Přejít na hlavní obsah

Vychytaná letní péče o vlasy podle kadeřníků: Co používat a na co raději zapomenout?

10. 7. 2024

Petra Vachoušková

Čtení na 5 minut

Ruku na srdce: Víte, jak pečovat o vlasy v létě? Letní paprsky vaše vlasy sice hezky přirozeně prosvětlí, na druhou stranu ale i vysuší, polámou a celkově oslabí. Poradíme, jak vlasy udržet navzdory horkým letním teplotám zdravé a krásné.

Stejně jako jste si zvykli chránit před sluncem svou pokožku opalovacími krémy, měli byste myslet na své vlasy. Existuje celá řada osvědčených beauty pomocníků, které je ochrání nejen před sluncem, ale i před slanou vodou a chlórem z bazénů. Spreje, šampony či krémy na vlasy, které obsahují SPF a další cenné složky, se postarají o nezbytnou hydrataci a dodají i vytoužený zdravý lesk. 

Péče o vlasy v létě má svá SPF pravidla 

Pokud se chystáte strávit celý den na slunci nebo víte, že máte jemné vlasy náchylnější k poškození, vlasové přípravky s UV ochranou byste v létě rozhodně používat měli. Obvykle obsahují SPF od 10 do 50, přičemž v horkých letních dnech se vyplatí spíše vyšší ochrana vlasů proti slunci, tedy SPF 30– 50. Vlasová kosmetika s UV filtry má navíc celou řadu dalších benefitů.  

„Obsahuje hydratační složky, jako kokosový, arganový a jojobový olej, dále glycerin nebo kyselinu hyaluronovou, která vlasy chrání před vysoušením. Často v nich najdete také antioxidanty, vitamín E nebo extrakt ze zeleného čaje. Většinou nechybí ani keratin nebo kolagen – látky, které posilují strukturu vlasů. Výjimkou nejsou ani botanické extrakty. Výtažky z aloe vera, levandule a různých bylinných složek mají na vlasy a pokožku hlavy uklidňující a regenerační efekt,“ vysvětluje kadeřník Tibor Němec.  

Další výhodou vlasové kosmetiky s vysokým SPF je fakt, že tyto produkty obvykle dovedou ochránit před sluncem nejen vaše vlasy, ale právě i pokožku hlavy. Díky tomu se pak můžete vyhnout velmi nepříjemnému, mnohdy až bolestivému spálení pěšinky.  

Top letní péče o vlasy

Když ochrana vlasů proti slunci chybí 

Pakliže chránit vlasy před sluncem zapomínáte, může dojít k vysoušení vlasů, poškození jejich struktury, vyblednutí barvy vlasů a ztrátě elasticity. 

„Sluneční záření vlasy vysuší a odstraní z nich přirozenou vlhkost. Kvůli tomu se stávají křehčími a náchylnějšími k polámání. Hrozí také poškození celkové struktury vlasů, což vede ke ztrátě jejich pružnosti a k roztřepení konečků, které se pak musejí zastřihnout. Vlasy nepřetržitě vystavené agresivnímu slunci v kombinaci například s mořskou nebo chlorovanou vodou pak ztrácejí svůj lesk. Vypadají nezdravě, mdle. Obarvené vlasy pak zase přicházejí o svůj původní odstín, který vybledne,“ vyjmenovává všechna úskalí vlasů spojená se sluncem kadeřnice Kateřina Hamplová. 

Letní péče o vlasy: kdy a jak používat 

Například po spreji na vlasy s SPF byste měli sáhnout ideálně 15–30 minut před odchodem na pláž a používat ho zhruba třikrát denně. Krém na vlasy s SPF nebo vlasový olej raději jen dvakrát denně a nanášet ho do vlasů rovnoměrně a velmi opatrně. „Vlasový krém či olej s SPF může zejména jemné a řídké vlasy více mastit a celkově je zatěžovat,“ vysvětluje důvod opatrnosti kadeřník Tibor Němec.  

Pokud se vystavujete intenzivnějším paprskům po delší dobu, měli byste přípravek na vlasy s UV ochranou i pravidelně reaplikovat. Důležité je obnovit ochranu vlasů po koupání, plavání nebo jakémkoliv sportu, kde si vlasy a pokožku hlavy nechráníte jinak – třeba helmou nebo kšiltovkou. 

A kolik sluneční ochrany je pro vlasy tak akorát? Vždy záleží na jejich délce a hustotě. Zkuste se proto řídit jednoduchou pomůckou: málo vlasů, málo spreje nebo krému. A naopak více vlasů, více produktu. „Pro jemné vlasy bych volil asi čtyři stříknutí spreje, a to dvě na levou a dvě na pravou polovinu hlavy. Při použití vlasového oleje nebo krému na vlasy s SPF bych byl kvůli rychlejšímu maštění vlasů opatrnější,“ upřesňuje kadeřník Tibor Němec.  

Péče o vlasy v létě, která stojí za vyzkoušení

Co ještě můžete pro své vlasy v létě udělat 

Vzhledem k tomu, že vlasy nejsou živými buňkami jako kůže, může být ochrana vlasů proti slunci složitější. Proto je lepší nosit kšiltovku, klobouk či šátek. 

„Omezte také používání veškerých tepelných stylingových prostředků. Vlasy jen lehce prosušte u hlavy na co nejnižší možnou teplotu, aby se vlasová pokožka nezapařila. Po každém umytí šamponem nezapomeňte na kondicionér a zhruba jednou týdně používejte i hydratační vlasovou masku. Před létem a na konci prázdnin si nechejte konečky zastřihnout. Zabráníte tím třepení vlasů a jejich výraznějšímu poškození,“ dodává na závěr kadeřnice Kateřina Hamplová. 

Hydratační a regenerační masky

Už víte, jak chránit vlasy před sluncem? Investovat do vlasových přípravků s SPF se vám rozhodně vyplatí. Navíc vás rozhodně přijdou na méně peněz než následná obnova vybledlé barvy vlasů u kadeřníka, anebo náprava jejich celkového poškození.