Kosmetické složky, kterým se raději vyhněte
Hned v počátcích těhotenství si určitě projděte všechny svoje kosmetické oblíbence, které používáte, a přečtěte si podrobněji jejich složení. „Těhotenská kosmetika by neměla obsahovat žádné deriváty vitaminu A, to znamená retinoly, retinoidy apod. Retinol je zakázanou složkou, dokonce i v následné době kojení,“ uvádí dermatoložka Barbora Grillová z Rajska Clinic.
Podle kožní lékařky je za nevhodnou složku považovaná také kyselina salicylová (na obalech označená zkratkou BHA). „Dále také arbutin a esenciální oleje, mezi které patří i velmi populární tea tree oil a rozmarýnový olej – ten ženy často využívají k péči o vlasy,“ míní dermatoložka.
K nevhodným látkám nakonec patří i benzoyl peroxid, který se objevuje v produktech určených pro léčbu akné, ale pouze na předpis. A podobně je to i s aluminiovými solemi obsaženými v antiperspirantech či formaldehydem, který se může vyskytovat v přípravcích pro narovnávání vlasů.
Napomoci vám může i tabulka kosmetických ingrediencí od odborníků z FDA (= Food and Drugs Association). Jednotlivé složky jsou v tabulce rozděleny do kategorií, přičemž pro těhotné jsou bezpečné pouze složky v kategorii A nebo B.
Majitelky citlivé pleti pak v těhotenství mohou dráždit také ovocné kyseliny (AHA, PHA), přestože nejsou přímo zakázanou složkou. Pleť v těhotenství ale bývá mnohem choulostivější, tudíž může na trochu agresivnější kosmetické složky nevhodně zareagovat. „Z toho důvodu se obecně doporučuje i kosmetika bez parfemací, parabenů či sulfátů, které by pleť v těhotenství mohly zbytečně dráždit,“ dodává dermatoložka Barbora Grillová z Rajska Clinic.
Co se s vaší kůží v těhotenství děje a proč
Pleť v těhotenství se může vlivem hormonálních změn chovat dost nevyzpytatelně. Některým ženám se stav pleti, vlasů i nehtů kvůli zvýšené hladině hormonů a celkově většímu prokrvení pokožky paradoxně zlepší. Jiné ale takové štěstí nemají. Trápí je špatná pleť v těhotenství, ale i padání vlasů v těhotenství. Začátky tohoto období bývají spojené také s nežádoucí tvorbou akné nebo se zhoršením jeho dlouhodobého stavu. Po celé těhotenství pak nejsou výjimkou ani ekzémy a potrápit může nepříjemné svědění pokožky.
„Na kůži se v tuto dobu objevují i zcela nová znaménka, případně tmavnou ta původní. Během těhotenství se totiž v těle aktivuje hormon melanotropin, který stimuluje tvorbu pigmentací,“ vysvětluje dermatoložka Barbora Grillová. Ze stejného důvodu se podle ní v těhotenství snadněji vytvářejí i pigmentové skvrny. „U některých žen se právě vlivem melanotropinu objeví na břiše také takzvaná linea nigra – tmavá linka vedoucí od pupíku do oblasti podbřišku,“ dodává kožní lékařka.
Vhodná kosmetika pro těhotné
Při péči o pokožku se v těhotenství vyplatí maximálně podporovat kožní bariéru, tedy svrchní ochrannou vrstvu kůže. „Zaměřila bych se proto na dostatečnou hydrataci pleti, na její zklidnění a samozřejmě i na dostatečnou ochranu před sluncem. Pro hydrataci a posílení kožní bariéry jsou ideální přípravky obsahující kyselinu hyaluronovou, ureu a ceramidy. Pigmentacím bych se snažila předcházet každodenní aplikací přípravků s SPF 50 a jejich velmi častou reaplikací,“ uvádí Kristýna Hlaváčová, odborná kosmetička z @Better_skin_now.
Přípravky obsahující vysoký UV faktor jsou v těhotenství naprostou nutností. Chraňte se proto dostatečným množstvím krému s vysokým SPF a při pobytu venku po dvou hodinách aplikaci přípravku zopakujte.
Kromě krémů využívejte k ochraně před sluncem také sluneční brýle a klobouk. „Máte-li pleť citlivou, vybírejte raději SPF s obsahem minerálních filtrů, které tolik nedráždí pokožku. Případně sáhněte po produktech s oxidem zinku či titanu,“ dodává dermatoložka Barbora Grillová.
SPF ochrana s minerálními filtry
Celkové zhoršení pleti v těhotenství, pigmentové skvrny, těhotenské akné, nebo dokonce problémy s rosaceou můžete řešit pomocí produktů s kyselinou azealovou. „Kyselina azealová není v porovnání s jinými kyselinami tak silná, tudíž nenarušuje kožní bariéru pokožky,“ vysvětluje kosmetička Kristýna Hlaváčová. Stejně tak jako bakuchiol. Jedná se o přírodní omlazující složku, která představuje alternativu k vitaminu A. Podobně jako kyselina azealová pomáhá bakuchiol řešit akné v těhotenství, stejně jako problémy s pigmentací. Navíc má prokázaný anti-agingový efekt, což se také vždycky hodí.
„Pokožku v těhotenství je vhodné zbytečně nezatěžovat a spíše si svou každodenní péči o ni co nejvíce zjednodušit. Zaměřila bych se proto především na jemné čištění pleti pomocí mycích pěn, které jsou k pleti šetrnější než například mycí gely. Suchá pokožka v těhotenství, ale i ta velmi citlivá, ocení i mycí syndety. Jsou určené k péči o obličej i tělo, vhodné pro suchou až atopickou pokožku a jejich výhodou je, že v porovnání s klasickými mýdly nevysušují pokožku,“ přidává svůj tip kožní lékařka Barbora Grillová z Rajska Clinic.
Mycí pěny pro pleť v těhotenství
Jak v těhotenství pečovat o pokožku celého těla
Strie v těhotenství – drobné, světle růžové jizvičky, které se vytvářejí v místech, kde došlo k rychlému nárůstu objemu – jsou v tomto období častým jevem. Nejčastěji se objevují na břiše, hýždích, stehnech, ale i poprsí. Sklon k tvorbě strií je však daný zejména geneticky. „Neexistuje bohužel žádná studie, která by potvrdila, že pečlivé promazávání pokožky ochrání těhotné ženy před tvorbou strií. Přesto však takovou péči těhotným vřele doporučuji. Je totiž vhodnou prevencí před vysycháním pokožky a svěděním,“ vysvětluje dermatoložka Barbora Grillová.
K péči o pokožku celého těla doporučuje hydratační tělová mléka a tělové krémy. „Tyto produkty obsahují jak hydratační složky – kyselinu hyaluronovou, ceramidy apod. –, tak ty okluzivní. To je například skvalan, parafin, arganový olej, jojobový olej, kakaové máslo, které uzamknou v pokožce vláhu a zabrání jejímu vysychání. Samotný tělový olej pouze vytváří na povrchu kůže ochrannou vrstvičku, ale hloubkovou hydrataci kůži nezajistí,“ vysvětluje kožní lékařka.
Těhotenská kosmetika: hydratační tělová mléka a tělové krémy
Proč dbát na intimní hygienu a osvojit si i masáž hráze
Určitě je v tomto období důležité dbát i na důkladnou intimní hygienu. Řadu žen totiž v průběhu těhotenství trápí kvůli hormonální nerovnováze a zvýšené hladině hormonu estrogenu také časté kvasinkové infekce. A před porodem je pak dobré myslet i na pravidelné masáže hráze. Využít k ní můžete speciální olej na hráz.
Olej na masáž hráze zpravidla obsahuje růžový olej, pupalku dvouletou či šalvěj. Všechny tyto složky působí protizánětlivě, uvolňují křeče, zvyšují elasticitu tkání a mají celkově příznivý vliv na rozbouřenou hormonální činnost. S masáží hráze, která budoucím maminkám v mnohém dokáže usnadnit příchod miminka na svět (snižuje totiž riziko nastřihnutí hráze při porodu), je podle odborníků dobré začít zhruba šest týdnů před termínem porodu.
Olej pro masáž hráze pár týdnů před porodem
Děláte ve své péči o pleť i pokožku celého těla v období těhotenství vše správně, anebo se vyskytla chybička, kterou jsme vám pomohli odhalit? Vhodná kosmetika pro těhotné rozhodně existuje, tak se nebojte změnit na pár měsíců svoji pečující rutinu.