Majitelky citlivé pleti pak v těhotenství mohou dráždit také ovocné kyseliny (AHA, PHA), přestože nejsou přímo zakázanou složkou. Pleť v těhotenství ale bývá mnohem choulostivější, tudíž může na trochu agresivnější kosmetické složky nevhodně zareagovat. „Z toho důvodu se obecně doporučuje i kosmetika bez parfemací, parabenů či sulfátů, které by pleť v těhotenství mohly zbytečně dráždit,“ dodává dermatoložka Barbora Grillová z Rajska Clinic.
Co se s vaší kůží v těhotenství děje a proč
Pleť v těhotenství se může vlivem hormonálních změn chovat dost nevyzpytatelně. Některým ženám se stav pleti, vlasů i nehtů kvůli zvýšené hladině hormonů a celkově většímu prokrvení pokožky paradoxně zlepší. Jiné ale takové štěstí nemají. Trápí je špatná pleť v těhotenství, ale i padání vlasů v těhotenství. Začátky tohoto období bývají spojené také s nežádoucí tvorbou akné nebo se zhoršením jeho dlouhodobého stavu. Po celé těhotenství pak nejsou výjimkou ani ekzémy a potrápit může nepříjemné svědění pokožky.
„Na kůži se v tuto dobu objevují i zcela nová znaménka, případně tmavnou ta původní. Během těhotenství se totiž v těle aktivuje hormon melanotropin, který stimuluje tvorbu pigmentací,“ vysvětluje dermatoložka Barbora Grillová. Ze stejného důvodu se podle ní v těhotenství snadněji vytvářejí i pigmentové skvrny. „U některých žen se právě vlivem melanotropinu objeví na břiše také takzvaná linea nigra – tmavá linka vedoucí od pupíku do oblasti podbřišku,“ dodává kožní lékařka.
Vhodná kosmetika pro těhotné
Při péči o pokožku se v těhotenství vyplatí maximálně podporovat kožní bariéru, tedy svrchní ochrannou vrstvu kůže. „Zaměřila bych se proto na dostatečnou hydrataci pleti, na její zklidnění a samozřejmě i na dostatečnou ochranu před sluncem. Pro hydrataci a posílení kožní bariéry jsou ideální přípravky obsahující kyselinu hyaluronovou, ureu a ceramidy. Pigmentacím bych se snažila předcházet každodenní aplikací přípravků s SPF 50 a jejich velmi častou reaplikací,“ uvádí Kristýna Hlaváčová, odborná kosmetička z @Better_skin_now.