Přejít na hlavní obsah

Rychlý návod k IPL epilaci: takhle se nespálíte a bude to fungovat!

25. 4. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 5 minut

Nečtu návody. A už mockrát jsem se kvůli tomu spálila, což v případě IPL holení před pár lety platilo doslovně. Jestli jste na tom stejně, ale právě se na trvalé odstranění chloupků doma chystáte, přečtěte si aspoň 16 základních informací, které jsem dala dohromady s Ivanou Pokornou z Kliniky estetické medicíny Formositas.

1. IPL není laser! IPL je intenzivní pulzní světlo. Pulzy jsou okem nepostřehnutelné, vnímáte je jako jeden záblesk. „Přístroje pro domácí použití sice avizují bezpečné použití pulzního světla bez rizika poškození očí, ale já bych si pro pravidelné ošetřování ochranné brýle přece jen raději pořídila,“ říká k bezpečnosti IPL Ivana Pokorná z Kliniky estetické medicíny Formositas.  

2. Zkontrolujte si typ pokožky i barvu chloupků. IPL epilace je ideální hlavně pro světlou pleť s tmavými chloupky, tak pulzní světlo nejsnadněji najde svůj cíl (jde po melaninu, barvivu v chloupku). Pulzní světlo hledá konkrétně folikul, který naruší, a při opakovaném používání ho umí i trvale zlikvidovat.  

U přístrojů jsou vyznačená spektra vhodného barevného odstínu pleti a nejaktuálnější modely IPL epilátorů umí senzory hlídat barvu pokožky: když se jim zdá příliš tmavá, světlo nepustí. U chloupků s minimem pigmentu (světlé nebo rezavé chloupky) IPL moc slávy nenadělá, u šedých chloupků, které pigment již zcela ztratily, se nestane vůbec nic.  

Vyberte si svůj IPL epilátor

3. Udělejte si plán. Musíte začít před létem, protože pokožka po IPL by neměla na přímé slunce. A také chloupky nepřestanou růst hned všechny, ale postupně. Jak často používat IPL epilátor? Obvykle první a druhý měsíc jednou týdně, třetí měsíc jednou za dva týdny, pak jednou do měsíce do jednoho roku od začátku. A nakonec jen jednou za šest měsíců. Pokud si koupíte vymakanější přístroj s aplikací, neváhejte ji využít, pomůže vám i s timingem. 

4. Hlídejte si čerstvé opálení. Tmavnoucí pokožka ve spojení s IPL světlem totiž nedělá dobrotu. „Pokud byste to přece jen chtěly risknout, pak si můžete způsobit nežádoucí depigmentaci v oblasti ošetření,“ varuje Ivana Pokorná. Jinými slovy, v místě přiložení IPL byste o opálení mohly přijít. 

5. Nejdřív se oholte. První použití prvního IPL epilátoru u mě byla pohroma. Neoholila jsem se. Protože nečtu návody, ale čekám, že to dám. No, tehdy ne. A každý chloupek se spálil.  

Takže se jeden večer oholte, klidně klasickou žiletkou, a další večer, když už jsou zase vidět černé tečky chloupků v kůži, epilujte. Světlo chloupek vyhledá ve správné růstové fázi! 

Před IPL epilací se hodí

6. A taky se umyjte. Pokud jdete na podpaží, musí být nejen oholené, ale i čisté. Bez zbytků antiperspirantu! A epilace obličeje následuje po odlíčení a omytí obličeje. 

7. Používejte nástavce. Pokud je váš epilátor má, používejte speciální hlavice na nohy, třísla a obličej. Na nohy je největší, pro rychlejší epilaci. Na obličej nejmenší, pro snazší zacílení.  

8. Připomeňte si, co znamená pravý úhel. Protože přesně pod úhlem 90° je potřeba hlavici epilátoru ke kůži přikládat. Trénink chvilku zabere (trvalo, než jsem zvládla zadní stranu lýtek!), ale epilátory jsou vyvinuté tak, že záblesk vyšlou jen tehdy, když jsou dobře přiložené.  

9. V těhotenství na IPL zapomeňte. A stejně tak se mu vyhněte s cukrovkou (kůže je citlivá) a s epilepsií (to ty záblesky).   

10. Tetování a pihy vynechávejte! Platí totiž, že byste kůži v místě jen podráždily. IPL si hledá tmavý pigment, pamatujete? IPL světlo pak není vhodné ani u ekzémů nebo lupénky apod. 

11. Zkoušejte správnou intenzitu světla. Každá pokožka je jinak citlivá. Pokud jste v tomto ohledu v normě, rozhoduje o správné intenzitě IPL světla zase barva vaší pokožky. Čím tmavší, tím šetrnější pulzy volte. A pokud testujete poprvé, začínejte určitě na nízký stupeň a raději přidávejte. IPL nesmí bolet.  

Po IPL epilaci pokožku hydratujte a chraňte SPF

12. Nepůjčujte IPL mužům! Struktura jejich chloupků je jiná, proto už mají některé firmy speciální IPL epilátory pro muže – například Braun Silk-expert Pro 5 PL5115 IPL. Ale ani s nimi nesmí pánové experimentovat na vousech. Na to jsou moc silné, hrozilo by popálení.  

13. Vynechávejte intimní partie! Jakkoliv je IPL ošetření vhodné pro oblast bikin, tedy „kolem kalhotek“, přímo na pohlaví nepatří. Tam je to třikrát AU! 

14. Nakonec se namažte. Chvíli po IPL epilaci se natřete hydratačním krémem či tělovým mlékem. Já miluju vysoce hydratační gely aloe vera. Tu hladkost potom budete milovat taky.  

15. Nezapomínejte ani na SPF. Pokud máte zamezit podráždění kůže, která prošla IPL epilací, počkejte alespoň 24 hodin, než ji ukážete sluníčku, a berte s sebou ten nejvyšší ochranný faktor.  

16. Chloupky mezi ošetřeními raději nevytrhávejte. Trvá totiž několik týdnů, než se folikul znovu plně zformuje, a tak epilace provedená do té doby nebude příliš efektivní.

Hotovo. Stručnější návod na IPL epilaci nenajdete. A příště pro vás chystáme pořádnou várku recenzí na konkrétní IPL epilátory, které jsme celé týdny testovaly v redakci!