Přejít na hlavní obsah

Nejlepší kosmetika pro těhotné? Víme, co vaší pleti prospěje

5. 7. 2020

notino.cz

Čtení na 5 minut

Zhoršení pleti v těhotenství není nic neobvyklého. Když máte ale po ruce kvalitní pěsticí přípravky a specializovanou těhotenskou kosmetiku, nejčastějším problémům se můžete klidně vysmát.

Krásná tvář? Není problém…

Zvýšená péče o pleť v těhotenství je podle dermatoložky Nadi Knotové klíčová. „U mnoha žen může vlivem hormonů docházet k různým novým projevům na kůži. Kvůli zvýšené hladině estrogenu a progesteronu vznikají často na pokožce rozsáhlejší projevy akné, zvětšené póry, rozšířené cévky, přesušená místa, ale i tmavé skvrnky, kterým se říká melasma,“ vysvětluje lékařka.

„Ze zkušenosti vím, že zvlášť hyperpigmentace budoucí maminky hodně rozhodí. Pleť v těhotenství totiž zvýšeně pigmentuje nejen na mechanicky namáhaných místech, jako jsou třísla, podpaží, genitální krajina, prsní bradavky a v oblasti břišní čáry, ale i na obličeji (nad horním rtem, na tvářích a čele). I když se pigmentovaná pleť navrátí už pár měsíců po porodu do normálu, tmavé flíčky dokážou v průběhu těhotenství rozplakat nejednu maminku.“

Projasněte, osvěžte a sjednoťte tón

Podle dermatoložky je proto zcela zásadní používání kvalitní sluneční kosmetiky, případně specializovaných ochranných krémů s vysokým SPF, aby se hyperpigmentace ještě více neprohlubovala. Například Elizabeth Arden Eight Hour Cream Great 8 Daily Defense Moisturizer s SPF 35 tvář ochrání i před modrým či infračerveným světlem, nečistotami z ovzduší nebo slunečním zářením. Zároveň pleť hydratuje, eliminuje kožní maz, stahuje póry a minimalizuje nedokonalosti.

Co na akné v těhotenství?

„I za zhoršením akné v těhotenství v období prvního a druhého trimestru stojí vliv výše zmíněných hormonů, které stimulují mazové žlázy,“ dodává lékařka. Nabádá proto nezapomínat na šetrné čištění pleti a vybírat jen kvalitní nekomedogenní kosmetiku.

Některé oleje lisované za studena, jako je Renovality Original Series, mastící se pokožku zklidní, hloubkově hydratují a přitom neucpou póry. „Všechny budoucí maminky obecně dobře snášejí jakékoli nekomedogenní přípravky a specializovanou kosmetiku pro těhotné s co nejjednodušším složením,“ radí dermatoložka. Dbejte ale na to, že se pleťové oleje musí nanášet do vlhké kůže, aby pronikly co nejhlouběji do pokožky.

U problematické pleti běžná péče nestačí. Neměly byste proto zapomínat ani na specializované přípravky v podobě masek, nejlépe s přírodním složením. Pleť vyčistí a osvěží, jako například slupovací maska Ahava Dunaliella proti nedokonalostem aknózní pleti. Ta díky obsahu křemíku zredukuje nadměrný kožní maz a s těhotenským akné rychle zatočí.

Suchá kůže v těhotenství

Podle lékařky se ve třetím trimestru paradoxně řeší také opačný problém. „Ke konci těhotenství často dochází k zadržování vody ve tkáních, takže je pleť i pokožka těla výrazně sušší a napjatější, a proto může nepříjemně svědit. Kvalitní promazávání kosmetikou s hydratačními složkami by proto mělo být základem,“ uvádí dermatoložka. Mimořádnou hydratační sílu v sobě ukrývá například krém pro velmi suchou pleť Ahava Time To Hydrate s minerály z Mrtvého moře, vitaminem E a extraktem z aloe vera, díky kterému budete až do konce těhotenství zářící nastávající maminkou!

Žádoucí složení a nevhodné ingredience

„V těhotenství se kromě všech zmiňovaných problémů maximálně zvyšuje i citlivost kůže. Přípravky, které vám doposud nevadily, najednou způsobí nežádoucí reakce,“ upozorňuje lékařka. Proto doporučuje při výběru kosmetiky v těhotenství sázet spíš na přírodní složení a co nejméně ingrediencí. To platí jak o pleťové a tělové péči, tak o přírodní dekorativní kosmetice. Některé složky se dokonce těhotným ženám nedoporučují vůbec, proto raději zkontrolujte, co máte doma v koupelně!

ANO

  • kosmetika s obsahem glycerinu, kyseliny glykolové, mléčné, azelainové a hyaluronové
  • přírodní másla (bambucké, kakaové)
  • přírodní oleje, nejlépe lisované zastudena (olivový, avokádový, marulový, arganový, trnkový…)
  • specializované přípravky na strie, masáž hráze – opalovací krémy s vysokým SPF

NE

  • kosmetika se zvýšeným obsahem vitaminu A, retinolu (forma vitaminu A) a kyseliny salicylové
  • přírodní péče s obsahem sóji
  • tělové krémy se zpevňujícími účinky a proti celulitidě
  • silně aromatické éterické oleje se stimulačními účinky (koriandr, bergamot, rozmarýn, šalvěj…)
  • deodoranty nebo laky na vlasy s ftaláty a s obsahem hliníku
  • laky a přípravky na manikúru s obsahem formaldehydu a toluenu