůní ovoce.

Arganový olej

…neboli tekuté či marocké zlato. Má široké spektrum použití: umí vyživit pleť stejně jako uhladit a posílit třepící se vlasy. Zjemňuje jizvy, skvělý je i na ekzémy, akné nebo popálenou pokožku. To všechno díky obsaženému vitamínu E nebo esenciálním mastným kyselinám a fytosterolům. Samotný arganový olej voní lehce oříškově, ale je i složkou kosmetických produktů, jako je vlasová maska Eveline Cosmetics Argan + Keratin, po níž budou i ty nejkrepatější vlasy jako hedvábí!

Hlemýždí extrakt

Šnečí neboli hlemýždí extrakt, v angličtině „snail secretion filtrate“, je dokonce oficiálně registrovaným názvem složky kosmetiky. Obsahuje milovanou kyselinu hyaluronovou, peptidy s antimikrobiálním působením, enzymy pro vnitřní obnovu buněk a další složky. Dohromady tvoří unikátní koktejl s anti-ageing a hydratačním účinkem! Vybrat si můžete třeba šnečí krém Mizon Multi Function Formula, nebo vyzkoušejte cokoliv z naší sekce s kosmetikou s hlemýždím extraktem!

Kolagen

Kolagenová vlákna jsou něco jako přirozená „výztuž“ pleti, kolagen pak zpevňuje a udržuje napjatou nejen pokožku, ale také klouby a pojivové tkáně. S věkem ovšem kolagen ubývá, takže když po třicítce začnete používat kosmetiku s kolagenem, uděláte jen dobře. Perfektně funguje například Delia Cosmetics Gold & Collagen Rich Care, koncentrované sérum proti vráskám.

AHA kyseliny

Vyživená či hydratovaná pleť potřebuje také čištění. A právě proto jsou oblíbenou složkou kosmetiky AHA kyseliny, potažmo BHA kyseliny, jež se ve vysoké koncentraci používají pod lékařským dohledem k tzv. chemickému peelingu a které můžete v nižší koncentraci používat také k šetrnějšímu chemickému peelingu v rámci domácí péče o pleť. Obě kyseliny ve vzájemné spolupráci „rozpouštějí“ vazby mezi buňkami a umožňují tak exfoliaci těch odumřelých. Stačí je používat dvakrát týdně, jako sérum Revolution Skincare 30% AHA + BHA Peeling Solution.

Přečtěte si více